Zamknij

Jak często należy myć włosy, aby były zdrowe? Specjaliści rozprawiają się z mitami

Anna Respondek
08.08.2017
Aktualizacja: 20.11.2019 13:06
Jak często myć włosy?
fot. EAST NEWS

Krąży wiele mitów na temat tego, jak należycie pielęgnować włosy. A gdzie leży prawda? Specjaliści wyjaśniają. 

Mimo że zewsząd atakują nas porady dotyczące odpowiedniego traktowania włosów, większość kobiet i tak postępuje według własnego upodobania. Jeśli wychodzimy z założenia, że znamy nasze włosy lepiej, nie musimy się wcale mylić. Według naukowców, każdy włos jest inny, a na jego odpowiednią pielęgnację mają wpływ różne czynniki, jak na przykład, to czy jest prosty, kręcony, jasny, ciemny czy farbowany. Dziennikarze Harpersbazaar.pl postanowili zapytać o to znawców tematu.

Najczęściej słyszy się, że częste mycie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie się. Specjaliści jednak przede wszystkim zwracają uwagę na strukturę włosa, która decyduje o dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Poza tym wpływ na wygląd fryzury ma również dieta czy zanieczyszczenie środowiska.

Jak często myć włosy?

Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji, twierdzi, że nie należy niczego nikomu narzucać, gdyż włosy są tak samo różnorodne jak ludzie. Według niego, największym problemem związanym z częstotliwością mycia włosów jest wydzielanie się sebum. Osoby, u których produkuje się ono w dużej ilości, muszą bardziej dbać o włosy. 

Chcąc cieszyć się efektowną i świeżą fryzurą, musimy bardzo dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia zarówno z włosów, jak i ze skóry głowy. Jak często to robić? Włosy trzeba myć wtedy, gdy tego potrzebują, nawet codziennie. Czysta skóra głowy to zdrowa skóra, a zdrowa skóra to zdrowe włosy. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiedniego szamponu, bazującego na naturalnych składnikach i dopasowanego do indywidualnych potrzeb. 

Jak mówi Schmidt, to jak traktujemy swój organizm odbija się na włosach. Ilość toksyn, zła dieta, zanieczyszczenia to wszystko ma wpływ na ich wygląd.

Mycie włosów dla kaprysu prowadzi do przesuszenia skóry głowy

Marek Nowak z warszawskiego salonu fryzjerskiego twierdzi, że częstotliwość mycia powinna być związana z "poziomem zabrudzenia" skóry głowy. Jeśli mamy problem z nadprodukcją sebum, możemy zastosować odpowiednią kurację. Odradza jednak częste mycie bez konkretnego powodu.

Jeśli często myjemy włosy, bo mamy taki kaprys lub po prostu lubimy mieć świeże włosy, narażanie ich na zbyt częste działanie szamponu może skutkować przesuszaniem się włosów oraz skóry głowy.

Nie ma jednej odpowiedniej recepty na to, jak powinniśmy traktować swoje włosy. Jest to sprawa indywidualna, dlatego warto ufać swojemu instynktowi i pamiętać o dobrych kosmetykach.

A Wy, jak często myjecie włosy?

giphy-downsized (45)
Zagłosuj

Jak często myjesz włosy?

Liczba głosów: