Zamknij

Rajstopy przeciwżylakowe dla kobiet. Złagodzą ból, wspomogą leczenie żylaków

05.11.2018 15:58

Rajstopy przeciwżylakowe polecane są kobietom, które cierpią na schorzenia związane z nogami. Łagodzą ból, przynoszą ulgę i mają też działanie terapeutyczne. Jak dobrać rajstopy przeciwżylakowe? Na co zwrócić uwagę i na co uważać? Podpowiadamy.

Rajstopy
fot. Shutterstock

Rajstopy przeciwżylakowe to doskonały sposób na profilaktykę i jednocześnie terapię w przypadku schorzeń nóg u kobiet. Są to rajstopy uciskowe, które łagodzą bóle i przynoszą ulgę osobom zmagającym się z genetycznymi skłonnościami do żylaków i chorób nóg. Jakie rajstopy przeciwżylakowe dostępne są na rynku? Jak wyglądają? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Rajstopy przeciwżylakowe – jak działają

Rajstopy przeciwżylakowe to nic innego jak rajstopy uciskowe, które zawierają najczęściej mechanizm stopniowanego ucisku. I to właśnie ten elastyczny mechanizm zapobiega powstawaniu żylaków, ponieważ wspomaga pompowanie krwi do dolnych partii i nóg i odwrotnie. Wspomaga krążenie, a tym samym powstrzymuje tworzenie się obrzęków.

Rajstopy przeciwżylakowe mają wzmocnioną część majteczkową, miękki ściągacz w talii i do tego płaskie szwy. Właśnie dzięki tym zabiegom są tak wygodne i mają działanie terapeutyczne.

Zalety rajstop przeciwżylakowych

 • wspomagają krążenie krwi
 • są elastyczne i dopasowują się do ciała
 • łagodzą ból, przynoszą ulgę i eliminują dyskomfort
 • wspomagają krążenie szczególnie u osób, które muszą długo przebywać w pozycji stojącej albo siedzącej – bez możliwości jej częstej zmiany
 • wyglądem nie różnią się od zwykłych rajstop – występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich potrzeb

Tak naprawdę rajstopy przeciwżylakowe powinny nosić wszystkie kobiety. Na żylaki cierpi 60 proc. społeczeństwa, dlatego warto też traktować ten produkt profilaktycznie, czyli zapobiegawczo.

Rajstopy przeciwżylakowe – rodzaje

Rajstopy przeciwżylakowe czy rajstopy uciskowe dzielimy na kilka grup ucisku. Każda z nich służy leczeniu innych schorzeń nóg:

 •     1 klasa – 18-21 mm Hg - produkty o tej klasie nacisku stosuje się u osób z ryzykiem chorób żylnych, ale też u osób, które mają żylaki
 •     2 klasa - 25 - 32 mm Hg - ten wyrób stosuje się w przypadku niewydolności żylnej spowodowanej patologią układu powierzchniowego i głębokiego. Stosowany jest też u osób po operacji lub skleroterapii. Wyroby o 2 klasie ucisku zalecane są również u kobiet w ciąży, które borykają się z żylakami.
 •     3 klasa - 35-45 mm Hg - za pomocą tych produktów wspomaga się leczenie osób z obrzękiem limfatycznym o charakterze odwracalnym i u kobiet w ciąży, u których występują żylaki, ale i obrzęki
 •     4 klasa - powyżej 60 mm Hg - te wyroby są stosowane u osób z obrzękiem limfatycznym, ale nieodwracalnym i w zaawansowanym zespole pozakrzepowym.

Jak dobrać rajstopy uciskowe i pończochy uciskowe? Trzeba dokładnie zmierzyć nogi - najlepiej po porannym wstaniu z łóżka. Pomiaru dokonuje wykwalifikowana osoba, która mierzy obwód nogi tuż nad kostką, w połowie łydki, pod kolanem, w połowie uda i 5 cm poniżej krocza. 

Rajstopy, pończochy przeciwżylakowe – o czym pamiętać

Stosując takie produkty trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

 • rajstopy przeciwżylakowe czy uciskowe zakładamy rano – po wstaniu z łóżka
 • trzeba uważać na to, żeby nie uszkodzić rajstop i o tym, żeby ich nie pofałdować w trakcie zakładania
 • należy uważać, aby nie doprowadzić do styczności rajstop przeciwżylakowych z maściami czy kremami
 • w trakcie leczenia uciskowego należy regularnie chodzić do lekarza na kontrole