Zamknij

To najdroższa torebka w historii. Ma kosmiczną cenę i powstała, aby chronić oceany

30.11.2020 15:11
Torebka
fot. Shutterstock

To akcesorium ma cenę składającą się z 6 cyfr, a dochód z jego sprzedaży ma być przeznaczony na ochronę mórz i oceanów. Oto najdroższa torebka w historii.

Z pewnością znacie francuską markę Hermes, której torebki są niezwykle popularne wśród światowej sławy gwiazd. Tego typu akcesoria mają też swoją cenę, ale celebrytom niespecjalnie to przeszkadza i wciąż nabywają kolejne modele do swojej kolekcji. Koszt najdroższego modelu torebki Hermes - czyli Birkin - szacowany jest na niecałe 1,5 mln złotych. W całości jednak torebka ta została wykonana ze skóry białego aligatora, która jest unikatowa.

Wydawać by się mogło, że żadna inna torba nie przebije ceną tego modelu. Włoska marka Boarini Milanesi stworzyła dużo droższy model, ale kwota z jego sprzedaży zostanie przeznaczona na szczytny cel. Chodzi o ochronę mórz i oceanów.

Najdroższa torebka w historii

Najdroższa torebka, jaka kiedykolwiek powstała, to projekt marki Boarini Milanesi. Włoska firma postanowiła stworzyć akcesorium, z którego część dochodu zostanie przeznaczona na ratowanie mórz i oceanów - ze szczególnym uwzględnieniem mocno zanieczyszczonych zbiorników wodnych.

Każde lato spędzaliśmy na morzu gdzieś między Grecją a Turcją i najszczęśliwszy byłem, kiedy płynęliśmy łodzią między wyspami. Mimo że do masowej turystyki było tam wciąż daleko, to jednak często widywaliśmy plastikowe torby unoszące się na wodzie lub smołę, która wyciekła z tankowców. Ostatnio widziałem na morzu jeszcze więcej plastiku, niż kiedy byłem dzieckiem. Z powodu pandemii beztrosko wyrzucane są wszystkie rękawiczki i maseczki. Przypomniało mi to o moim ojcu, który nurkował, aby zbierać torebki i butelki pływające w morzu - opowiada współzałożyciel włoskiej marki, Matteo Rodolf.

Właśnie tak zrodził się pomysł stworzenia torebki, której sprzedaż mogłaby pomóc w ochronie oceanów. Produkt ten jest średniej wielkości i z przodu ozdobiony został grawerem, a także oryginalnymi biżuteryjnymi motylami. Najdroższa torebka świata o nazwie Parva Mea utrzymana została w niebieskiej tonacji, a jej faktura przypomina w dotyku skórę aligatora.

Ile kosztuje najdroższa torebka w historii? Jej koszt to 6 mln euro, czyli ok. 27 mln złotych! Jednak marka deklaruje, że aż 800 tys. euro (ok. 3,5 mln zł) zamierza przekazać na ochronę wód. Warto dodać, że powstały tylko 3 egzemplarze tego modelu, a nad każdą artyści pracowali po 1000 godzin. Urozmaicona została ona diamentami pavé, szafirami oraz turmalinami paraiba - łącznie mają one 130 karatów. 

Jak wam się podoba ten model?

Te gwiazdy były prawdziwymi ikonami stylu w latach 80.! Ich stylizacje uwielbiamy do dziś!