Zamknij

Z jakich części zbudowany jest paznokieć? Poznaj anatomię paznokcia

05.02.2020 12:42
paznokcie
fot. Shutterstock

Paznokcie to przydatki skóry, do których zaliczamy też włosy i gruczoły. Budowa paznokcia składa się z 3 warstw, a każda z nich zbudowana jest różnych elementów. Paznokcie pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale też ochronne. Z naszego artykułu dowiesz się, z jakich części składa się paznokieć.

Budowa paznokcia stanowi warstwę ochronną dla zakończeń nerwowych palców u dłoni i stóp. Ponadto na podstawie wyglądu i kondycji paznokci można ocenić stan zdrowia danej osoby.

Budowa paznokcia - jakie elementy wyróżniamy?

Większość z nas zna się na pielęgnacji i stylizacji płytek, jednak mało kto zna budowę paznokcia. Płytka paznokcia składa się z 3 głównych warstw. Wyróżniamy:

  • warstwę grzbietową,
  • warstwę pośrednią,
  • warstwę wewnętrzną

Warstwę grzbietową tworzą zrogowaciałe ściśle przylegające ze sobą komórki (keratynocyty). Warstwa pośrednia zbudowana jest z luźniej przylegających ze sobą komórek. A warstwa wewnętrzna to nic innego jak cienki nabłonek (łożysko paznokcia).

Największym elementem paznokcia jest płytka paznokciowa zbudowana z keratyny. Płytka przytwierdzona jest bezpośrednio do łożyska paznokcia, z którym połączona jest za pośrednictwem naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Na czym polega manicure kombinowany? To trend, który ma coraz więcej zwolenników

Macierz paznokcia stanowi najważniejszą część płytki. Kiedy uszkodzimy macierz, możemy zaburzyć wzrost paznokcia. Właśnie dlatego ważne jest, by chronić swoje paznokcie.

Na każdym paznokciu znajduje się biały półksiężyc. Jest to obłączek, a jego kolor jest jaśniejszy od reszty paznokcia ze względu na to, że nie przylega dokładnie do macierzy. A na końcach płytek znajdują się wolne brzegi.

Na powierzchni paznokcia znajdują się wały paznokciowe. Wyróżniamy 2 rodzaje wałów:

  • wały paznokciowe boczne,
  • wały paznokciowe tylne.

Zadaniem wałów paznokciowych, tak jak i obrąbka naskórkowego, jest ochrona paznokci przed różnego rodzaju infekcjami.

Zobacz także: Czarne paznokcie. Sprawdź, jakie są najpiękniejsze stylizacje!

Marilyn Monroe
Rozwiąż quiz

Sprawdź, którą ikoną mody jesteś

Marilyn Monroe

Który z tych kolorów włosów podoba ci się najbardziej?