Zamknij

Fryzura undercut i undercutgirl. Komu pasuje taka fryzura? Jak ją zrobić?

21.05.2020
Aktualizacja: 18.09.2020 11:57

Undercut to nowoczesna fryzura męska jak i damska dodająca pewności siebie. Dobrana odpowiednio do kształtu twarzy doskonale wyrównuje jej proporcje, nadając jej jednocześnie młodzieńczego, rockowego charakteru. Sprawdź, jak ją uzyskać i komu pasuje!

Fryzura undercut
fot. Shutterstock

Czym jest undercut?

Undercut początkowo stosowane było przy tworzeniu męskich fryzur. Polega na podgoleniu części włosów u dołu głowy. W wersji męskiej podgolenie to zwykle będzie widoczne, natomiast undercut w wersji damskiej (undercutgirl) może być ono widoczne (o ile włosy u góry głowy są dość krótkie) lub też widoczne tylko wtedy, gdy górne włosy zostaną związane na przykład w kitkę. Undercut może oznaczać podgolenie po bokach głowy, z tyłu głowy lub po bokach i z tyłu.

Undercut damski (undercutgirl)

Damska fryzura typu undercut czyli tak zwane undercutgirl daje nam dwa w jednym. Rozpuszczone włosy świetnie będą współgrać z każdą klasyczną i codzienną stylizacją, natomiast związane, ukazujące charakterystyczne wygolenie sprawi, że nasza stylizacja nabierze rockowego, awangardowego charakteru.

Na fryzurę undercut decydują się często osoby o gęstych włosach, ponieważ undercut sprawia, że włosy wydają się lżejsze, a ponadto nie grzeją w kark nawet wtedy, gdy są rozpuszczone.

Zobacz także: Wzorki na włosach, czyli hair tattoo. Odważna fryzura dla kobiety i mężczyzny

Jak uzyskać undercut?

Fryzurę undercut można wykonać nawet samemu w domu. Najpierw podpinamy górne pasmo włosów w taki sposób, by wydzielić część, którą mamy zamiar wygolić. Następnie, przy pomocy maszynki, dokładnie podgalamy dolną część włosów.

Ich linię przy karku skracamy dodatkowo ostrzem zapewniającym jeszcze krótsze strzyżenie. Na koniec przycinamy nożyczkami podgolone włosy znajdujące się na granicy z dłuższymi włosami.

Wzory i kolory w undercut

Cięcie undercut jest dość ekstrawaganckie samo w sobie, jednak można je jeszcze dodatkowo podkreślić. Wiele kobiet farbuje podgoloną część na inny kolor, najczęściej jaskrawy, na przykład turkusowy czy różowy.

Doskonałym pomysłem jest też pofarbowanie włosów na kilka kolorów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wycięcie w niej maszynką fantazyjnych wzorów takich jak esy-floresy, gwiazdki, pajęczynki czy rybie łuski. Znana z Instagrama Katichka zaszokowała wielbicieli swoją fryzurą undercut, która została zainspirowana wizerunkiem... jej kota.

Komu pasuje undercut?

Wydawać by się mogło, że fryzura undercut przeznaczona jest wyłącznie dla osób odważnych, pragnących w niekonwencjonalny sposób podkreślić swoją osobowość. Nic bardziej mylnego!

Dzięki temu, że dłuższe włosy mogą zakryć włosy podgolone, fryzura ta sprawdzi się także u tych osób, które na przykład ze względu na rodzaj wykonywanej pracy muszą nosić klasyczne fryzury, ale poza tym wolą bardziej rockowe stylizacje. Dzięki temu rozwiązaniu nie muszą czuć się wtłoczone w sztywne ramy.

Undercut to fryzura, która doskonale nadaje się także dla osób starszych, ponieważ odświeża i nadaje młodzieńczego wyglądu. Jeśli do tego założymy na przykład dżinsową kurtkę, krótszą spódniczkę czy też wygodne adidasy, nasze samopoczucie znacznie się poprawi! Dodajmy jeszcze, że undercut to fryzura, która nadaje się do każdego kształtu twarzy męskiej i damskiej.

Undercut dla osób o twarzy owalnej i w kształcie serca

Osoby o twarzy owalnej są w tej dobrej sytuacji, że pasują do niej wszystkie fryzury o każdej długości i z każdym rodzajem undercut. Jeśli twarz przypomina kształtem serce, dobrze jest zapuścić włosy do ramion i pocieniować je do brody tak, by jej linia wydała się delikatniejsza. Fryzura undercut może tu być wykonana z tyłu lub po jednej stronie.

Zobacz także: Jak obciąć włosy w domu? Poznaj najlepsze techniki cięcia!

Undercut dla osób o twarzy kwadratowej i okrągłej

Przy kwadratowej i okrągłej twarzy undercut można doskonale wykorzystać do wyrównania proporcji. W takim przypadku najlepiej jest zapuścić włosy na przykład do ramion i pocieniować je. Jaśniejsze refleksy na włosach pozwolą im nabrać objętości, a górne cieniowanie sprawi, że twarz wyda się smuklejsza. Boczne i tylne undercut jak najbardziej wskazane.

Undercut dla osób o twarzy trójkątnej

Jedną z najlepszych fryzur w przypadku osób o twarzy trójkątnej jest tak zwany lob, czyli przedłużony bob. Dłuższa grzywka zaczesana na bok dodatkowo wyrówna proporcje, a undercut z tyłu głowy podniesie włosy u nasady i ułatwi stylizację.

Fryzura undercut

Undercut to fryzura, która niesie za sobą wiele możliwości, a do tego może być zarówno klasyczna, jak i nieco drapieżna, w zależności od tego, jak ułożymy włosy. Komu pasuje? Każdemu, kto ma ochotę puścić wodze fantazji!