Zamknij

Czym jest szafa kapsułowa? By ją stworzyć wystarczy 40 ubrań

03.10.2022 13:44

Słyszeliście kiedyś o tzw. szafie kapsułowej? Ta nazwa może być bliska wielu minimalistkom. Jeśli narzekacie na to, że w waszej garderobie ciągle znajduje się zbyt wiele zbędnych ubrań, być może pora stworzyć ją zupełnie na nowo. 

Kobieta przeglądająca garderoba
fot. Shutterstock

Trudno zaprzeczyć temu, że żyjemy w świecie nadmiernego konsumpcjonizmu. Często skutkuje to tym, że mamy w wokół siebie, o wiele więcej rzeczy, niż potrzebujemy. Sprawa dotyczy m.in. elementów garderoby. Jeśli zastanawiasz się, jak raz na zawsze pozbyć się z szafy zbędnych ubrań, warto zwrócić uwagę na to, czym jest szafa kapsułowa. Okazuje się, że pokochało ją już wiele minimalistek.

Zobacz także: Ta znana sieciówka podnosi ceny. Przed firmą duże wyzwanie

Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa to potoczna nazwa określająca garderobę minimalistyczną. Udowadnia ona, że wcale nie trzeba wiele, by mieć pod ręką modne i praktyczne zestawy ubrań na różne okazje. 

Organizowaniu takiej szafy przyświeca zasada "mniej znaczy więcej". Ostatecznie, nie powinno się w niej znaleźć więcej niż 40 rzeczy.

To, co liczy się w tym przypadku najbardziej, to odzież o klasycznych fasonach i uniwersalnych krojach. Nie należy przesadzać ani ze wzorami, ani z kolorami. Chodzi o to, by wszystkie modne elementy można było łatwo ze sobą połączyć. 

Szafa kapsułowa jest tym, co pozwala nie tylko cieszyć się oszczędnością czasu - nie musisz zastanawiać się długo, co na siebie włożyć - ale również pieniędzy. Niektórzy uważają, że ma ona wyłącznie zalety.

Jakie ubrania znajdują się w szafie kapsułowej?

W szafie kapsułowej powinny się znaleźć ubrania idealne na każdą okazję. Stworzenie takiej garderoby wymaga sporo zaangażowania, jednak później długo będziemy cieszyć się porządkiem.

Do minimalistycznej szafy należy włożyć odzież w ulubionych kolorach i w stylu, który pasuje do waszego sposobu życia. Koniecznie pozbądź się tego, co założyłeś tylko raz lub wcale.

Na końcu warto pamiętać też, że w modelu kapsułowym ważniejsza jest jakość niż ilość. Zwykle powinniśmy mieć od 1 do 2 sztuk każdego typu ubrania, który lubimy.

loader
Trendy modowe na 2022 rok
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock