Zamknij

Łysienie plackowate - przyczyny, objawy, leczenie

Martyna Wojciechowska
20.04.2018 13:51
Łysienie plackowate
fot. Shutterstock

Łysienie plackowate to choroba, która dotyka nie tylko mężczyzn, ale też kobiety. Ta przypadłość dotyczy zwykle młodych dorosłych, a nawet dzieci. Jak twierdzą lekarze, łysienie plackowate jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów. Na szczęście można z nią walczyć. Są na to sprawdzone sposoby.

Łysienie plackowate to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów u mężczyzn i u kobiet. I choć spędza ona sen z powiek osobom, którym zależy na pięknej, gęstej czuprynie, można ją wyleczyć. Jak objawia się łysienie plackowate, skąd się bierze i jak sobie poradzić z łysieniem plackowatym? Przeczytajcie!

Łysienie plackowate - przyczyny

Łysienie plackowate nie jest proste do wyleczenia. Jest to przewlekła choroba zapalna objawiająca się utratą włosów z powodu uszkodzonych mieszków włosowych. Co ciekawe, jej przyczyny mimo wielu badań nadal są nieznane. Nie ma bowiem badań, które jednoznacznie wskazywałyby na źródło tego problemu. Zgodnie z przypuszczeniami naukowców, choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne.

W miejscach wypadających kosmyków pojawiają się charakterystyczne placki - stąd nazwa łysienie plackowate. Okazuje się, że może być widoczne nie tylko na głowie, ale i w innych owłosionych miejscach na ciele.

Mamy złą wiadomość dla młodych osób, które dotknęła ta przypadłość. Im wcześniej zachorujemy na łysienie plackowate, tym trudniejsze jest leczenie. Do wypadania włosów dochodzi przez to, że nasz układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe i wywołuje zapalenie.

Często łysienie plackowate towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, takim jak: zapalenie tarczycy, bielactwo, atopowe zapalenie skóry czy cukrzyca typu 1. Ta przypadłość jest często dziedziczona. Jej przyczyną może też być przewlekły stres, niedobory mikroelementów oraz problemy hormonalne.

Naczynia w obrębie skóry głowy też mogą bezpośrednio wpływać na rozwój tej choroby. Niektórzy też uważają, że ta przypadłość jest chorobą psychodermatologiczną ze względu na to, że przyczyną mogą być problemy psychologiczne.

Zobacz także: Łysi mężczyźni wyglądają na mądrzejszych, bardziej męskich i spełnionych

Łysienie plackowate - objawy

Po tym, gdy okazało się, że Shakira cierpi na łysienie plackowate wielu internautów zaczęło szukać szczegółowych informacji na temat tej choroby. Wypadanie włosów to poważny problem, który dotyka coraz więcej młodych osób.

Z badań wynika, że 60% osób, które ciepią na łysienie plackowate nie ukończyło jeszcze 30. roku życia. Jednak warto pamiętać, że na tę przypadłość może zachorować każdy niezależnie od wieku. Zdarzają się osoby starsze, które też się z nią zmagają.

Wyróżniamy 3 rodzaje łysienia plackowatego: łysienie plackowate zwykłe, łysienie plackowate uogólnione i łysienie plackowate całkowite. Pierwsze charakteryzuje się ty, że w miejscu utraconych włosów pojawiają się tzw. okrągłe ogniska, które po czasie się pogłębiają. Zaś drugi i trzeci rodzaj łysienia plackowatego sprowadza się do całkowitego zaniku włosów na głowie. Jest też łysienie plackowate złośliwe. Charakteryzuje się ono tym, że włosy nie odrastają.

W miejscach tzw. placków skóra przybiera kremową-żółtą barwę. W przebiegu choroby można zauważyć, że czasami placki się powiększają, a czasami zarastają. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Rzadko zdarza się też, że u niektórych osób łysienie następuje w okolicach pach, brwi lub zarostu na twarzy. Bywa też czasami, że objawy łysienia plackowatego są widoczne w okolicach wzgórka łonowego.

Łysienie plackowate - leczenie

Masaże, kuracja sokiem z cebuli, mezoterapia igłowa, terapia promieniami laserowymi to najpopularniejsze sposoby na walkę z łysieniem plackowatym. Każdy z nich może być stosowany naprzemiennie. Zdarza się, że niektóre metody zawodzą, dlatego warto jest próbować wszelkie dostępne metody. Istnieją bowiem także domowe sposoby na wzmocnienie włosów.

Poniżej podajemy listę leków, które stosuje się w przypadku tej choroby:

  • środki miejscowo drażniące (tretinoin, cygnolina),
  • alergeny kontaktowymi,
  • preparaty immunomodulujące (PUVA),
  • leki immunosupresyjne i przeciwzapalne cyklosporyna A, kortykosteroidy),
  • środki stymulujące wzrost włosów (minoksydyl)

W walce z łysieniem plackowatym wielu pacjentów stosuje kortykosteroidy. Aby zobaczyć poprawę, należy wstrzykiwać je raz w miesiącu poniżej miejsca, gdzie widoczne są tzw. placki na głowie. Kortykosteroidy przyjmuje się też w formie tabletek. Jak twierdzą producenci, już po miesiącu stosowania powinno się zauważyć poprawę.

Jednak niestety nie zawsze efekty są widoczne. W takie sytuacji pacjenci mogą przetestować inne metody, np. wspomnianą wyżej kurację sokiem z cebuli. Wystarczy, że pokroisz cebulę w plastry i ją zmiksujesz, a następnie przygotowany sok naniesiesz w miejsca, gdzie widoczne jest łysienie plackowate. Ten zabieg należy powtarzać 2 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie. To działa!

Zobacz także: Magda Gessler pokazała się bez burzy loków na głowie! "20 lat młodziej"

Autor: Martyna Wojciechowska

Zagłosuj

Cierpisz na łysienie plackowate?

Liczba głosów: