Oceń
Charakter pisma zależy od wielu czynników, jednak psychologowie są zgodni co do tego, że zawsze zdradza ono nasze podświadome odczucia. Duże i małe, proste i pochyłe, z wąskimi i szerokimi marginesami - mamy niezliczoną ilość możliwości zapisu liter, a każda z nich wyraża emocje. Przekonaj się, dlaczego wybrałeś swój styl.
Zobacz także: Mężczyźni o tych imionach są bardzo nieśmiali. Nie spodziewaj się po nich inicjatywy
Grafologia - co mówi o tobie charakter pisma?
Sposób, w jaki piszemy, informuje o naszych cechach charakteru. Wielkość i szerokość liter, a nawet sposób stawiania kropek, wiele mówi o tym, jaką mamy osobowość. Badania grafologiczne są prowadzone od XIX wieku w specjalnie utworzonych ośrodkach w Europie. Od wielu lat wykonuje się też prace naukowe mające na celu sprawdzenie skuteczności tej metody.
Co ciekawe, z umiejętności grafologów korzystano wielokrotnie przy rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Znajomość pisma podejrzanych pomagała między innymi w ustaleniu, czy zeznali prawdę na przesłuchaniu.
Jak się okazuje, poszczególne cechy naszego pisma mogą dokładnie określić, jakie cechy posiadamy. Zobacz, czego możesz się o sobie dowiedzieć:
W jaki sposób stawiasz litery?
- prosto - w życiu zawodowym i w nauce przestrzegasz wszystkich wyznaczonych zasad, ale w miłości trudno ci pozostać wiernym wobec partnera,
- pochylone w prawo - jesteś otwarty na świat, emocjonalny i zmienny; rządzą tobą namiętności, lubisz przewodzić innym,
- pochylone w lewo - masz swój sposób myślenia i nie pozwolisz nikomu, by narzucał ci własny; możesz być spokojny, ale jednocześnie zbuntowany.
Wielkość liter:
- duże - jesteś odważny, lubisz ryzyko i chcesz, by inni cię zauważali,
- małe - wolisz trzymać się na uboczu, możesz też być nieśmiały albo odczuwać smutek,
- raz duże, raz małe - masz artystyczną duszę, codziennie masz nowe pomysły i zmieniasz swój punkt widzenia.
Szerokość liter:
- szerokie - jesteś towarzyski, lubisz otaczać się ludźmi,
- wąskie - masz tendencję do zamykania się w sobie, możesz być introwertykiem.
Wielkość odstępów między wyrazami:
- duże - wolisz spędzać czas w samotności niż w towarzystwie, niechętnie pomagasz innym,
- małe - masz przyjacielskie nastawienie do każdego i często się uśmiechasz.
W jaki sposób tworzysz marginesy?
- na górze - jeśli nie zostawiasz górnego marginesu, masz wysokie poczucie własnej wartości, a jeśli zostawiasz - niskie,
- na dole - pozostawienie wolnego miejsca na dole kartki świadczy o tym, że zależy ci na tym, by inni dobrze cię oceniali,
- lewy - jeśli twój margines po lewej stronie jest równy, masz w sobie wiele wewnętrznej siły, a jeśli jest falujący, czujesz się zależny od innych ludzi,
- prawy - zostawiając szeroki margines po prawej stronie zdradzasz niepewność co do wartości własnych słów, a jeśli zapisujesz je niemal na brzegu kartki, pokazujesz w ten sposób, że uważasz się za mądrego człowieka.
Jak stawiasz kropkę nad "i"?
- wysoko - masz bogatą wyobraźnię,
- po lewej stronie - jesteś ostrożny i ciągle analizujesz, co się dzieje w twoim otoczeniu,
- po prawej stronie - masz charyzmę, ale nie zawsze panujesz nad nerwami,
- okrągłą, w kształcie małego okręgu - masz tendencję do egoizmu,
- w kształcie pionowej kreseczki - masz swój wewnętrzny świat; chcesz podkreślić swoją niezależność.
Według badaczy jest jedna cecha stylu pisma, która świadczy o ponadprzeciętnej inteligencji. Osoby, które się nią odznaczają, piszą brzydko. Wynika to z tego, że prowadząc zapiski, muszą nadążać za wieloma trwającymi jednocześnie procesami myślowym. Dlatego nie dbają o wygląd liter, często zapisują słowa w skróconej formie i nie przejmują się tym, czy marginesy są równe. Niestaranne pismo wskazuje więc na wysoki iloraz inteligencji.
Zobacz także: NASA pokazała zdjęcie podwójnej gwiazdy. Internauci: "Wygląda jak cukierek"
Nie pasuje do ciebie twój znak zodiaku? Sprawdź, kim jesteś naprawdę:
Oceń artykuł