Zamknij

Czy naturalne suszenie włosów jest dla nich zdrowsze od użycia suszarki? Nowe badania rozwiewają wątpliwości

Anna Respondek
02.11.2017 16:01

Naukowcy podpowiadają też, co może się stać, gdy kładziemy się spać z mokrymi włosami. 

Jak suszyć włosy?
fot. Pixabay

Istnieje wiele metod suszenia włosów, które mają sprawić, że będą one zdrowsze i bardziej puszyste. Pewien naukowiec postanowił poświęcić swój czas na badanie, które miało wyłonić najlepszą i najzdrowszą z nich.  

Włosy zbudowane są z protein i keratyny, które znajdują się również w paznokciach. To wyjątkowo skomplikowana struktura, dlatego właśnie odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna. O wynikach badań napisali dziennikarze Dailymail.co.uk.

giphy-downsized (25)

Czy suszyć włosy?

Wszystkim kobietom znany jest mit dotyczący tego, że włosy najlepiej pozostawić same do wyschnięcia. Jak przekonuje naukowiec nie jest to dobry sposób, a już na pewno nie jeden z najmniej szkodliwych. Pozostawienie na włosach wody po umyciu sprawia, że z każdą chwilą stają się one słabsze, ponieważ ich struktura zostaje naruszona i pojawiają się pęknięcia. Dużo lepiej wysuszyć włosy suszarką, niż pozostawić je same sobie. 

Jak osuszać włosy ręcznikiem?

Wychodząc spod prysznica w pierwszym odruchu sięgamy po ręcznik, którym owijamy mokre włosy. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie pocieramy i nie "tarmosimy" ich tym ręcznikiem. Jak zatem najlepiej osuszyć włosy? Należy je delikatnie uciskać i zdecydowanie ich nie mierzwić, ponieważ to może prowadzić do złamań oraz zwiększyć problem z elektryzowaniem się. 

giphy-downsized (26)

Nie chodź spać z mokrymi włosami

Okazuje się, że chodzenie spać z mokrymi włosami jest naprawdę kiepskim pomysłem. Może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i sprawić, że włosy będą dłużej odrastały. Kładzenie się spać z mokrą głową, powoduje również szybsze elektryzowanie się włosów oraz odbiera im puszystość, sprawiając, że stają się płaskie i matowe. 

Głową w dół

Ta metoda nie jest niezdrowa dla włosa, jednak wbrew pozorom nie zapewni im aż takiej puszystości. Dużo lepszy efekt uzyskamy susząc włosy z suszarką przybliżoną do nasady włosa.

Dodatkowo, aby nie przesuszyć włosów ciepłym powietrzem, należy stopniować jego nasilenie, zaczynając od najniższego poziomu.