Zamknij
Meryl Streep w złotej sukni na gali rozdania Oscars 2012
  • Audrey Hepburn na Oscarach 1954 Oscary 1954: Audrey Hepburn w sukni Givenchy
  • Grace Kelly na Oscarach 1955 Oscary 1955: Grace Kelly w kreacji Edith Head
  • Sharon Stone na Oscarach 1998 Oscary 1998: Sharon Stone w białej koszuli i spódnicy marki Vera Wang
  • 25 Zobacz
fot. AP/East News

Oscary to gala rozdania nagród filmowych, ale też festiwal zachwycających kreacji. Te gwiazdy miały najpiękniejsze stylizacje w historii czerwonego dywanu.

Oscary 2022 przed nami. Każdego roku są one przedsięwzięciem na skalę światową. Fani kinematografii z niecierpliwością wyczekują informacji o tym, jakie filmy były najlepsze w minionych miesiącach. Gala przyciąga jednak nie tylko pasjonatów kina. To nie lada gratka także dla miłośników pięknych kreacji i stylizacji gwiazd. Co roku na czerwonym dywanie znane osoby prezentują bowiem najpiękniejsze suknie od najpopularniejszych projektantów na świecie. W historii rozdania Oscarów pamiętnych stylizacji znalazło się naprawdę sporo. Przedstawiamy nasze ulubione.

Oscary: najpiękniejsze kreacje gwiazd w historii rozdania nagród

Co roku na czerwonym dywanie gwiazdy starają się zaprezentować jak najlepiej. Popularni projektanci prześcigają się w tym, czyją suknię podczas gali założy Meryl Streep czy Charlize Theron. 

Niemal od początku istnienia Oscarów gala jest prawdziwym festiwalem najpiękniejszych stylizacji na świecie. Czerwony dywan stał się nieodłącznym elementem rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. A my dzięki temu możemy mieć prawdziwą ucztę najmodniejszych kreacji roku, począwszy od krojów sukien, skończywszy oczywiście na ich kolorach. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy budzi zainteresowanie projektantów w równym stopniu. Okazuje się, że pod tym względem mamy do czynienia ze strukturą hierarchiczną.

Na pierwszym miejscu są nominowani. To te aktorki będą budziły największe zainteresowanie prasy. Drugie miejsce zajmują prezenterki i prezenterzy występujący na gali - głównie dlatego, że absolutnie pewne jest, iż te osoby znajdą się przed kamerą. (...) W następnej kolejności dostęp do sukni projektantów mają osoby, które zostaną zaproszone na wielkie przyjęcia, jakie odbywają się po rozdaniu nagród. Na końcu swoje kreacje wybierają przedstawicielki mediów - proces przygotowania do gali opisała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w swojej książce "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej". 

Często kreacje gwiazd zapadają w naszej pamięci ze względu na wpadki, które później stają się hitem internetu. Tak było m.in. z pamiętną suknią Angeliny Jolie od Versace, którą aktorka założyła na galę w 2012 roku. Kreacja miała głęboki rozporek, dzięki czemu gwiazda mogła zaprezentować swoją zgrabną nogę. Stało się to jednak powodem do żartów internautów. Już następnego dnia w sieci było pełno memów z Angeliną w roli głównej.

Nieco inna wpadka przydarzyła się Jennifer Lawrence. Aktorka podczas Oscarów w 2013 roku miała na sobie zjawiskową suknię z kolekcji Dior Haute Couture. Prezentowała się rewelacyjnie do momentu, gdy zmierzała na scenę po odbiór statuetki za swoją rolę w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia". Wówczas potknęła się o przód kreacji i przewróciła na schodkach. 

Niezależnie od wpadek, każda z gwiazd, które przedstawiamy w galerii, zasłużyła na miejsce w rankingu najlepiej ubranych osób w historii Oscarów. 

Zobacz także: Lady Gaga po udanej stylizacji zaliczyła modową wpadkę. Tym gwiazdom też się to przytrafiło