Zamknij

Borykasz się z przedwczesnym siwieniem? Oto najczęstsze przyczyny tego problemu

19.01.2021 13:45
włosy
fot. Shutterstock

Mimo młodego wieku zauważyłaś na głowie pierwsze siwe włosy? Przedwczesne siwienie to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Podpowiadamy, jakie są jego przyczyny.

Siwienie to jedna z oznak starzenia się organizmu. Jeżeli już w młodości na twojej głowie pojawiają się pojedyncze białe pasma, to znak, że twój organizm nie działa w odpowiedni sposób. Przyczyn tego problemu może być wiele. Podpowiadamy, które z nich występują najczęściej.

Przedwczesne siwienie - przyczyny

Siwienie wiąże się ze spadkiem poziomu melaniny. Zwykle to zjawisko ma miejsce w przypadku osób dojrzałych. Jednak coraz częściej dotyka też młode kobiety i mężczyzn. Chcesz dowiedzieć się, co wywołuje przedwczesne siwienie? Poznaj 4 główne przyczyny.

1. Niezdrowe jedzenie

Fast foody i żywność wysoko przetworzona mają fatalny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Przez częste jedzenie niezdrowych posiłków nie dostarczasz organizmowi składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Aby uchronić się przed przedwczesnym siwieniem, spożywaj naturalne produkty bogate w wapń, cynk i witaminę D3.

2. Stres

Stres jest przyczyną wielu rozmaitych schorzeń. Okazuje się, że może też wywołać przedwczesne siwienie. Problem ten zwykle dotyczy osób, które przeszły traumę lub żyją pod stałym napięciem. Aby zaradzić temu problemowi, należy zadbać o zdrowie psychiczne. W tej sprawie polecamy udać się do psychologa. Warto też stosować ćwiczenia odprężające i medytację.

3. Problemy z tarczycą

Niepoprawnie działająca tarczyca może przyczynić się do przedwczesnego siwienia i nadmiernego wypadania włosów. Na te objawy narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobą Hashimoto.

4. Niedobory witamy B12

Witamina B12 odpowiada za wiele reakcji metabolicznych organizmu. Jej niedobór może prowadzić m.in. do nagłego obniżenia poziomu melaniny, które jest bezpośrednią przyczyną siwienia. Zadbaj o dietę bogatą w produkty zawierające witaminę B12. Znajdziesz ją np. w rybach, nabiale i jajkach.

2021 rok będzie sprzyjał odważnym metamorfozom. Oto TOP 10 inspiracji na najmodniejsze fryzury idealne dla każdej długości włosów.