Zamknij

Zioła ojca Klimuszki. Kim był i co przepowiedział ojciec Klimuszko?

22.03.2021
Aktualizacja: 22.03.2021 15:47

Ojciec Klimuszko był polskim duchownym rzymskokatolickim, franciszkaninem, który żył w latach 1905-1980. Za sprawą swych nadzwyczajnych talentów zasłynął na cały świat. O. Andrzej Czesław Klimuszko zajmował się głównie ziołolecznictwem, lecz posiadał również wiele innych zdolności.

Lecznicze zioła Ojca Klimuszki.
fot. Shutterstock

Na pewno choć raz w swoim życiu usłyszałeś o ziołach ojca Klimuszki, ale czy wiedziałeś, że w powojennej Polsce ojciec Klimuszko był najsłynniejszym jasnowidzem i wizjonerem, do którego zjeżdżały się prawdziwe tłumy pielgrzymów? Z tego artykułu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat tego niezwykłego franciszkanina.

Zobacz także: Jak suszyć zioła? Te kuchenne triki was zaskoczą

Krótki życiorys ojca Klimuszki

Czesław Klimuszko, zanim stał się sławnym ojcem Klimuszką, był chłopcem pochodzącym z ubogiej wielodzietnej rodziny. Urodził się 23 sierpnia 1905 roku w Nierośnie na Podlasiu. W wieku dwudziestu lat wstąpił do znajdującego we Lwowie klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych. Studiował filozofię we Lwowie i teologię w Krakowie.

W 1926 roku złożył śluby wieczyste i przyjął imię zakonne - Andrzej, a 6 maja 1934 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach został skierowany przez przełożonych do Gniezna, a następnie do Wilna i Łagiewnik.

Na niedługo przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do Warszawy, gdzie doświadczył pierwszych wizji, w których ujrzał tragiczny rozwój kampanii wrześniowej. Doświadczenie to opisane jest w książce Klimuszki, zatytułowanej „Moje widzenie świata”. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do stolicy uciekł do klasztoru w Kaliszu. Został aresztowany przez gestapo w 1940 roku i mimo zwolnienia, nakazano mu nie opuszczać miasta i pozostać do dyspozycji niemieckiej policji.

Po zakończeniu wojny udał się na Mazury, do miejscowości Prabuty, gdzie rozpoczął swoją działalność jako zielarz i jasnowidz. Szybko zdobył popularność, przez co był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Musiał się ukrywać, a potem uciekać w przebraniu kobiety i pod zmienionym nazwiskiem. Przez kilka lat mieszkał w klasztorze w Lubomierzu, koło Limanowej, skąd w 1961 roku wyruszył do Elbląga. Osiadł w klasztorze franciszkańskim przy kościele św. Pawła Apostoła, gdzie przebywał aż do śmierci, czyli do 25 sierpnia 1980 roku.

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Zioła ojca Klimuszki

Ojciec Klimuszko pasjonował się ziołolecznictwem. Od dziecka intrygowała go lecznicza moc roślin, dzięki czemu zgłębiał ich zastosowanie i w dorosłym życiu mógł pomóc chorym osobom przy pomocy swoich mieszanek ziół. W swojej książce pt. „Wróćmy do ziół leczniczych” ojciec Klimuszko zachęca czytelnika do wykorzystywania zasobów przyrody w medycynie i udziela rad jak używać ziół w leczeniu różnych schorzeń.

Spuścizną ojca Klimuszki jest około 150 ziołowych receptur na różne dolegliwości, które są wykorzystywane przez wiele koncernów farmaceutycznych. Pośród suplementów diety, oflagowanych etykietą z napisem „Zioła Klimuszki”, znaleźć można m.in.:

  • zioła ojca Klimuszki na odchudzanie - to głównie herbatki owocowo-ziołowe lub tabletki zawierające ograniczający łaknienie korzeń mniszka, wspomagające trawienie ziele krwawnika, korzeń lubczyka, który pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, siemię lniane zawierające błonnik czy usprawniający diurezę skrzyp polny,
  • zioła ojca Klimuszki na mięśniaki macicy - ta mieszanka zawiera zioła działające wielowymiarowo, pośród których znajdują się: jemioła, która zmniejsza ciśnienie tętnicze, przeciwwysiękową i przeciwzapalną korę kasztanowca, działający odkażająco liść borówki czernicy, czy korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu krwionośnego ziele tasznika,
  • zioła ojca Klimuszki działające wyciszająco i wspomagające prawidłowy sen - w składzie tej mieszanki znajdują się m.in. melisa, lawenda i chmiel, czyli zioła, które słyną z właściwości uspokajających i wyciszających, a w tabletkach ziołowych na uspokojenie znajduje się ułatwiający zasypianie czarny bez oraz owoc głogu, który nie tylko uspokaja, ale również poprawia krążenie,
  • zioła ojca Klimuszki na piękną i zdrową cerę - w tego typu mieszankach ziołowych znajdują się: posiadający właściwości odtruwające rdest ptasi, fiołek trójbarwny, który jest bogaty we wzmacniające naczynia krwionośne bioflawonoidy, antybakteryjną pokrzywę oraz antyoksydacyjne i przeciwzapalne kłącze perzu.

Inne produkty wytworzone na podstawie receptury znajdujące się w książce ojca Klimuszki pomagają w utrzymaniu prawidłowego cholesterolu i pracy wątroby, leczeniu zaparć, kamieni żółciowych i wzdęć, czy też wzmacniają odporność. W sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością aptekach i na bazarach znaleźć można nie tylko herbatki i tabletki, ale też nalewki, a nawet miód, których skład opracowany jest zgodnie z zaleceniami przedstawionymi przez ojca Klimuszkę.

Zobacz także: Zioła - jakie mają właściwości lecznicze? Na jakie schorzenia są szczególnie polecane?

Przepowiednie ojca Klimuszki

Przepowiednie ojca Klimuszki w większości się sprawdzają. Poza wspomnianą już klęską kampanii wrześniowej ojciec Klimuszko przewidział także śmierć papieża Jana Pawła I. W bardziej pozytywnych wizjach, które się spełniły, ujrzał np. wybór Karola Wojtyły na papieża.

Najbardziej przerażającą przepowiednią ojca Klimuszki jest wybuch III wojny światowej. Objaśnił to słowami: „Potem rakiety pomkną nad oceanem, skrzyżują się z innymi, spadną w wody morza, obudzą bestie. Ona się dźwignie z dna. Piersią napędzi ogromne fale. Widziałem transatlantyki wznoszone jak łupinki… Ta góra wodna stanie ku Europie. Nowy potop! Zadławi się w Gibraltarze! Wychlupnie do środka Hiszpanii! Wleje się na Saharę, zatopi włoski but, aż po rzekę Pad. Zniknie pod wodą Rzym ze wszystkimi muzeami, z całą cudowną architekturą”.

Ojciec Klimuszko, mimo tak czarnego scenariusza, widział optymistyczną przyszłość dla Polski i twierdził, że „[...] Polska będzie źródłem nowego prawa na świecie, zostanie tak uhonorowana wysoko, jak żaden kraj w Europie. Będzie jakaś wojna w Europie, ale to nie przejdzie przez teren Polski. Polsce będą się kłaniać narody Europy… Widzę mapę Europy, widzę orła polskiego w koronie. Polska jaśnieje jak słońce i blask ten pada naokoło. Do nas będą przyjeżdżać inni, aby żyć tutaj i szczycić się tym”.