Zamknij

Jak poprawnie nakładać podkład? Te błędy popełniamy najczęściej

Katarzyna Leszczyńska
16.01.2018 14:26

Tę trudną sztukę można łatwo opanować.

Jak nałożyć podkład?
fot. pixabay.com

Makijaż nie jest łatwą rzeczą. Chodź wydawać się może, że wystarczy kilka prostych machnięć, odpowiednie dobranie kosmetyków i ich zaaplikowanie może być nie lada sztuką. Podkład kryjący natomiast jest najważniejszą rzeczą w każdym makijażu. Stanowi bazę dla pozostałych kosmetyków i jest zazwyczaj pierwszą czynnością, którą wykonujemy podczas malowania. Dobrze dobrany podkład do twarzy to już połowa sukcesu. Inną sprawą jest jego odpowiednie nakładanie. Jak zatem dobrze pomalować się podkładem?

Odpowiednie dobranie podkładu

Podczas doboru podkładu ważne jest określenie, jaki charakter ma nasza skóra. Nie każdy kosmetyk sprawdzi się idealnie np. dla cery suchej. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest dostosowanie specyfiku do naszej skóry. Do cery tłustej idealnie sprawdzi się podkład matujący. Gdy mamy rozszerzone pory, nie należy stosować zbyt ciemnych, ani rozświetlających podkładów, ponieważ podkreślą one wszelkie niedoskonałości.

Najważniejsze w przypadku doboru odpowiedniego podkładu, jest zwrócenie uwagi na odcień skóry. Najlepszy kosmetyk to taki, którego nie widać. Dlatego też odpowiednio dobrany podkład nie sprawi, że będziemy narażeni na efekt maski, choć to też związane może być z jego nakładaniem. Warto w tej sprawie skorzystać z konsultacji kosmetologa lub doradzić się pani pracującej w dobrej drogerii. Tego typu specjaliści są wyszkoleni z doboru kosmetyku. Samemu natomiast możemy próbować dobierać odcień, sprawdzając odrobinę podkładu z testera na linii żuchwy. Jeżeli nie potrafimy wybrać z dwóch odcieni, warto postawić na ten jaśniejszy.

Jak odpowiednio aplikować podkład?

Przygotowanie skóry

Gdy już mamy odpowiedni odcień podkładu, przed jego nałożeniem warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Gdy jest wysuszona lub źle oczyszczona, jesteśmy narażeni na rolowanie się podkładu i odznaczanie. Dlatego też warto minimum dwa razy w tygodniu stosować peeling, który będzie ścierał martwy naskórek z naszej twarzy i wygładzi skórę. Można go kupić w drogeriach lub przygotować samemu w domu z kilku prostych składników, np.: kawy z oliwą.

Gdy już zastosujemy peeling, trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Krem na dzień i na noc powinniśmy stosować każdego dnia. Na dzień powinien być nieco bardziej matujący, żeby nie odznaczał się na skórze. Może być też bazą pod podkład. Na noc natomiast powinien być nawilżający i odżywczy. Dzięki temu nasza skóra od samego rana będzie w bardzo dobrej formie.

Przed nakładaniem podkładu trzeba odpowiednio nawilżyć skórę

Odpowiednie nakładanie podkładu

Każda kobieta ma swoje przyzwyczajenia, co do nakładania podkładu. Jedne robią to po prostu palcami, inne używają do tego specjalnych aplikatorów, beauty blenderów lub pędzli. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujemy, ważne jest, żeby wszystkie te przyrządy były przez nas odpowiednio czyszczone. Podkład najlepiej stosować trzymając pędzel prostopadle i przyciskając go do twarzy. Wówczas lepiej wchłonie w skórę i dłużej będzie się utrzymywał.

Gdy nakładamy podkład należy dokładnie rozciągnąć go również na szyi i za uszami. Inaczej stworzymy na twarzy maskę, która będzie odznaczać się od reszty skóry. Trzeba dokładnie sprawdzić miejsca w okolicy włosów, oczu, nosa i ust, ponieważ właśnie tam najtrudniej jest zastosować podkład. Może być taka konieczność, że trzeba będzie jego braki w tych miejscach poprawić. Za dużo podkładu natomiast można zredukować chusteczką higieniczną.

Fotografia: pixabay.com

Utrwalanie podkładu

Po pomalowaniu się podkładem, warto utrwalić jego efekt stosując puder transparentny. Dzięki temu jeszcze bardziej zmatowimy naszą skórę, a sam makijaż będzie o wiele trwalszy. Puder transparentny warto mieć przez cały dzień przy sobie, żeby ewentualnie poprawić makijaż, gdy zaczniemy się za bardzo świecić. Gdy natomiast wybieramy się na ważne wydarzenie, warto zainwestować w spray utrwalający, dzięki któremu nasz makijaż nie powinien być naruszony przez dłuższy czas. 

Na koniec makijażu warto go utrwalić