Martwi cię wypadanie włosów? Wiemy, jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić

Sylwia Bagińska
23.06.2020 10:50

Wiele z nas boryka się z problemem, jakim jest wypadanie włosów. A przecież zdrowe i gęste włosy to nasza wizytówka. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jaka jest przyczyna wypadania włosów? I co na wypadanie włosów zastosować? Odpowiadamy.

Kobieta z wypadającymi włosami
fot. Shutterstock

Wypadanie włosów dotyczy każdego z nas. Przy czym nie u każdego jest to naturalny proces fizjologiczny. Włos żyje od 2 do 6 lat. W tym czasie przechodzi 3 fazy „życia”: wzrostu, zamierania i spoczynku. W fazie zamierania korzeń włosa przesuwa się w kierunku ujścia mieszka, już nie rośnie, natomiast w fazie spoczynku wypada - najczęściej podczas czesania czy mycia. W tej ostatniej fazie znajduje się do 5 proc. włosów. Największa część zdrowo rośnie. Jeżeli coraz więcej włosów "wchodzi" w fazę spoczynku, więcej ich wypada. 

Zobacz także: Jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy? Można postawić na naturalne sposoby

Codziennie wypada nam ok. 100 włosów. Jeżeli tobie wypada ich znacznie więcej, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe, trzeba coś z tym zrobić. Podpowiadamy domowe sposoby na wypadanie i wzmocnienie włosów.

Wypadanie włosów - przyczyny

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to stres, zła dieta - uboga w witaminy z grupy B i żelazo, ale też choroby zakaźne czy przewlekłe, które wiążą się z przyjmowaniem leków osłabiających włosy. 

Przyczyny wypadania włosów:

  • nieodpowiednia dieta - uboga w żelazo, cynk i witamin z grupy B. Włosy wypadają często osobom, które stosują restrykcyjną dietę, aby schudnąć. 
  • zaburzenia hormonalne - szczególnie przy chorobach tarczycy, ale też niski poziom estrogenu po menopauzie
  • łysienie plackowate - choroba autoimmunologiczna
  • łysienie androgenowe - choroba dziedziczna, która występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn
  • grzybica skóry głowy
  • długotrwałe przeziębienie lub grypa, które nadwyrężają odporność i osłabiają organizm
  • stosowanie leków na nadciśnienie, przeciwzakrzepowych, chemioterapii czy środków antykoncepcyjnych
  • silny stres
  • zbyt częste farbowanie włosów i używanie nieodpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji
  • nieodpowiednia fryzura - np. zbyt ciasno związany kok lub kucyk, który powoduje osłabianie cebulek włosów
  • prostowanie lub suszenie włosów w zbyt wysokiej temperaturze, ale też nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych
  • poród - w tym przypadku wypadanie włosów jest chwilowe i związane z obniżonym poziomem estrogenów w organizmie
  • palenie papierosów

Wypadanie włosów a dieta

Jeżeli zauważamy, że włosy zaczynają nam wypadać bardziej niż zwykle, postarajmy się najpierw skorygować swoją dietę. Zadbajmy o to, aby znalazły się w niej produkty zawierające dużo białka i żelaza. 

Pogoda wpływa na wypadanie włosów

Kochasz lato? My też. Jednak mimo tego, że jest to najprzyjemniejsza pora roku, nasze włosy cierpią wtedy najbardziej. Wysoka temperatura, wystawianie na ostre promienie słoneczne, wiatr, a podczas urlopu sól morska i piasek - to wszystko niekorzystnie wpływa na nasze włosy. Jeżeli latem chcemy ustrzec się przed wypadaniem włosów i ich nadwyrężeniem stosujmy ochronne kosmetyki z filtrami UV i kapeluszy. 

Wypadanie włosów a łysienie plackowate

Bardzo często zdarza się, że włosy nie wypadają równomiernie. Na głowie zauważamy wówczas miejsca, w których jest ich znacznie mniej niż w innych rejonach. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć u mężczyzn pojawia się częściej. Jest to wypadanie włosów spowodowane łysieniem plackowatym. To łysienie jest chorobą autoimmunologiczną, w której limfocyty T (komórki obronne) gromadzą się wokół mieszka i nie pozwalają nowym włosom wyrosnąć. Taki stan może się w każdej chwili „odblokować”. 

Wypadanie włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn zaczyna się najczęściej po 40. roku życia. Związane jest ono z osłabieniem mieszków włosowych. Jednak da się z tym walczyć. Wypadanie włosów u mężczyzn przybiera postać łysienia plackowatego albo łysienia androgenowego - objawia się ono tym, że na czubku głowy lub w kącikach czoła włosy robią się rzadsze. Jednak i z pierwszym, i z drugim schorzeniem można walczyć. Trzeba tylko odpowiednio je zdiagnozować i zadziałać. 

Co na wypadanie włosów?

Istnieje wiele naturalnych sposobów wzmocnienia włosów. Co stosować na wypadanie włosów?

  • kosmetyki i suplementy z witaminą A oraz E - regenerują osłabione włosy
  • aloes - łagodzi podrażnioną skórę głowy i nawilża włosy
  • silikon - ułatwia rozczesywanie włosów, dzięki czemu ich nie wyrywamy
  • olej z awokado na włosy - odżywia i regeneruje włosy
  • ceramidy - chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego

Domowe sposoby na wypadanie włosów

  1. Picie drożdzy - pół kostki drożdży wrzucamy do jednej szklanki wrzątku. Mieszamy, aby mikstura uzyskała jednolitą konsystencję. Później studzimy i pijemy. Ze względu na charakterystyczny smak drożdży możemy zacząć od mniejszej ilości picia. Dla mniej odważnych są drożdże w tabletkach. 
  2. Maseczka z jajek - wystarczy ubić 2 jajka i nałożyć taką maseczkę na pół godziny na głowę. Później wystarczy umyć włosy i gotowe.
  3. Maseczka z kurkumy - wystarczy, że kurkumę połączysz z oliwą z oliwek, nałożysz na całe włosy i zostawisz na 15 minut. Potem dokładnie umyj włosy szamponem i odżywką.
  4. Olejek rycynowy na włosy - ten specyfik pokochały już nasze babcie. Regularne wmasowywanie go we włosy pobudza wzrost włosów. Doskonale sprawdza się także w przypadku brwi i paznokci. Buteleczka oleju rycynowego kosztuje ok. 3 zł. 
  5. Maseczka z siemienia lnianego - wystarczy 1/4 szklanki nasion namoczyć na noc, a następnie zastosować. Siemię wzmacnia włosy i zapewnia im objętość. 

Tryb życia wpływa na twoje włosy

Jesz śmieciowe jedzenie? Palisz papierosy? Włosy płuczesz gorącą wodą, a twoją standardową fryzurą jest związany na środku głowy kok? W ten sposób przyczyniasz się do tego, że twoje włosy wypadają. Postaraj się wyeliminować każdą z wymienionych rzeczy, a efekty zauważysz po niedługim czasie. 

Wypadanie włosów - ostatnia deska ratunku

Jeżeli żaden z naturalnych włosów - suplementacja, dieta, odpowiednia pielęgnacja - nie pomaga, można zwrócić się o pomoc do specjalisty. W takiej sytuacji można wypróbować różne metody zagęszczania włosów albo ostatecznie zdecydować się na ich przeszczep. Przeszczep włosów jednak wiąże się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych. 

Zagęszczanie włosów polega na tym, że w miejscu mieszka włosowego, który od lat nie wykazuje żadnej aktywności, przyczepia się kawałek sztucznej skóry, w której znajdują się włosy.

Można skusić się także na laseroterapię, która odbywa się przy pomocy specjalnych szczotek, wytwarzających światło. Światło z kolei stymuluje wzrost włosów.

Wypadanie włosów nie musi spędzać ci snu z powiek. Jak widać, jest bardzo dużo sposobów na to, żeby zapobiec temu zjawisku. Bardzo dużo można ugrać już za pomocą domowych rozwiązań, których jest naprawdę wiele. Wypadanie włosów to na szczęście problem, z którym łatwo można się rozprawić.

 

Autor: Paulina Ermel

Moda męska, luksusowa odzież dla mężczyzn