Zamknij

Typy sylwetki - sprawdź, jaką masz figurę

01.08.2018 11:57

Poznaj wszystkie typy sylwetki i sprawdź, który z nich jest odpowiednikiem twojej figury. Pamiętaj, że typy sylwetki mogą się zmieniać w zależności od tego, jak bardzo zmienia się nasze ciało. Jeśli np. kiedyś byłaś szczupła, a później znacznie przybierzesz na wadze, twoja figura może nabrać zupełnie innych kształtów. Sprawdź szczegóły.

Sylwetka
fot. Fotolia

Typy sylwetki mogą być pomocne w kwestii doboru właściwej garderoby. Każda stylistka doskonale wie, że zamiast ślepo podążać za trendami, powinno się dobierać kroje dopasowane do naszej figury. Szerokie biodra, głębokie wcięcie w talii, mały biust, długie nogi czy wąskie ramiona możesz schować lub uwypuklić w zależności od tego, jakie ubranie wybierzesz.

Jak wiadomo ubrania mogą wyeksponować to, co w naszej figurze jest najlepsze, a także ukryć to, co niepożądane. Niektóre typy wiążą się bowiem z pewnymi mankamentami. Na szczęście można je zasłonić za pomocą dobrze dobranej garderoby. Właśnie dlatego ważne, jest aby przed zakupami zastanowić się, jaki krój sukienki, bluzki czy spodni powinno się wybrać, a z jakich propozycji zrezygnować. Dzięki tej wiedzy osobista stylistka nie będzie ci już potrzebna.

Zobacz także: Trendy 2018: sukienki midi na każdą okazję

Typy sylwetki - rodzaje

Wyróżniamy 12 typów sylwetek:

 • Dzwon,
 • Cegła,
 • Kielich,
 • Klepsydra,
 • Kręgiel,
 • Lizak,
 • Rożek,
 • Wazon,
 • Wiolonczela,
 • Kolumna,
 • Gruszka,
 • Jabłko.

Typy sylwetki - charakterystyka

Każda z wyżej wymienionych figur charakteryzuje się innymi cechami. Figura dzwon wyróżnia się drobnymi ramionami, małymi piersiami, szczupłą i wąską talią, masywnymi pośladkami i wydatnymi udami.

Figura gruszki charakteryzuje się małymi piersiami, szeroka talią, płaskim brzuchem, szerokimi biodrami i masywnymi nogami. Kobiety, które mają sylwetkę w kształcie jabłka mają średniej wielkości piersi, uwydatniony brzuch, płaską pupę i szczupłe nogi.

Figura waza cechuje się dużymi piersiami, długą talią, obwodem bioder takim jak jej piersi, szczupłymi udami i szczupłymi nogami. Kielichy mają szerokie ramiona, duże piersi, nie mają wcięcia w talii, wąskie biodra i długie nogi.

Lizaki wyróżniają się dużymi piersiami, szczupłą talią, smukłymi biodrami, długimi nogami. Rożki mają szerokie ramiona, małe piersi, smukłe biodra, długie, szczupłe nogi, lecz nie mają wcięcia w talii.

Wiolonczela charakteryzuje się dużymi piersiami, krótką talią, szerokimi biodrami, dużymi pośladkami, wydatne ramiona, szczupłe nogi od wysokości kolan.

Figura kręgiel cechuje się piersiami średniej wielkości, szczupłą talią, wydatnymi udami i masywnymi łydkami. Zaś figura klepsydra - dużymi piersiami, krótką i szczupłą talią, szerokimi biodrami i potężnymi udami.

Kolumny mają tej samej szerokości ramiona i biodra, szczupłą talię i długie nogi. A cegły charakteryzują się szerokimi ramionami, nie mają wcięcia w talii, mają płaską pupę, masywne uda i łydki.

Jeśli chcesz ustalić swój typ sylwetki, rozbierz się i spójrz na swoje odbicie w lustrze. Sprawdź, jakie masz proporcje. Zobacz, jakiego kształtu jest twoja figura, a następnie dobierz właściwe ubrania, podkreślające zalety twojej sylwetki i maskujące jej wady. Dzięki temu zachowasz właściwe proporcje ciała.

Fotografia: Shutterstock