Zamknij

Używasz szamponu z tym składnikiem? Przez niego wypadają włosy

07.10.2022 13:52

Wypadanie włosów to naturalne zjawisko. Są jednak przypadki, kiedy zaczyna nas ono niepokoić. Warto zwrócić uwagę, czy sytuacja nie ma związku ze szkodliwym składnikiem w szamponie. Zwracamy uwagę na jeden, którego należy unikać. 

Kobieta dotykająca włosów
fot. Shutterstock

Na pierwszy rzut wydaje się, że większość kosmetyków dostępnych na rynku powinna być dla nas dobra i bezpieczna. Nie zawsze tak się dzieje. Listy z wątpliwymi składnikami bywają długie i nie wszystkie eliminujemy natychmiast. Czasem dopiero po kilku latach przedsiębiorcy są zmuszeni pozbyć się ich ze składu artykułów - tak było np. z lilalem. 

Okazuje się, że w pewnych szamponach do włosów można spotkać substancję, która sprzyja wypadaniu włosów. Osoby, które narzekają, że ich fryzura stale się przerzedza, powinny sprawdzić, czy nie mają go w swoim kosmetyku.

Zobacz także: Twierdzi, że przez swój wygląd ma trudniej w życiu. Internauci: "Królowa pokory" 

Przez ten składnik wypadają włosy

Naturalnym zjawiskiem jest, że dziennie pozbywamy się około 100 włosów. Jeśli ta liczba jest większa, oznacza to, że możemy mieć kłopoty ze stresem, zdrowiem lub z nieodpowiednim szamponem.

Wystarczy jeden składnik, by włosy zaczęły wypadać. Chodzi o pochodną oleju kokosowego, czyli kokamidopropylobetainę - na butelkach szamponów często pojawia się nazwa cocamidopropyl betaine.

Okazuje się, że dziś można go znaleźć w naprawdę dużej liczbie kosmetyków tego typu. Z pozoru mamy do czynienia ze zwykłą substancją myjącą i złuszczającą, jednak nie wszystkim ona służy. Najbardziej zagrożone są osoby z alergiami. 

Cocamidopropyl betaine w szamponie do włosów. Kto powinien bać się go najbardziej?

Wspomniana substancja dostępna w szamponach do włosów jest szczególnie niebezpieczna dla osób ze skórą wrazliwą. To właśnie one mogą doświadczyć przykrej alergii, a także nadmiernego wypadania włosów. 

Do innych szkodliwych skutków związanych ze stosowaniem składnika cocamidopropyl betaine można zaliczyć pojawianie się łupieżu czy swędzenie głowy. Za każdym razem, gdy po stosowaniu jakiegoś szamponu macie takie problemy, zwróćcie dokładną uwagę na skład produktu, którego używacie.

loader
Nieudane fryzury gwiazd. Pamiętacie te uczesania? [ZDJĘCIA]
10 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News