Zamknij

Dlaczego damska koszula jest zapinana na lewą stronę, a męska na prawą? To ma znaczenie

11.04.2022 15:10
Różnice w damskich i męskich koszulach - strona zapięcia guzików ma znaczenie
fot. Shutterstock

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego guziki w damskich koszulach znajdują się z zupełnie innej strony niż w męskich? Okazuje się, że ma to swoją przyczynę.

Koszula to element garderoby, który niemal każdy z nas ma w swojej szafie - bez względu na naszą płeć. Jest jednak pewna znacząca różnica pomiędzy koszulami damskimi i męskimi. Jest to oczywiście strona, po której znajdują się guziki. Damskie koszule są bowiem zapinane na lewą stronę, a męskie na prawą. Okazuje się, że nie dzieje się tak bez przyczyny. W obu przypadkach możemy wskazać konkretne powody takiego stanu rzeczy.

Zobacz także: Jak prawidłowo prasować koszulę? Pamiętaj o tych zasadach

Dlaczego damskie koszule zapinane są na lewą stronę?

Na portalu welt.de możemy przeczytać artykuł, z którego jasno wynika, że zarówno męskie, jak i damskie koszule nie bez powodu mają zapięcia na inną stronę. 

Damskie koszule posiadają guziki z lewej strony. Gdy tylko kobiety zaczęły nosić zapinane bluzki, wówczas pozwalały sobie na nie wyłącznie panie z wyższych sfer. Miały one pokojówki, które pomagały im się ubierać. W związku z tym, że większość ludzi jest praworęczna, guziki z lewej strony zapewniały służącym wygodę. 

Są też dwa inne powody, dla których guziki w damskich koszulach znajdują się z lewej strony. Były one bowiem uznawane za dość sportowy element garderoby. Panie, które jeździły konno w damskich siodłach, musiały obrócić swoje ciało w prawą stronę. Koszula zapinana z drugiej strony sprawiała, że pod ubranie nie dostawało się zimne powietrze.

Ma to też wiele wspólnego z karmieniem piersią. Praworęczne kobiety z reguły na tej ręce trzymają dzieci. Lewą ręką łatwiej jest im wówczas odpiąć guziki koszuli. 

Zobacz także: Jak szybko składać koszule? Poznaj ten trik z TikToka

Dlaczego męskie koszule zapinane są na prawą stronę?

Również mężczyźni mają powód, dla którego w ich koszulach guziki znajdują się po prawej stronie. Dawniej, gdy kabura na broń była stałym elementem męskiej odzieży, znajdowała się ona z lewej strony. Wówczas panowie nie zaczepiali o koszulę, gdy wyjmowali np. pistolet.

Przekonują was te argumenty?

Zobacz także: Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Nieformalne stroje kobiet w rodzinie królewskiej: Kate, Diana, Meghan, królowa Elżbieta
12 Zobacz galerię
fot. SplashNews.com/East News

Źródło: welt.de/kobieta.onet.pl