Zamknij

Trwała ondulacja włosów krok po kroku

Martyna Wojciechowska
29.05.2018 13:48
Kręcone włosy
fot. Shutterstock

Trwała ondulacja włosów to popularny zabieg fryzjerski wykonywany praktycznie w każdym salonie. Dzięki niemu nadasz swoim włosom objętości i sprawisz, że staną się kręcone jak nigdy dotąd. Masz ochotę na burzę loków na głowie? trwała ondulacja włosów jest dla ciebie!

Trwała ondulacja, która była hitem fryzjerskim poprzednich dekadach, powoli powraca do łask. Zabieg ten zapewnia natychmiastowy efekt kręconych włosów, jednak nie cieszy się dobrą sławą. Wszystko przez to, że niszczy kosmyki. Na szczęście nowoczesne techniki pozwalają nam cieszyć się piękną fryzurą bez narażania włosów na nadmierne wysuszenie.

Podczas zapisów na wizytę u fryzjera warto wybrać odpowiednio wykwalifikowaną osobę. W tym celu warto poprosić o rekomendację np. koleżankę, która miała wykonywaną trwałą ondulację włosów. Za wizytę zapłacisz od 60 do 200 zł - w zależności od salonu. Poznaj rodzaje, wady oraz zalety tego zabiegu.

Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?

Trwała ondulacja włosów - rodzaje

Trwała ondulacja włosów może być wykonywana na kilka sposobów. Oto one:

  • Ondulacja kwaśna
  • Ondulacja zasadowa (alkaliczna)
  • Trwała ziołowa
  • Trwała dwufazowa

Trwała ondulacja na grubych wałkach

Niektóre metody trwałej ondulacji niszczą włosy mniej, inne bardziej. Wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Ondulacja kwaśna jest delikatniejszą formą klasycznej trwałej, dzięki czemu kosmyki nie są narażone na zniszczenie. Loki prezentują się naturalnie i utrzymują się do 3 miesięcy. Ten rodzaj ondulacji cieszy się ostatnio sporym zainteresowaniem szczególnie wśród kobiet, które mają cienkie włosy.

 Ondulacja zasadowa (alkaliczna) ma znacznie mocniejsze działanie niż ondulacja kwaśna. Przez to może bardziej uszkodzić kosmyki. Z tego względu ten rodzaj trwałej proponowany jest osobom, które mają mocne i zdrowe włosy.

Trwała ziołowa to zdecydowanie najdelikatniejszy ze wszystkich zabiegów ondulacji. Dzięki zastosowaniu wyciągów z ziół włosy są dodatkowo wzmocnione.

 Trwała dwufazowa stosowana jest wyłącznie w przypadku, kiedy już wcześniej przechodziłaś trwałą ondulację włosów. Stosuje się ją tylko na odrosty. By uzyskać burzę loków od nasady aż po same końce, fryzjer nakłada na odrosty silniejszy płyn do trwałej ondulacji, a na resztę delikatniejszy.

Trwała ondulacja włosów - przeciwwskazania

Pamiętaj, że nie każde włosy nadają się do przeprowadzenia ondulacji włosów. Jeżeli jesteś świeżo po farbowaniu, wstrzymaj się z trwałą - tym bardziej, jeśli do trwałej ondulacji użyta była henna.

Jeżeli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży, też powinnaś zrezygnować z tego zabiegu. Odpuść go sobie również wtedy, kiedy twoja skóra negatywnie zareaguje na test alergiczny. Dodajmy, że taki test powinien zostać wykonany szczególnie przed pierwszym zabiegiem trwałej ondulacji włosów. Weź sobie te przeciwwskazania do serca, a unikniesz wszelkich skutków ubocznych.

Trwała ondulacja włosów krok po kroku

 Pamiętaj, że możesz zdecydować się na mniejsze lub większe loki. W tym przypadku decydujące znaczenie ma dobór wielkości wałków. Na początku wizyty powiedz fryzjerowi jaki efekt chcesz uzyskać, a ten dobierze odpowiednie narzędzia fryzjerskie.

Na początku stylista fryzur nawija twoje włosy na wałki, a potem nakłada na nie płyn do trwałej ondulacji, który trzeba trzymać na włosach około 20-30 minut -w zależności od twojego rodzaju włosów. Następnie po wskazanym czasie spłukuje go, a na koniec kosmyki poddane są zabiegowi regenerującemu.

Autor: Martyna Wojciechowska