Zamknij

Jak dobrać rozmiar stanika? To nie takie trudne!

01.02.2019
Aktualizacja: 20.11.2019 12:59

Jak dobrać rozmiar stanika? To pytanie spędza sen z powiek wielu kobiet. Okazuje się jednak, że to nie jest wcale takie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Jak dobrać rozmiar stanika? Jak mierzyć obwód biustu i podstawy biustonosza? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Biustonosz
fot. Shutterstock

Jak dobrać rozmiar stanika? To nie takie trudne i możesz to zrobić sama. Jeżeli jednak nie wiesz, jak dobrać sobie odpowiedni biustonosz albo chcesz to zrobić idealnie, skorzystaj z porad brafitterki. Brafitting to sztuka dobierania rozmiaru i modelu biustonosza, dzięki której twój biust będzie dobrze podtrzymany, zdrowy i zadbany. Jak dobrać rozmiar stanika? O jakich kilku zasadach pamiętać? Zobaczcie.

Jak dobrać stanik - krok po kroku

Biustonosz musi mieć dopasowaną nie tylko miseczkę, ale też obwód pod biustem. Podczas mierzenia obwodów pamiętajmy o tym, że materiał, z którego wykonany jest biustonosz, się rozciąga. Jak zatem dobrać rozmiar stanika? Zacznijmy od obwodu pod biustem.

1. Zmierz się pod biustem, na wydechu, ciasno przykładając do skóry centymetr. Od tak uzyskanego wyniku musisz odjąć 5 cm, a uzyskaną wartość zaokrąglasz w dół. Jeśli zatem mamy obwód pod biustem 80 cm, po odjęciu 5 uzyskujemy wynik 75. To liczba, która stanowi obwód podstawy naszego biustonosza.

2. Jak dobrać rozmiar miseczki stanika? Zmierz obwód biustu na wysokości sutków - luźno, w miękkim staniku lub najlepiej bez niego. Po uzyskaniu wyniku porównaj obwód biustu do uzyskanego wcześniej obwodu podstawy stanika - ale tego po odjęciu 5 cm. W ten sposób obliczysz rozmiar miseczki stanika. Jeżeli obwód biustu to 102 cm, a obwód pod biustem 82 cm (czyli 75 cm po odjęciu 5 cm) to naszą miseczkę obliczymy w ten sposób: 102 cm - 75 cm = 27 cm. A 27 cm odpowiada rozmiarowi miseczki F.

Poniżej przedstawiamy tabelę rozmiarów miseczki stanika.

Rozmiar miseczki biustonosza

Uzyskany w ten sposób wynik jest orientacyjny, każda miseczka powinna być mierzona w każdym sklepie oddzielnie. Wszystko dlatego, że modele biustonoszy mogą różnić się między sobą rozmiarem, a w dodatku kształt naszych piersi może determinować to, czy dany stanik jest dla nas, czy lepiej wybrać inny.

 

Jak dobrać rozmiar stanika - o czym pamiętać

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że najlepiej twój biust podtrzyma biustonosz usztywniany. Jeżeli jednak źle dobierzesz rozmiar takiej bielizny może ona przyprawić cię o ból piersi, np. zbyt mocno je ściskając. Pamiętaj też, że noszenie biustonosza zapobiegnie rozciąganiu się skóry i opadaniu biustu, dlatego tak ważne jest, aby był one dobrze dobrany.

Pamiętaj, że biustonosz ma to do siebie, że z każdym noszeniem i praniem jego materiał się rozciąga. Podczas dobierania rozmiaru stanika i jego zakupu, zapinaj go na pierwszą haftkę. Z czasem jego obwód i tak będzie się rozciągać, a ty będziesz zmuszona zapinać go coraz ciaśniej. Jeżeli zapinanie na najciaśniejszą haftkę nie pomaga i podstawa biustonosza jest wciąż zbyt luźna, pora go wymienić.

Nie zapomnij również o ramiączkach biustonosza. Także od ich regulacji zależy, czy biust będzie dobrze podtrzymany, a biustonosz wygodny.

Dobrze dobrany biustonosz to nie tylko klucz do zdrowia twoich piersi, ale też dla twojej wygody. Jeżeli masz dobrze dopasowany stanik, właściwie zupełnie go nie czujesz. Nie krępuje on ruchów, nie sprawia, że czujesz się jak w "pancerzu". W dodatku dobrze dobrany biustonosz zapobiega bólom kręgosłupa, gdyż odpowiednio podtrzymuje biust.

Rozmiar biustonosza

Kiedy wymienić biustonosz - sygnały, że ten się już do niczego nie nadaje

Biustonosz, tak jak i inne części garderoby, się zużywa. O tym, że należy go już wymienić na nowy, może świadczyć kilka sygnałów.

  • podstawa biustonosza z tyłu podjeżdża do góry
  • zapinasz stanik na ostatnią, najbardziej wewnętrzną, najciaśniejszą haftkę, a wciąż masz wrażenie, że jest za luźny
  • część łącząca obie miseczki nie przylega do ciała albo biust wylewa się z miseczek

To sygnały, które świadczą o tym, że masz źle dobrany biustonosz albo twój ulubiony się zużył. W takiej sytuacji koniecznie wymień stanik i ciesz się swobodą oraz wygodą w nowym, dobrze dopasowanym.

 

Bielizna z papieru? Tak, to możliwe! Zobacz, jak wygląda i przekonaj się, że może być równie zmysłowa jak ta zrobiona z każdego innego materiału!