Zamknij

Ubrania z tych popularnych sklepów mogą być groźne dla zdrowia. Zawierają toksyny

17.11.2021 09:48
Ubrania z popularnych sklepów internetowych mogą zawierać toksyny
fot. Shutterstock

Zagraniczne platformy zakupowe cieszą się dużą popularnością w Polsce. Najnowsze badania wykazały, że trzeba jednak uważać na ubrania, które możemy tam dostać. 

Zakupy przez internet podczas pandemii zyskały na popularności i dziś są już codziennością. W sieci możemy przebierać w różnych ofertach i wybrać najkorzystniejszą z nich. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na kupowanie produktów na zagranicznych platformach z tanimi rzeczami jak AliExpress. Okazuje się jednak, że to bardzo ryzykowne. Dziennikarze z Canadian Broadcasting Corporation udowodnili, że niektóre z dostępnych tam produktów mogą nam bardzo zaszkodzić.

Zobacz także: Znana blogerka zaprojektowała kolekcję dla AliExpress

Ubrania z popularnych sklepów internetowych mogą zawierać toksyny

AliExpress od lat cieszy się dużą popularnością. Wszystko przez konkurencyjne ceny nie tylko ubrań, ale też innych rzeczy codziennego użytku. Ich jakość nie od dziś jednak jest dyskusyjna.  

Eksperci z CBC wzięli pod uwagę 38 różnych ubrań, które można kupić na 6 różnych platformach zakupowych - AliExpress, Shein, Zaful, Boohoo, FashionNova oraz Zulily. Produkty z trzech z nich nie sprostały testom jakości.

Najgorzej na tle innych wypadły takie platformy jak AliExpress, Shein i Zaful. Na ubraniach, które dostępne są na tych stronach, znaleziono toksyczne substancje - ołów, związki perfluorowane oraz ftalany. Wynik ten dotyczył aż 20% przebadanych produktów, wśród których znalazły się także rzeczy dla dzieci. 

Zobacz także: Randkujesz przez internet? Zumping to najgorsza rzecz, która może ci się przytrafić

Ubrania z AliExpress, Shein i Zafula mogą być niebezpieczne

Dziennikarze CBC zwrócili uwagę na jeszcze jedną, ważną kwestię, którą kupujący powinni wziąć pod uwagę. Chodzi o produkcję tego typu ubrań. 

Jeśli produkt końcowy nie jest dla mnie bezpieczny, z pewnością nie jest bezpieczny dla pracowników, którzy mają do czynienia z tymi chemikaliami, aby go wytworzyć - powiedział Miriam Diamond, chemik środowiskowy i profesor na Uniwersytecie w Toronto, który nadzorował to badanie. 

I choć wyniki nie dotyczyły oczywiście wszystkich produktów na tych platformach, zostały one przekazane właścicielom każdej z nich. AliExpress, Shein i Zaful zobowiązały się przeprowadzić wewnętrzne śledztwa w celu wyeliminowania dostawców wątpliwych materiałów. 

Zobacz także: Suknia ślubna z drugiej ręki. Jakie są plusy i minusy używanej kreacji panny młodej?

modne ubrania i dodatki na 2021
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Źródło: cbc.ca/papilot.pl