Zamknij

Naprawdę istnieje związek między wyglądem kobiet, a ich sukcesem w karierze zawodowej

Martyna Kraus
01.08.2016 15:36
Makijaż kobiet
fot. East News

Przeprowadzono na ten temat wnikliwe badania, których wyniki zaskoczą niejedną osobę. 

Dwie amerykańskie socjolożki postanowiły pochylić się nad związkiem między atrakcyjnością, czasem spędzanym na przygotowywaniu się rano do wyjścia, a wysokością wynagrodzenia. Co ciekawe, dowiodły, że od ilości czasu, jaki poświęcamy rano naszej urodzie, zależą nasze zarobki.  

Udowodniono już nie raz, że osoby, które są bardziej atrakcyjne fizycznie, zasiadają na wyższych stanowiskach w firmach i otrzymują wyższe wynagrodzenia. Badania przeprowadzone przez Jacyln WongUniversity of Chicago i Andrew PennerUniveristy of California pokazują, że im więcej czasu kobiety poświęcają na poranną pielęgnację i makijaż, tym szybciej awansują w pracy. Dbanie o staranny makijaż, ułożenie włosów i dobranie odpowiedniego stroju, ma bezpośredni wpływ na zawartość naszych portfeli, ponieważ przekłada się na pozytywny odbiór naszej osoby przez otoczenie. Analiza ukazała się na łamach "The Washington Post", ale czy dzięki temu kobiety będą miały teraz świetne wytłumaczenie na każde spóźnienie? W końcu inwestując w wygląd, inwestują w swoją przyszłość i karierę zawodową.

Ach, ci mężczyźni!

Badania przeprowadzono na 14 tysiącach osób, więc grupa była więc dość spora i tym samym badania można uznać za wiarygodne. Naukowcy nie ograniczyli się wyłącznie do kobiet, rozmawiali także z mężczyznami. Wykazano jednak, że nie istnieje żaden związek pomiędzy czasem, jaki panowie poświęcają na pielęgnację, a wysokością ich zarobków. Ale przecież, nikt nie mówił, że w życiu będzie łatwo, czy sprawiedliwe. Badanych pytano o wiele szczegółów, między innymi o wynagrodzenie, rodzaj wykonywanej pracy, doświadczenie zawodowe, edukację, osobowość i cechy charakteru. Mężczyźni oraz kobiety oceniali także siebie nawzajem pod względem atrakcyjności i tego, czy ich zdaniem dana osoba poświęciła rano wystarczającą ilość czasu, aby o siebie zadbać. Wyniki badań można oczywiście kwestionować i zarzucać im dyskryminację. Nie zawsze też mamy wpływ na to, jak wyglądamy.

Nie możemy jednak zapominać, że liczy się też piękno wewnętrzne, któremu powinniśmy poświęcać tyle samo, jak nawet nie więcej czasu, ile wyglądowi zewnętrznemu. Warto znaleźć czas na wszystko, ponieważ małe rzeczy składają się na nasze samopoczucie, które znowu jest istotne nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym.