Zamknij

Farbowanie włosów może powodować raka. Lekarze wskazali stopień ryzyka

Magdalena Kulej
10.04.2018 16:34

Po raz kolejny przeprowadzono badania, by udowodnić, jakie ryzyko niesie za sobą częsta koloryzacja włosów. 

Koloryzacja włosów a rak piersi
fot. shutterstock.com

Farby i kremy koloryzujące mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Okazuje się jednak, że częste farbowanie włosów może mieć też związek z rozwojem raka. Jak podaje „The Times”, brytyjscy naukowcy biją na alarm, bo pań, które decydują się na koloryzację nawet co kilka tygodni jest coraz więcej, a ryzyko zachorowania spore. 

Zobacz także: Opalizujące włosy - trendy wiosna 2018

Badania prowadził chirurg Kefaha Mokbel z Princess Grace Hospital w Londynie. Jak przekonuje, zgodnie z jego badaniami taki zabieg aż o 14 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

To niepokojące, bo rynek kosmetyczny wręcz zachęca kobiety, by farbowały włosy co 4-6 tygodni – powiedział Mokbel.

Lekarz ma zamiar przeprowadzić kolejne badania, by potwierdzić wyniki swoich wcześniejszych ustaleń. Tymczasem sugeruje kobietom, by stosowały jak najbardziej naturalne produkty do koloryzacji włosów jak henna, sok z buraka czy z owocu róży. Zaleca też, by ograniczyły farbowanie sztucznymi substancjami syntetycznymi mającymi wyższy niż 2-procentowy poziom parafenylenodiamin (PPD), a zabieg przeprowadzały do 2 lub maksymalnie 6 razy w roku. Mokbel przypomina też o regularnym badaniu piersi.

 

Zobacz także: Objawy raka szyjki macicy - zobacz czy chorujesz

 

Do podobnych wniosków jak Mokbel doszli wcześniej naukowcy z Finlandii. Jak informuje "The Independent", badacze nie byli w stanie dowieść związku między nowotworem a farbą do włosów, ale zalecali ostrożność. Osobom, które narzekają na siwe włosy powinny stosować odsiwiacz zamiast szkodliwych farb. Jest on zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego zdrowia.

Zobacz także: Modne fryzury na wiosnę 2018