Zamknij

Empik zamyka 40 salonów w galeriach handlowych przez koronawirusa! Podobną decyzję podjęła LPP

30.04.2020 14:40
Empik - szyld nad sklepem
fot. Shutterstock

Choć galerie handlowe zostaną otwarte, Empik postanowił wypowiedzieć umowę najmu aż 40 z nich! Podobną decyzję podjęła sieć sklepów LPP.

Rząd ogłosił, że 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe. W związku z tym właściciele sklepów, którzy mają swoje salony w domach handlowych powinni się cieszyć, bo znów będą mieli klientów. Niektóre marki postanowiły podjąć jednak zaskakujące decyzje. Empik ogłosił, że zamierza zamknąć swoje salony w aż 40 galeriach handlowych w całej Polsce! Okazuje się, że podobną decyzję podjęła sieć sklepów LPP, która jest właścicielem takich marek jak: Reserved, Cropp, Mohito, Sinsay oraz House. 

Zobacz także: CCC otwiera ponad 100 sklepów stacjonarnych! Wiemy, kiedy i gdzie będzie można zrobić w nich zakupy

Empik i LPP znikają z galerii handlowych! Wszystko przez koronawirusa

30 kwietnia po południu Empik ogłosił, że zamierza odstąpić od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. 

Okazuje się, że powodem, dla którego sieć zdecydowała się na taki krok, jest pandemia koronawirusa. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że Empik nie wyklucza, iż zrezygnuje także z innych salonów w galeriach handlowych.

Grupa Empik prognozuje, że ze względu na stan epidemii, który będzie polską rzeczywistością przez kolejne kilkanaście miesięcy, centra handlowe zanotują znaczące spadki odwiedzalności. Nowy reżim sanitarny, zamknięte kina, ograniczony dostęp do stref fitness i rozrywki, foodcourtów, a także potencjalne bankructwa mniejszych sieci, spowodują, że duże centra handlowe stracą znacząco na swojej atrakcyjności - możemy przeczytać.

Okazuje się, że firma ma obecnie duże zyski w sprzedaży online i to właśnie na niej będzie się teraz skupiać. Nie wiadomo jeszcze jednak, z jakich salonów zamierza zrezygnować. A co z LPP?

Sieć sklepów zajmuje ponad 30% powierzchni galerii handlowych w całej Polsce. Businessinsider.com donosi, że w marcu spółka odnotowała straty w wysokości ok. 120 mln złotych, a według obliczeń w najbliższym czasie dochody nie przekroczą nawet 30% tych ubiegłorocznych. Jak podaje wiceprezes zarządu LPP, Sławomir Łoboda, głównym powodem ich decyzji jest czynsz narzucony przez galerie handlowe, który obecnie jest dla nich nie do przyjęcia. 

Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron - powiedział Łoboda. 

Firma w swoim komunikacie donosi jednak, że jest gotowa do negocjacji. 

Zobacz także: Zara otwiera swoje sklepy stacjonarne. Wiemy, gdzie można zrobić zakupy!

W dzisiejszych czasach jedyne podróże, jakie możemy odbyć, to te palcem po mapie. Alternatywą mogą być... seriale idealne dla tych, którzy tęsknią za wycieczkami!