Zamknij

Jak stosować rajstopy uciskowe? Wszystko, co musisz wiedzieć o pończochach uciskowych

02.11.2018
Aktualizacja: 20.11.2019 13:06

Rajstopy uciskowe i pończochy uciskowe są stosowane w przypadku osób, które cierpią na niewydolność żylną i zakrzepicę żylną. Mogą mieć działanie profilaktyczne i lecznicze. Jak dobrać rajstopy uciskowe? Czy pończochy uciskowe są bezpieczne? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Kobieta w rajstopach
fot. Shutterstock

Rajstopy uciskowe mają przede wszystkim działanie lecznicze. Służą one oczywiście temu, aby uzupełnić stylizację - kiedy kobieta wybiera sukienkę lub spódnicę - ale stosowane są głównie w przypadku chorób. Rajstopy i pończochy uciskowe wspomagają odprowadzanie krwi żylnej z dolnych partii nóg. Jakie rajstopy uciskowe wybrać? Czy na rynku dostępny jest szeroki wybór? Podpowiadamy.

Kiedy stosować rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe i inne tego typu wyroby mają na celu wyeliminować zastój krwi w żyłach i sprawić, że ponownie będzie ona odpływała ku górze. Stosuje się je w przypadkach:

 • niewydolności żylnej
 • żylaków, pajączków
 • obrzęków nóg
 • obrzęków w ciąży
 • zawrotów głowy i omdleń, które towarzyszą szybkiemu wstawaniu czy zmianie pozycji
 • owrzodzenia nóg
 • długiej podróży

Rajstopy uciskowe - jak wybrać

Rajstopy uciskowe i pończochy uciskowe muszą być dobrze dobrane do naszych nóg. Zbyt obcisłe albo za luźne nie tylko źle wyglądają, ale mogą też doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak wybrać rajstopy uciskowe? 

Rajstopy i inne wyroby uciskowe dzielimy na dwie kategorie - profilaktyczne i lecznicze. Rajstopy i pończochy uciskowe, które wywierają w okolicy kostki ciśnienie mniejsze niż 18 mm Hg to te zachowawcze i spoczynkowe. Z kolei rajstopy uciskowe, które wywierają ciśnienie większe niż 18 mm Hg to produkty terapeutyczne, lecznicze. Z kolei same pończochy uciskowe uznawane są za wyroby, które dają stopniowany ucisk. 

Na rynku dostępne są produkty o 4 klasach ucisku: 

 • 1 klasa – 18-21 mm Hg - produkty o tej klasie nacisku stosuje się u osób z ryzykiem chorób żylnych, ale też u osób, które mają żylaki
 • 2 klasa - 25 - 32 mm Hg - ten wyrób stosuje się w przypadku niewydolności żylnej spowodowanej patologią układu powierzchniowego i głębokiego. Stosowany jest też u osób po operacji lub skleroterapii. Wyroby o 2 klasie ucisku zalecane są również u kobiet w ciąży, które borykają się z żylakami.
 • 3 klasa - 35-45 mm Hg - za pomocą tych produktów wspomaga się leczenie osób z obrzękiem limfatycznym o charakterze odwracalnym i u kobiet w ciąży, u których występują żylaki, ale i obrzęki
 • 4 klasa - powyżej 60 mm Hg - te wyroby są stosowane u osób z obrzękiem limfatycznym, ale nieodwracalnym i w zaawansowanym zespole pozakrzepowym.

Jak dobrać rajstopy uciskowe i pończochy uciskowe? Trzeba dokładnie zmierzyć nogi - najlepiej po porannym wstaniu z łóżka. Pomiaru dokonuje wykwalifikowana osoba, która mierzy obwód nogi tuż nad kostką, w połowie łydki, pod kolanem, w połowie uda i 5 cm poniżej krocza. 

Rajstopy uciskowe - warto nosić czy nie

Rajstopy uciskowe polecane są głównie w przypadku terapii chorób żył kończyn dolnych, ale tak naprawdę spokojnie można je nosić także, kiedy jest się zdrowym. Dlaczego? Otóż siedzący tryb życia, a w przypadku kobiet dodatkowo chodzenie na szpilkach, sprawiają, że nasz układ krążenia w którymś momencie może się zbuntować. Dlatego też warto go wspomagać i stosować rajstopy i pończochy uciskowe profilaktycznie.