Zamknij

Do czego służą metalowe guziczki przy kieszeniach jeansów? Mają specjalną funkcję

18.01.2022 12:43

Jeansy to najpopularniejszy rodzaj spodni na świecie. Zastanawialiście się, do czego służą metalowe guziczki przy ich kieszeniach? Teraz wszystko stało się jasne.

Metalowe guziczki - nity przy kieszeniach jeansów: do czego służą?
fot. Shutterstock

Są takie ubrania, które często nosimy, a nie jesteśmy świadomi niektórych ich funkcji. Dużą tajemnicą owiane są jeansy, czyli najpopularniejsze spodnie na świecie. Wszyscy wiemy bowiem doskonale, że przy ich kieszeniach znajdują się małe, metalowe guziczki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, do czego one służą. Okazuje się bowiem, że nie mają wyłącznie funkcji ozdobnej.

Zobacz także: Chcesz kupić jeansy, ale nie masz czasu na ich mierzenie? Wypróbuj ten prosty trik

Metalowe guziczki przy kieszeniach jeansów mają swoją funkcję

Klasyczne jeansy wyposażone są w kieszenie z przodu i z tyłu. Przy każdej z nich znajdują się metalowe guziczki, które tylko pozornie pełnią jedynie funkcję ozdobną. Okazuje się, że sprawują one jeszcze inną rolę. 

Te guziczki mają nawet swoją nazwę w krawiectwie - są to nity.

Portal papilot.pl donosi, że w celu zrozumienia, czym są nity, musimy cofnąć się do powstania jeansów. W 1873 Jacob W. Davis oraz Levi Strauss opatentowali ten rodzaj spodni. Były one wówczas uznawane za odzież roboczą i nosili je głównie pracownicy fizyczni. Właśnie dlatego musiały być bardzo wytrzymałe.

Zobacz także: Jak zrobić dziury w spodniach? Sposób na stare jeansy

Metalowe guziczki przy kieszeniach jeansów to nity. Do czego służą?

Nity służyły wzmocnieniu tego typu ubrań. Znajdują się one w okolicach kieszeni, ponieważ właśnie w tych miejscach jeansy najczęściej się pruły. Dlatego oryginalne spodnie tego typu do dziś zawierają nity, które chronią je przed uszkodzeniem. 

Jak zatem widzicie, guziczki nie pojawiły się przy kieszeniach bez powodu. Być może właśnie one są przyczyną, dla której dobrej jakości jeansy są w stanie wytrzymać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. 

Zobacz także: Jak szybko wysuszyć spodnie? Sprawdzone sposoby

loader
Księżna Diana
16 Zobacz galerię
fot. Eastnews

Źródło: papilot.pl