Zamknij

Szkodzą, czy nie? Czyli jak naprawdę działają silikony w kosmetykach

Sylwia Bagińska
29.06.2016 17:01
Silikony w kosmetykach
fot. East News

Te kontrowersyjne składniki mają tyle samo wyznawców, co przeciwników. Dlaczego budzą tyle emocji i jak działają na skórę i włosy? 

Coraz częściej słyszy się o negatywnym działaniu silikonów na włosy i cerę. Część koncernów kosmetycznych celowo wykorzystuje zły PR tych składników, podkreślając, że ich produkty nie zawierają silikonów. Inne, nie zmieniają receptury, wierząc, że silikony nie zrobią spustoszenia na ciele, o ile będziemy odpowiednio je pielęgnować.

Składniki te, pojawiły się już w latach 50. w kosmetyce i mimo złej sławy, producenci kosmetyków wciąż nie planują z nich zrezygnować. Silikony zyskały sławę ekspresowym działaniem. Nałożona na twarz baza silikonowa od razu ją wygładza, spłyca zmarszczki i polepsza rozprowadzanie się podkładu. Baza pod cienie sprawia, że te lepiej i dłużej się trzymają. Błyszczyki są mniej lejące i lepiej nawilżają usta, a tusze do rzęs łatwiej się rozprowadzają i osadzają na każdej kępce. Kremy do rąk wygładzają skórę, a balsamy liftingują ciało.

W sieci krążą informacje, że silikony nadbudowują się na włosach, co powoduje, że tworzy się na nich „siano” i nie docierają substancje odżywcze. Natomiast na skórę działają wysuszająco i zatykają pory. Czy faktycznie powinniśmy się ich bać? Jeżeli zrezygnujemy z silikonów w codziennej pielęgnacji, może się okazać, że większość naszych kosmetyków będzie do wyrzucenia. Skoro więc substancje te są tak chętnie dodawane do produktów, być może z ich szkodliwością nie do końca jest tak, jak się mówi. 

Jak działają silikony?

Silikony to składniki oleiste, bezbarwne i bezwonne. Zawierają kwarc i krzem. Sprawiają, że łuski włosa się domykają, a ten staje się gładki, miękki i błyszczący. To za sprawą warstwy okluzyjnej, którą tworzą na powierzchni aplikacji – włosach czy skórze. Wspomaga ona nawilżenie i chroni przed utratą wody. Silikony nie tylko wygładzają, ale ogólnie kondycjonują skórę i włosy. Sprawiają, że twarz staje się jednolita, miękka i nawilżona, a fryzura bardziej lśniąca. Dodatkowo chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi czy wysoką temperaturą suszarek i prostownic.

Silikony lubią się przede wszystkim z włosami porowatymi, które z natury są suche i szorstkie. Składniki te nawilżają je i z pozoru poprawiają kondycję. Jednak w związku z tym, że silikony mogą obciążać włosy (szczególnie te cienkie), warto ograniczyć ich stosowanie bądź po prostu sprawdzić, czy są dla nas odpowiednie. Zaletą silikonów jest dobroczynne działanie na zniszczone końcówki. Spowodują, że te będą wyglądały na zdrowe. Docenią je także osoby o włosach puszących się oraz elektryzujących. Będą gładkie, ale nie stracą na objętości. Staną się zdefiniowane i bardziej podatne na układanie, a także lepiej się rozczeszą.

Czy silikony są złe?

Jak to jest, czy naprawdę silikony osadzają się na włosach i skórze, powodując, że trudno się ich pozbyć? Tak, ale nie we wszystkich przypadkach. Tylko część z nich jest trudno zmywalna. Nauka dała nam również te łagodne, które można usunąć się tradycyjnymi detergentami zawartymi w większości szamponów i środków myjących. Całe zamieszanie spowodowane negatywnym działaniem silikonów bierze się z ich funkcji okluzyjnej. Warstwie tej zarzuca się komedogenność i brak przepuszczania powietrza i możliwości dostana się do włosów czy skóry innych składników.

W przypadku silikonów nierozpuszczalnych w wodzie może mieć to uzasadnienie, jednak jest wyłącznie część prawdy. Po pierwsze warstwa okluzyjna ma chronić przed odparownaiem wody z miejsca aplikacji, więc nie może działać wysuszająco. Natomiast komedogenność, czyli zapychanie porów, związane jest z niedokładnym oczyszczaniem twarzy z brudu i tłuszczu. Jeżeli mamy otwarte pory skóry, łatwiej dostaną się do niej wszelkie zanieczyszczenia. Silikony nie mają z nimi nic wspólnego. Brak przepuszczania innych składników przez warstwę silikonową, jest prawdziwy. Dlatego w przypadku kosmetyków do włosów, najlepiej, by te z silikonami lądowały na włosach jako ostatnie i by nie stosować szamponów, które je zawierają.

Jeżeli na co dzień używamy do stylizacji fryzur kosmetyków z silikonami, ważne jest, by raz na jakiś czas dokładnie umyć włosy produktem z detergentem. To sprawi, że na przykład podczas farbowania, pigment zostanie lepiej przyjęty. W kwestii nieprzepuszczalności składników przez kosmetyki do twarzy, ma to jeszcze mniejsze znaczenie. Twarz myjemy codziennie, każdego wieczora stosujemy również demakijaż, więc silikony nie powinny być dla nas szkodliwe. Chyba, że nie wyrobiłyśmy w sobie tego nawyku. Wtedy najwyższy czas to zmienić.

Jak rozpoznać dobre i złe silikony?

Silikony dzielimy na dwie grupy: lotne, które odparowują z powierzchni skóry i liniowe, pozostające na jej powierzchni, przez co mogą być usunięte tylko kosmetykiem z detergentem lub za pomocą wody. Ta druga grupa jest nieco bardziej nieprzyjemna dla włosów, ponieważ może je wysuszać i trudniej je zmyć. Natomiast nie powinniśmy obawiać się silikonów w kosmetykach kolorowych, ponieważ pozostają na skórze tylko kilka godzin i są zmywane mocniejszymi środkami, które potrafią je rozpuścić. W INCI silikony będą zazwyczaj figurować pod nazwami zakończonymi przyrostkiem "- one" lub "-ane", jednak nie jest to reguła. 

Silikony zmywalne wodą:

 •   PEG-modified dimethicone
 •   Dimethicone copolyol
 •   lauryl methicone copolyol
 •   hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane
 •   ilikony z PEG + numer. Im wyższa numeracja, tym silikon jest łatwiej rozpuszczalny w wodzie

Silikony lotne:

 •   octamethyl cyclotetrasiloxane
 •   cyclometicone
 •   cyclopentasiloxane
 •   cyclotetrasiloxane
 •   cyclohexasiloxane

Silikony liniowe:

 •   simethicone
 •   trimethicone
 •   trimethylsilylamodimethic one
 •   trimethylsiloxysilicates
 •   amodimethicone
 •   dimethicone
 •   dimethiconol
 •   beheonoxy dimethicone
 •   phenyl trimethicone

Co zrobić, by nie szkodziły?

Silikony dobrze działają w maskach do włosów, odżywkach, produktach do stylizacji, a nawet serach – o ile są łagodne. Wystrzegajmy się natomiast tych składników w szamponach. Przez właściwości nieprzepuszczające składników odżywczych, w ekstremalnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do wypadania włosów.

Negatywne działanie silikonów na włosy i skórę może wynikać ze złego oczyszczania. Dlatego najlepiej precyzyjnie podejść do pielęgnacji, codziennie oczyszczać ciało, twarz i włosy z silikonów, co kilka myć stosować szampon z mocniejszym detergentem, a raz na kilka tygodni zrobić peeling oczyszczający włosy czy twarz.

Pamiętajmy, że każda skóra i włosy są jedyne w swoim rodzaju. Nie wszystkie zareagują tak samo na różne silikony. Jednym będą służyć, innym niekoniecznie, dlatego do stosowania silikonów należy podejść na zasadzie prób i błędów. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy silikony nam służą, jest zrobienie całkowitego detoksu od tych składników. Przez tydzień lub dwa nie stosujemy żadnych produktów ich zawierających. Monitorujemy jak skóra i włosy zachowują się w tym czasie i czy jesteśmy zadowoleni z efektów. Jeśli czujemy, że fryzurze brakuje dociążenia, jest trudna do ułożenia, a twarz niedostatecznie wygładzona, oznacza to, że nasze ciała lubią się z silikonami. Jednak decydując się na ich stosowanie, warto wypróbować te najmniej inwazyjne, które nie zrobią spustoszenia na skórze i włosach.

Rezygnując całkowicie z silikonów, możemy pozbawić się wielu funkcji i efektów działania, na które liczymy, stosując wybrane kosmetyki. Poznanie właściwości tych substancji i umiejętne obchodzenie się z nimi może sprawić, że nie będziemy musieli rezygnować z ulubionych produktów.