Zamknij

Zara zaliczyła wpadkę wypuszczając na rynek spódnicę z popularnym memem. To symbol nienawiści

Agnieszka Moczyróg
20.04.2017 13:49
Zara
fot. East News

Motyw, który wykorzystała Zara został wpisany na listę symboli nienawiści. 

Zara zaprojektowała i wypuściła na rynek spódnicę z kontrowersyjnymi naszywkami przedstawiającymi Pepe the Frog

Wymyślona przez Matta Furiego żaba przez wiele lat była jedynie bohaterem komiksów i popularnym motywem pojawiającym się w memach. Najczęściej wyrażała rozczarowanie obrotem jakiejś sprawy lub wprost przeciwnie - zadowolenie z siebie. Przez kilka lat Pepe wywoływała jedynie uśmiech na twarzach internautów. Wszystko zmieniło się, gdy internauci postanowili przerobić żabę i przedstawić ją w zupełnie innym, negatywnym świetle.

Jak podaje I-d.vice.com, motyw żaby wykorzystano także podczas ostatniej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Ruch Alt-Right sięgnął po popularny mem, aby wyrazić swoją niechęć do imigrantów. Szybko wykorzystał go w antysemickim i rasistowskim kontekście i sprawił, że popularna żaba nikomu już nie kojarzyła się z zabawnymi memami.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że żaba Pepe w 2016 roku została wciągnięta na listę symboli nienawiści przez Anti-Defamation League, czyli organizację walczącą z uprzedzeniami na tle rasowym i religijnym. 

Niewiedza czy celowe działanie? 

Po popularny motyw, dziś wielu kojarzący się z prezydenturą Donalda Trumpa, sięgnęła Zara. Sieciówka wypuściła na rynek dżinsową spódnicę z naszywką Pepe the Frog. 

Spódnica jest częścią limitowanej kolekcji "Oil on Denim", która powstała dzięki współpracy z artystami i jest dostępna tylko na wybranych rynkach. Projektantem spódnicy jest Mario de Santiago, znany jako Yimeisgreat. Nie ma ona absolutnie żadnego związku z sugerowanym tematem - powiedziała rzeczniczka Zary, a jej wypowiedź przytacza Nytimes.com. 

Wszystko wskazuje na to, że decyzja o wypuszczeniu na rynek spódnicy z żabą Pepe nie była celowa. Prawdopodobnie projektant nie wiedząc co współcześnie symbolizuje Pepe, postanowił umieścić ją na swoim projekcie. A może była to dobrze przemyślana akcja? 

Zagłosuj

Czy oburza Cię motyw żaby umieszczony na spódniczce Zary?

Liczba głosów:

Pepe the Frog trafił na spódniczkę Zary

Pepe the Frog trafił na spódniczkę Zary 

‧ fot. twitter.com/meaganrosae

Spódnice damskie - wybierz model idealnie dopasowany do Twojej sylwetki