Pierre Cardin nie żyje. Wspominamy 5 przełomowych kreacji projektanta

29.12.2020 14:25

Projektant Pierre Cardin zrewolucjonizował modę i na zawsze zapisał się na kartach jej historii. Przypomnijmy sobie, które z jego projektów miały największy wpływ na dzisiejszą modę.

pierre cardin
fot. AFP/EAST NEWS

Pierre Cardin był jednym z najwybitniejszych projektantów XX wieku. Urodził się 2 lipca 1922 roku we Włoszech, a następnie przeprowadził się z rodzicami do Francji. W Paryżu studiował architekturę. W wieku 17 lat został krawcem domu mody Dior. To właśnie tam uczył się krawieckiego kunsztu, który potem wykorzystał, zakładając własną markę. Kilka godzin temu rodzina tego wybitnego kreatora mody przekazała mediom informację o jego śmierci. 98-latek zmarł w paryskim szpitalu.

Przypomnijmy sobie jego najbardziej przełomowe projekty, które na zawsze wpisały się do historii mody.

5 przełomowych projektów domu mody Pierre Cardin

1. Sukienki w kształcie litery A

W latach pięćdziesiątych we Francji za najwybitniejszego projektanta uznawano Diora. Prezentował on piękne balowe suknie, które były bogato zdobione, jednak nie nadawały się na co dzień. Swój krawiecki kunszt postanowił wtedy pokazać Cardin. Usunął z sukienek gorsety oraz charakterystyczne falbany i zaoferował swoim klientkom proste sukienki w kształcie litery A. Do tego dodał kolorowe rajstopy, które okazały się hitem. 

2. Kolekcja "Cosmocorps"

Kolejnym hitem, tym razem w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, okazała się kolekcja inspirowana futuryzmem. Minisukienki, kombinezony oraz kamizelki, które pojawiły się w kolekcji domu mody Pierre Cardin, zrewolucjonizowały ówczesną modę. Wówczas projektanta zainspirowało lądowanie człowieka na Księżycu.

3. Nietypowe płaszcze damskie

Pierre Cardin był mistrzem wykrojów. Kiedy pracował u Diora, odpowiedzialny był za projektowanie męskich płaszczy. Swoją ogromną wiedzę wykorzystał podczas pracy na własny rachunek. W latach osiemdziesiątych światło dzienne ujrzały płaszcze o charakterystycznym kroju i niebanalnym kształcie. Szycie damskich płaszczy z pewnością były dla niego odskocznią od monotonnych wykrojów u Diora.

4. Pierre Cardin ubierał "The Beatles"

Chyba każdy pamięta garnitury grupy "The Beatles". Za ich projekt i uszycie odpowiedzialny był nie kto inny niż Pierre Cardin. To właśnie dzięki niemu modne zrobiły się garnitury bez klap.

5. Szpiczaste ramiona

Pierre wiele podróżował. Kiedy wybrał się do Azji, zainspirowały go charakterystyczne wieże, które również postanowił wykorzystać w swoich projektach. To właśnie tak powstały "pagoda shoulders". Obecnie w swoich projektach wykorzystuje je np. dom mody Balmain.

Który projekt podoba wam się najbardziej?

loader

Zobacz także: Kasia Cichopek w pięknym płaszczu z Monnari. Kosztuje teraz tylko 150 zł

loader
Marilyn Monroe
Rozwiąż quiz

Sprawdź, którą ikoną mody jesteś

Marilyn Monroe

Który z tych kolorów włosów podoba ci się najbardziej?