Zamknij

H&M całkowicie wycofuje się z Rosji. Marka wydała jasny komunikat

20.07.2022 11:02

Z rosyjskiego rynku wycofują się kolejne znane sieci handlowe. Tym razem radykalny krok podjęła marka H&M. Na taką decyzję wiele osób czekało z niecierpliwością.

Sieć sklepów H&M
fot. Shutterstock

H&M to znana szwedzka marka odzieżowa. Wraz z rozpoczęciem się wojny w Ukrainie spowodowanej przez napaść wojsk rosyjskich sieć zawiesiła działalność na terenach agresora. Jeżeli obywatele tego kraju liczyli na to, że wkrótce będą mieli okazję ponownie kupować ubrania tej marki, byli w błędzie. Okazuje się, że dojdzie tam do całkowitego zamknięcia wspomnianych placówek. 

Zobacz także: Ta zwiewna sukienka z Biedronki kosztuje tylko 39,99 zł. Jest idealna na lato

H&M wycofuje sklepy z rynku rosyjskiego

Od marca tego roku na terenie Rosji została zawieszona działalność sklepów marki H&M. Początkowo można było liczyć na to, że sytuacja wojenna się ustabilizuje, jednak obserwujemy odwrotne skutki.

Z tego powodu właśnie zapadła oficjalna decyzja o całkowitym wycofaniu się sieci ze wspomnianego państwa. Likwidacja biznesu może kosztować nawet miliard złotych. Z rynku zniknie 170 stacjonarnych sklepów oraz sprzedaż online.

Z ust prezeski H&M Heleny Helmersson padły następujące słowa: 

Po starannym rozważeniu uważamy, że biorąc pod uwagę obecną sytuację, kontynuacja naszej działalności w Rosji jest niemożliwa.

Wraz z agresją Rosji na Ukrainę od atakującego państwa odwróciło się wiele światowych marek m.in. IKEA, Netflix czy McDonald's. Wszystko po to, by wyrazić sprzeciw aktom przemocy i nie wspierać rosyjskiej gospodarki.

Od kiedy nie zrobimy zakupów w sklepach H&M w Rosji?

Proces zamykania tak dużej sieci handlowej musi niestety chwilę potrwać. Przedsiębiorcy zapowiedzieli, że sklepy pozostaną jeszcze tymczasowo otwarte, by można było się pozbyć części towarów. 

Firmę czeka też wypowiedzenie umów około sześciu tysiącom pracowników. Nie padła jeszcze konkretna data, która będzie ostatnim dniem robienia zakupów w H&M w Rosji. Wiele państw zachodnich liczy jednak na to, że stanie się to jak najszybciej.

loader
Trendy modowe na 2022 rok
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock