Oceń
Kolory są obecne w każdym aspekcie naszego życia. Silnie na nas oddziałują, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Odpowiedni dobór odcieni, jakimi się otaczamy, może poprawić naszą kreatywność, wpłynąć na poprawę snu, a nawet zwiększyć apetyt.
Zobacz także: Kolory aury - co oznaczają i jak je sprawdzić?
Jak rozróżnić barwy ciepłe i zimne?
Z całej palety kolorów możemy wydzielić nie tylko barwy ciepłe i zimne, ale również neutralne. Dla większości osób rozpoznanie ich jest proste, a wręcz intuicyjne. Do neutralnych barw możemy zaliczyć czerń i biel. Są one uniwersalne i dobrze łączą się z niemal wszystkimi odcieniami.
Ciepłe kolory to te, które kojarzą nam się ze słońcem i sprawiają wrażenie, jakby ich temperatura była nieco wyższa. Należą do nich:
- żółty,
- czerwony,
- pomarańczowy,
- pochodne powyższych.
Zimne kolory to natomiast te, które powodują uczucie lekkiego chłodu. Należą do nich:
- zielony,
- niebieski,
- fioletowy,
- pochodne powyższych.
Dodatkowo każdy kolor występuje w kilku tonacjach, które mogą być cieplejsze lub chłodniejsze. Np. zielonym nazywamy zarówno jasny - seledynowy, groszkowy - jak i zimno zabarwiony - morski, turkusowy itp. Sposób postrzegania barw w dużej mierze zależy również od światła, w jakim je oglądamy.
Zobacz także: Jasna cera dzięki takiej pielęgnacji będzie jeszcze piękniejsza
Jak wpływają na nas barwy ciepłe i zimne?
Barwy mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Powodują różne reakcje:
Kolory ciepłe działają pobudzająco, dodają energii, wzmacniają pewność siebie, a nawet wzmagają apetyt. Większość ciepłych barw poprawia humor i napawa optymizmem.
Kolory zimne uspokajają, wyciszają, pozwalają się zrelaksować i skłaniają do refleksji. Raczej nie pobudzają one do działania, natomiast dobrze koją stres.
Zobacz także: Wiesz jaki masz rodzaj cery? Sprawdź to i dowiedz się, jak ją pielęgnować
Barwy ciepłe i zimne we wnętrzach
Jeżeli poznasz te zależności, lepiej urządzisz własne mieszkanie. Wystrój wnętrz powinien być ściśle powiązany z funkcją, jaką będą pełnić. Gabinet oraz kuchnia, czyli pokoje, w których jesteśmy nastawieni na działanie, tworzenie i pracę, powinny być utrzymane w ciepłych, pobudzających kreatywność i dodających energii barwach. Sprawdzą się tu odcienie żółtego i pomarańczu. Nie oznacza to jednak, że musimy pomalować w ten sposób całe pomieszczenie - możemy urządzić je np. w neutralnych barwach, które nie męczą wzroku i zadbać o dodatki i detale w ciepłych kolorach. Ciepłe kolory ścian sprawdzą się także w pokoju dziennym. Warto wtedy przełamać je bardziej stonowanymi dodatkami.
Natomiast w sypialni idealnie sprawdzą się kolory zimne, które sprzyjają wypoczynkowi. Wszelkie odcienie niebieskiego, błękitu, delikatne zielenie i szarości poprawią jakość snu, uspokoją nasz układ nerwowy i pozwolą się zrelaksować.
Zobacz także: Marzysz o porcelanowej cerze bez niedoskonałości? Sięgnij po... ocet jabłkowy
Jak rozpoznać swoją karnację?
Rozpoznanie swojego odcienia skóry jest istotną kwestią, ponieważ w zależności od tego, jaką karnację posiadamy, lepiej wyglądamy w konkretnych kolorach ubrań, pasują nam inne odcienie włosów czy makijaż. Po określeniu naszego typu, będziemy mogli uwypuklić atuty naszej urody.
Zazwyczaj wyróżnia się trzy typy karnacji: ciepły, zimny i neutralny. Najprostszym sposobem na określenie, jaki odcień skóry mamy, jest tzw. test kartki papieru. Jak go wykonać?
- Umyj i dokładnie osusz twarz, a następnie stań przed lustrem.
- Do twarzy przyłóż czystą, białą kartkę papieru.
- Przyjrzyj się odcieniowi, jakiego w zestawieniu z bielą kartki nabiera twoja skóra - jeśli jest ona bardziej różowa, oznacza to, że posiadasz chłodną karnację, jeśli natomiast bardziej żółta - ciepłą. Brak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie oznacza karnację neutralną.
Zobacz także: Kolory włosów - jak je dobrać do karnacji i kształtu twarzy?
Jak dobrać kolor włosów?
Znając swoją karnację, z łatwością znajdziesz odcienie farb, które będą z nią współgrały. Jest to niezwykle ważne, aby osiągnąć naturalny efekt. Jaki kolor włosów będzie pasował do ciepłej karnacji? Świetnie sprawdzą się tutaj blondy, szczególnie te o ciepłym odcieniu, które sprawią, że twarz nabierze promiennego, świetlistego wyglądu. Dobrze współgrają z nią również brązy w odcieniu toffi, czekolady czy orzecha. Świetnym wyborem będą także wpadające w rudy odcienie złota, miedzi i czerwieni.
Zimne kolory włosów sprawdzą się natomiast przy chłodnym odcieniu karnacji. Dobrą propozycją będzie tu platynowy i beżowy blond, chłodny, ciemny, kawowy brąz oraz czerń. Jeśli nie masz pewności, jaki kolor włosów wybrać dla siebie, skorzystaj z profesjonalnej porady fryzjera.
Oceń artykuł