Zamknij

Warkoczyki męskie cornrows. Jak zrobić i jak pielęgnować taką fryzurę?

25.05.2020
Aktualizacja: 18.09.2020 11:52
Warkoczyki męskie
fot. Shutterstock

Warkoczyki męskie (cornrows) to fryzura, która jest nie tylko bardzo efektowna, ale również wygodna i niekłopotliwa w pielęgnacji. Jak ją wykonać i jak o nią dbać? Do jakich stylizacji będzie pasowała i jak można ją ulepszyć?

Jak się zaplata męskie warkoczyki?

Męskie warkoczyki to fryzura zwana cornrows, która polega na zaplataniu dobieranych warkoczyków blisko skóry głowy. W efekcie tworzą się „rządki”, których końcówki stanowią zwykłe, klasyczne warkoczyki.

Można je zrobić również z zastosowaniem syntetycznych włókien, które dodają objętości fryzurze i pozwalają na jej przedłużenie. Włókna takie dostępne są w odcieniach imitujących naturalne kolory włosów oraz w innych, także neonowych barwach.

Decydując się na ich doplecenie, trzeba wiedzieć, że naturalne włosy powinny mieć do nich długość co najmniej 5-7 centymetrów.

Jak się przygotować do zaplatania warkoczyków męskich?

Na zaplatanie warkoczyków męskich warto przeznaczyć sporo czasu. Wprawnym fryzjerom zajmuje to zwykle około dwóch godzin, a więc wykonanie takiej fryzury na szybko, tuż przed ważnym wyjściem, z pewnością nie wchodzi w rachubę.

Zanim zabierzemy się za zaplatanie warkoczyków, dobrze jest przygotować sobie projekt. Na początek najlepsza będzie prosta fryzura, składająca się na przykład z czterech lub sześciu warkoczyków idących od przodu do tyłu głowy.

Spryskujemy włosy wodą lub wodą z dodatkiem środka przeciwdziałającego plątaniu się tak, by były one lekko wilgotne, ale nie mokre, a następnie dokładnie je rozczesujemy.

Jak zrobić warkoczyki męskie krok po kroku?

Wydzielamy pierwsze pasmo włosów do zaplatania, a pozostałe związujemy w kucyk, by nie przeszkadzały podczas pracy. Dzielimy wybrane pasemko na 3 mniejsze części i wykonujemy dwa ruchy jak do zwykłego warkoczyka robionego pod spód.

Dobieramy włosy znajdujące się po bokach jak w warkoczu holenderskim. Gdy dojdziemy już do końca linii włosów, przechodzimy do wykonania zwykłego warkoczyka.

Na koniec zabezpieczamy go małą gumką do włosów. Z każdym kolejnym warkoczykiem postępujemy tak samo. U osób o prostych i gładkich włosach warto zastosować specjalny spray do warkoczy, dzięki któremu stają się one bardziej zwarte. Pozwala on także na lepsze przytrzymanie ewentualnych syntetycznych włosów.

Zobacz także: Warkocze bokserskie syntetyczne. Jak je zaplatać i komu pasują?

O czym warto wiedzieć, robiąc męskie warkoczyki?

U osób o gładkich i prostych włosach dobrze jest przed rozpoczęciem zaplatania warkoczyków zastosować wosk lub żel, dzięki czemu nie trzeba będzie dodatkowo naciągać włosów podczas pracy.

Warto jednak pamiętać, że trwałość warkoczyków ma się opierać na mocnym splocie, nie na działaniu kosmetyków utrwalających fryzurę. Po zapleceniu męskich warkoczyków głowa nie powinna boleć. Jeśli osoba, u której je wykonujemy, skarży się na ból, należy rozpocząć zaplatanie jeszcze raz, tym razem nieco słabiej.

Jak pielęgnować warkoczyki męskie?

Pielęgnacja warkoczyków męskich nie jest skomplikowana. Myjemy je, w zależności od potrzeb, 1-2 razy w tygodniu z użyciem zwykłego szamponu rozcieńczonego wodą.

Podczas nakładania odżywki do włosów na warkoczyki można podwijać pod spód (tworzy się w ten sposób „niewidzialna linia” kończąca fryzurę) lub też wywijać do góry, podkreślając poszczególne kosmyki.

Jeśli chcemy, by fryzura pozostała efektowna na dłużej, zakładamy na noc szalik, chustę, a nawet kawałek pończochy. W ten sposób warkocze pozostają na swoim miejscu i nie puszą się.

Na trwałość warkoczyków męskich nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, więc można bez obaw wybrać się w nich na saunę, do solarium czy na basen. To również wygodna i trwała fryzura do uprawiania sportu.

Zobacz także: Wzorki na włosach, czyli hair tattoo. Odważna fryzura dla każdego

Kilka dodatkowych informacji na temat warkoczyków męskich

Chociaż wykonanie warkoczyków męskich wymaga nieco czasu i cierpliwości, to trzeba pamiętać, że pozostaje ona na głowie nawet do miesiąca w przypadku kręconych włosów, a około 2 tygodni w przypadku włosów prostych.

Ponieważ przedziałki pomiędzy warkoczykami odsłaniają skórę, trzeba ją chronić przed słońcem. Smarujemy ją więc preparatem z filtrem lub też nosimy lekkie i przewiewne okrycie głowy.

Warkoczyki męskie prezentują się bardzo efektownie nie tylko do stylizacji młodzieżowych czy codziennych. W zestawieniu z garniturem przełamują jego oficjalny charakter, nadając mu lekko awangardowego akcentu.