Zamknij

Perfumy też tracą swój termin przydatności. Podpowiadamy, kiedy nie powinnaś ich już używać

06.11.2020 14:37
perfumy
fot. Shutterstock

Przez długie lata używasz tego samego flakonu perfum? To błąd. Perfumy, tak jak inne kosmetyki, w pewnym momencie tracą ważność. Dowiedz się, kiedy.

Mimo że perfumy nie mają dokładnie określonego terminu przydatności, to jednak z czasem wietrzeją i tracą swoją ważność. Podpowiadamy, po czym możemy to rozpoznać oraz radzimy, jak przedłużyć ich ważność.

Okres przydatności perfum - jak go sprawdzić?

Zastanawiałaś się kiedyś, jak sprawdzić, czy perfumy straciły swój okres przydatności? Przede wszystkim należy sprawdzić oznaczenie nazywane skrótem PAO (Period After Opening) informujące, jaka jest średnia trwałość perfum od czasu otworzeniu flakonu. Zwykle ta informacja podana jest na kartonikowym opakowaniu. Np. M12 oznacza, że perfumy są ważne ok. 12 miesięcy od ich pierwszego użycia.

Okazuje się jednak, że nawet perfumy, których nigdy nie otworzyłyśmy, też z czasem tracą termin przydatności. Przyjęło się, że po 5 latach od terminu produkcji powinny być już wyrzucone.

Zobacz także: Cut crease to najmodniejszy trend w makijażu oczu. Sprawdź, jak uzyskać ten efekt!

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Jest kilka sposobów na to, aby przedłużyć trwałość perfum. Przede wszystkim należy przechowywać je w ciemnym i suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Zdaniem specjalistów słońce, wilgoć i wysoka temperatura przyspieszają utratę trwałości zapachu. Należy też dokładnie zamykać flakon po każdym użyciu. W innym wypadku perfumy zaczną wietrzeć.

Co ciekawe, największą trwałością charakteryzują się zapachy w kremie, wosku i olejku. Mówi się też, że znacznie trwalsze są zapachy ciężkie i orientalne, niż np. kwiatowe.

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia.