Zamknij

Co się stało po śmierci królowej Elżbiety? Została wdrożona operacja London Bridge

08.09.2022 15:25

Operacja London Bridge to plan działań, który został wdrożony po informacji, że królowa Elżbieta nie żyje. Na czym polega i jak przebiega?

Tak władze poinformują, że królowa Elżbieta nie żyje. Operacja London Bridge krok po kroku
fot. Rex Features/East News

8 września media obiegła informacja o złym stanie zdrowia królowej Elżbiety II. Doniesienia te potwierdził Pałac Buckingham. Oczy ludzi na całym świecie zwrócone były w stronę Wielkiej Brytanii z nadzieją, że zdrowie monarchini się poprawi. Niestety ok. godz. 18.30 czasu londyńskiego potwierdzono najgorsze - królowa Elżbieta II zmarła. Co dzieje się po śmierci przywódcy narodu?

Władze kraju były przygotowane na najgorsze. Okazuje się, że każdy członek rodziny królewskiej ma przypisany odpowiedni kryptonim określający tajną operację, która zostanie wdrożona na wypadek jego śmierci. Tak samo oczywiście było w przypadku królowej Elżbiety. 

Zobacz także: Ostatnie zdjęcia królowej Elżbiety przed śmiercią. Poddani byli zaniepokojeni jej stanem

Władze poinformowały, że królowa Elżbieta nie żyje

"Lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II" - taki komunikat pojawił się w mediach w czwartkowe popołudnie. Wszyscy zaczęli się zastanawiać, co się stanie, gdy okaże się, że Elżbieta II nie żyje. 8 września królowa zmarła, a w życie weszła specjalna procedura.

W przypadku każdego członka rodziny królewskiej po jego śmierci zostaje wdrożona konkretna procedura. Jeżeli chodzi o królową Elżbietę, jest to operacja London Bridge. Została ona wprowadzona od razu w momencie, gdy lekarze oficjalnie potwierdzili zgon monarchini. 

Jako pierwsi o śmierci królowej poinformowani zostali członkowie rodziny królewskiej. Następnie ta informacja musiała dotrzeć do prywatnego sekretarza Elżbiety II. On zadzwonił do premiera Wielkiej Brytanii i wypowiedział słowa "London Bridge is down", co było równoznaczne z informacją o śmierci monarchini. Zaraz potem informacja dotarła też do państwowej stacji telewizyjnej BBC oraz Stowarzyszenia Prasowego. Szefowa rządu, Liz Truss, przygotowała i wygłosiła orędzie do narodu, które mogliśmy usłyszeć w stacjach telewizyjnych i radiowych na całym świecie.  

Zobacz także: Jak wyglądał związek królowej i Filipa? Wspominamy ich historię i poruszające słowa Elżbiety II o mężu

Operacja London Bridge krok po kroku - śmierć królowej i pogrzeb

Oprócz orędzia do narodu informacja została przekazana także poprzez wywieszenie oficjalnego komunikatu na bramie Pałacu Buckingham. Znalazł się on również na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej. 

W ciągu 24 godzin od śmierci królowej Elżbiety musi zgromadzić się tzw. Rada Akcesyjna. To ona oficjalnie ogłosi wybór nowego króla, a w kolejnych dniach odbędzie się specjalne posiedzenie parlamentu, który złoży przysięgę poddania Karolowi III. 

Pogrzeb królowej odbędzie się dopiero w 10 dniu od śmierci monarchini - 18 września. Jego zasady ustala kilkuwieczny ceremoniał. W związku z tym, że królowa odeszła w Balmoral, jej ciało zostało złożone na zamku Holyrood. Następnie zostanie przetransportowane do katedry w Edynburgu. Tam odbędzie się nabożeństwo żałobne, po którym trumna zostanie przewieziona do Londynu. W stolicy Anglii będą miały miejsce oficjalne uroczystości pogrzebowe i żałobne.

Brytyjczycy również otrzymają szansę, aby złożyć hołd swojej królowej. Trumna przez kilka dni będzie znajdować się na katafalku w Pałacu Westminsterskim - otwarta dla publiczności. Tam każdy będzie mógł wpisać się do księgi kondolencyjnej. 

Zobacz także: Diana przed ślubem musiała przejść test. To było jej "być, albo nie być" w roli księżnej 

loader

Źródło: natemat.pl/histmag.org

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zmieniała się w czasie swojego panowania [GALERIA]
11 Zobacz galerię
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS