Kobieta w jeansach
  • Spodnie dzwony
  • Spodnie dzwony
  • Spodnie dzwony
  • 9 Zobacz
fot. Shutterstock

Spodnie dzwony powracają! Ich historia sięga kilkudziesięciu lat wstecz, kilkanaście lat temu wróciły i zadomowiły w naszej szafie, następnie zrobiły sobie przerwę i znów opanowały sieciówki! Gdzie kupić spodnie dzwony? Dla kogo spodnie dzwony? Poznaj najnowsze trendy.

Spodnie dzwony to spodnie o fasonie, w którym nogawki rozszerzają się od kolana w dół albo to rozszerzanie zaczyna się nawet wyżej. Pierwsze modele spodni dzwonów powstawały już w XIX wieku. Popularność jednak zdobyły dużo później – w czasach hippisów. I choć chwilowo słuch o nich zaginął, w sieciówkach znów znajdziemy ich coraz więcej. Dla kogo odpowiednie są spodnie dzwony? Z czym je nosić i jakie trendy znajdziemy w sklepach? Podpowiadamy.

Spodnie dzwony – historia

O spodniach dzwonach mogliśmy usłyszeć już w XIX wieku. Początkowo były to spodnie przeznaczone dla żołnierzy i wojskowych. Nosili je głównie żołnierze Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Miłośnicy mody kojarzą jednak spodnie dzwony z latami 60. i 70. XX wieku.

Dzisiejsze dzwony kojarzą nam się głównie z ruchem hippisów – to właśnie „dzieci kwiaty” w latach 60. i 70. Rozpowszechniły te spodnie. Pamiętacie jeszcze zespół ABBA? W czasach świetności jego muzycy nie rozstawali się ze spodniami o tym fasonie!

Spodnie dzwony nosili zarówno mężczyźni, jak i nosiły kobiety. I tak fason ten królował mniej więcej do lat 90. – po 2000 roku odeszły w zapomnienie. Dzisiaj ponownie wracają, a w sieciówkach znajdziemy wiele wariacji na ich temat.

Spodnie dzwony – trendy

Klasyczne spodnie dzwony to takie, których nogawka rozszerza się od kolana w dół. Noszą je głownie kobiety – fason ten jest obcisły na pupie oraz udach, a następnie reguluje proporcje sylwetki rozszerzeniem na wysokości łydek. Nie oznacza to jednak, że tylko takie spodnie dzwony znajdziemy w sklepach.

Jedną z wariacji na temat spodni dzwonów są tzw. spodnie boot-cut. To taki fason, który również rozszerza się ku dołowi, aby zasłonić but tak, aby widać było jedynie jego czubek. Doskonale sprawdzą się w przypadku butów na obcasie. Wysmuklają sylwetkę i optycznie wydłużają nogi.

W sieciówkach typu Zara, Reserved czy Mango znajdziemy też spodnie opatrzone etykietą „flare fit”. Mogą mieć długość do samej ziemi, kończyć się na wysokości 7/8 długości nogi. Jedno jest pewne – to właśnie spodnie dzwony, które znów wracają do łask.

Od kilku sezonów w sklepach znajdziemy również spodnie typu culotte. To nic innego, jak szerokie od samej góry spodnie – najczęściej kończące się w połowie łydki. To również wariacja na temat spodni dzwonów.

Spodnie dzwony – z czym nosić

Z czym nosić spodnie dzwony? Hippiski lubiły łączyć spodnie dzwony z wysokim stanem z obcisłą krótką bluzką. Z kolei panowie hippisi nosili do nich koszule lub marynarki w kwiatowy wzór. Z czym nosimy spodnie dzwony dzisiaj?

Bardzo dobrze komponują się dzwony z krótką, taliowaną marynarką. Można też dobrać do nich prostą koszulę, którą wkaszemy w spodnie. Do ciemnych spodni dzwonów warto założyć szpilki i gruby sweter. Możliwości jest wiele, ale jedno jest pewne – trzeba umieć dopasować takie spodnie do sylwetki.

Spodnie dzwony – dla kogo

Spodnie dzwony niestety nie są dla wszystkich. Powinny je nosić osoby o szczupłej sylwetce, które chcą podkreślić pupę i uda, ale też chcą wydłużyć nogi. Dla miłośniczek płaskich brzuchów polecany jest model spodni dzwonów z wysokim stanem – ukryje on wszystkie niedoskonałości. Po dzwony śmiało mogą także sięgać kobiety, które nie mają idealnie prostych i zgrabnych nóg – rozszerzana nogawka je ukryje.

Jeansy dzwony

Jednym z najpopularniejszych modeli spodni dzwonów są jeansy dzwony. Nosiłyśmy je w latach 90., nosimy i teraz. Im bardziej obcisłe na górze i rozszerzane u dołu, tym lepiej. Warto jednak zadbać o to, aby dopasować je do odpowiedniej sylwetki.

 

Mamy dla was najfajniejsze modele spodni dzwonów z popularnych sieciówek.