Zamknij

Węzeł celtycki - znaczenie, rodzaje, metody wykonania

27.03.2021
Aktualizacja: 27.03.2021 12:13

Węzeł celtycki to rodzaj splotu, który nie ma ani początku, ani końca. Jest to symbol zamknięty. Jest wykorzystywany w takich dziedzinach jak na przykład architektura czy sztuka. Znaleźć go możemy nie tylko w kulturze celtyckiej, ale także chrześcijańskiej czy etiopskiej. Co jednak kryje się za tym pięknym motywem? 

Węzeł celtycki - symbol doskonałości
fot. Shutterstock

Węzeł celtycki, nazywany również „Irish Icovellavna”, wykorzystywany był najczęściej jako motyw dekoracyjny. Dominował w sztuce celtyckiej, ale znany był również w chrześcijaństwie.  

Zobacz także: Symbole słowiańskie - jak wyglądają i co oznaczają?

Skąd wziął się węzeł celtycki? 

Z motywem węzła po raz pierwszy było można się spotkać w III w.n.e w Rzymie. Został on wykonany na posadzce składającej się z mozaiki. W późniejszym czasie pojawił się on również w architekturze bizantyjskiej i europejskiej, a także w sztuce Etiopii i islamu. Motyw węzła pojawił się także na sakralnych budynkach i pismach chrześcijan. Przed naszą erą był za to dominującym motywem sztuki celtyckiej. Nie tylko węzły celtyckie pojawiały się wtedy w kulturze. Dość częstym motywem były także spirale i różne wzory geometryczne. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czego symbolem jest węzeł celtycki, przeczytaj dalszą część tekstu, a na pewno pogłębisz swoją wiedzę. 

Znaczenie węzła celtyckiego 

Jeśli chodzi o węzeł celtycki, symbolika jest dosyć obszerna.  Zastanów się najpierw sam, z czym kojarzy ci się węzeł. Prawdopodobnie z czymś silnym, nierozerwalnym. Mniej więcej tak samo powinien ci się kojarzyć właśnie celtycki węzeł. Wyraża on doskonałość, trwałość i nierozerwalną więź. Można porównywać, że tak jak zakręcone są sploty węzła, tak skomplikowane i kręte są ludzkie ścieżki. Można również znaleźć przyrównanie go do odradzającego się drzewa, którego korzenie łączą się z konarami. Wtedy symbolizuje przeplecioną, nieskończoną linię życia. Węzły celtyckie są symbolami, które noszone w kieszeni czy w portfelu chronią nas przed fałszem, obłudą, oszczerstwem. Celtycki węzeł miłości może umocnić to uczucie. Jeśli nosisz ten symbol przy sobie i jesteś z kimś w związku od wielu lat, możesz mieć pewność, że jest to po części zasługa węzła. Symbolizuje on nieskończoność, przez co umacnia wasz związek i odsuwa od was niepowodzenia.  

Zobacz także: Symbol siły - magiczny znak w wielu odsłonach

Rodzaje węzłów celtyckich 

Jak wiadomo, węzeł celtycki nie ma jednej stałej określonej formy. Jest to splot wykonany z pojedynczej linii lub z kilku różnych, łączących się ze sobą. W celtyckiej kulturze bardzo popularny jest ochronny węzeł. Celtowie w dawnych czasach wieszali je nad wejściem do swoich domów, aby uchronić się przed wpuszczeniem zła do środka. Dodatkowo ozdabiano nimi broń, tarcze oraz ciała wojowników, aby byli chronieni podczas bitew. Węzeł ochronny był także uważany za taki, który usuwa złe samopoczucie i chroni przed nowymi dolegliwościami. Powieszony w celtyckim domu w obszarze obok łóżka miał również chronić przed koszmarami i przywoływać same przyjemne sny. Celtycki węzeł miłości miał chronić kochanków przed rozstaniem. Uważano, że jeśli obie osoby, które są w związku, będą nosiły amulet przedstawiający węzeł miłości, nic nie będzie w stanie ich rozłączyć. Miał on łączyć ich energię na długie lata i pomagać spłodzić potomstwo. W dzisiejszych czasach spotkać można osoby, które swój węzeł celtycki noszą w postaci tatuażu na ciele. 

Zobacz także: Oko Horusa – pochodzenie i znaczenie symbolu

Jak zrobić węzeł celtycki? 

Jest wiele różnych metod, aby zrobić węzły celtyckie. Sposób, w jaki zostaną one wykonanie wpływa na to, jaką będą miały siłę, jako amulet. Niektórzy noszą przedstawiający węzeł celtycki pierścień, który pomaga im w życiowych zadaniach. Jeśli jednak nie jesteś fanem srebrnej lub metalowej biżuterii, swój amulet możesz wykonać własnoręcznie. Możesz go narysować, wyhaftować, lub znaleźć technikę, która jeszcze lepiej do ciebie przemówi. Podświadomie będziesz wiedział, na jaką metodę się zdecydować. Jeśli wybierzesz technikę, w której będziesz rysować, powinieneś przygotować papier, ołówek, gumkę i linijkę.  

  1. Zacznij od narysowania na kartce papieru symetrycznie ułożonej planszy, składającej się z kropek. Będą one pomocne w narysowaniu najważniejszych punktów twojego węzła.  
  2. Spójrz na kropki i stwórz w głowie gotowy obraz.  
  3. Następnie zaznacz środkowe punkty, będą one stanowić wewnętrzne linie węzła. Kolejne punkty powinny znajdować się o jedną linię kropek wyżej. Będą to zewnętrzne linie węzła.  
  4. Połącz ze sobą punkty, aby stworzyły one pasma węzła. Pamiętaj, że do łączenia kropek warto wykorzystać linijkę. Sprawi ona, że linie będą proste i symetryczne.  
  5. Jeśli któreś łączenie mimo wszystko nie pójdzie po twojej myśli, złap za gumkę i zacznij je tworzyć od nowa.  
  6. Tak przygotowany obrys węzła wystarczy wypełnić kolorami i… gotowe!  

Możesz przy sobie zawsze nosić karteczkę z wykonanym przez ciebie amuletem. Zapewni ci ona ochronę i powodzenie w tych dziedzinach życia, w których tylko tego potrzebujesz.