Zamknij

Nie nakładaj pudru na zmarszczki! Oto prawidłowa technika wykonywania makijażu odmładzającego

13.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 15:38
Młoda dziewczyna nakłada pędzlem puder na twarz
fot. Shutterstock

Puder nałożony na zmarszczki może działać przeciwnie, niż myślisz.  Dowiedz się, jak używać go prawidłowo, by zatuszować oznaki starzenia się skóry

Nie jesteś pewna, czy powinnaś nakładać puder na zmarszczki? Twoja intuicja podpowiada ci właściwie – to nie jest najlepszy pomysł. Tłumaczymy dlaczego i jak powinien wyglądać optymalny makijaż odmładzający.

Zobacz także: Zmarszczki na twarzy - jak z nimi walczyć? Poznaj skuteczne sposoby 

Czy istnieje makijaż ukrywający zmarszczki?

Chociaż producenci kolorowych kosmetyków do twarzy kuszą obietnicami wygładzonej skóry po użyciu ich produktów, musimy mieć świadomość, że podkład, korektor czy puder nałożony na zmarszczki nie zniweluje ich, a wręcz przeciwnie – podkreśli. Dlaczego tak się dzieje? 

Obszary wokół ust, oczu czy czoła są w nieustannym ruchu – marszczymy je przecież zawsze wtedy, gdy nasza twarz wyraża emocje. To zaś powoduje, że nałożony makijaż przesuwa się i zbiera w rowkach tworzących się między fałdami skóry, a więc w zmarszczkach. Nagromadzenie dużej ilości pigmentu w tak małej przestrzeni sprawia, że wydaje się on znacznie ciemniejszy niż reszta twarzy, a przez to bardziej widoczny. Paradoksalnie więc produkty, których używamy do zakrycia zmarszczek, powodują więcej szkody niż pożytku. 

Jak zatuszować zmarszczki mimiczne – pielęgnacja to klucz

Jeśli powodem, dla którego chcemy za pomocą makijażu ukryć zmarszczki, jest próba odjęcia sobie lat, uspokajamy – to nie one są głównym winowajcą postarzania naszego wizerunku! Największą odpowiedzialność za postarzanie nas ponosi dyskoloracja cery, i to z nią powinnyśmy walczyć, jeśli chcemy prezentować się młodziej. 

Zanim nałożymy jakikolwiek make-up, musimy zadbać szczególnie o odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto stosować bogate odżywcze kremy na bazie wody, które nawodnią skórę, a przy tym będą znakomicie współpracować z makijażem. Dzięki ich użyciu zmarszczki wypełnią się nieco, co z kolei zapewni nam łatwiejszą aplikację produktów. 

Nie możemy zapominać również o filtrze przeciwsłonecznym – to promieniowanie UV odpowiada za większość przebarwień na skórze, jeśli więc zależy nam na młodszym wyglądzie, musimy unikać jego niszczycielskiego działania. 

Makijaż ukrywający zmarszczki krok po kroku

Makijaż odmładzający rozpocznijmy od nałożenia silikonowej bazy. Tworzy ona niewidzialną barierę, która wygładza strukturę skóry, utrudniając tym samym wchodzenie produktów do twarzy w dziurki i załamania, takie jak pory czy zmarszczki. 

Podkład postarajmy się nałożyć jak najcieńszą możliwą warstwą, pamiętając przy tym, że jego zadaniem nie jest zakrycie wszystkich niedoskonałości na skórze, a jedynie ogólne wyrównanie kolorytu. Wybór formuły nie jest bez znaczenia – znacznie lepiej pracuje się z produktami płynnymi i lekkimi, które mają mniejszą tendencję do zbierania się w załamaniach. 

Czas na przyjrzenie się skórze i zdecydowanie,  które punkty potrzebują dodatkowego krycia. Korektor nakładajmy punktowo, w miarę możliwości w miejsca, w których zmarszczki nie są aż tak widoczne, w przeciwnym razie ryzykujemy nieestetycznym zbieraniem się produktu w załamaniach, a przecież nie tego chcemy. 

Puder na zmarszczki nakładamy za pomocą miękkiego puchatego pędzla, jedynie omiatając te obszary, które potrzebują szczególnego zmatowienia. Odradzamy używanie techniki zwanej bakingiem, gdyż użycie tak dużych ilości pudru, zamiast utrwalić zaaplikowane produkty, tylko podkreśli zmarszczki pod oczami. 

Zobacz także: Zmarszczki palacza to problem nie tylko uzależnionych. Sprawdź, czym są i jak sobie z nimi radzić