Zamknij

Totalna biologia - czym jest ten hit medycyny alternatywnej?

25.03.2021
Aktualizacja: 25.03.2021 20:11
Totalna biologia wykorzystuje m.in. refleksjologię.
fot. Shutterstock

Totalna biologia leczy wszystko - od ADHD po żylaki. Według tej metody choroby nie są spowodowane urazami, uszkodzeniami tkanek, infekcjami, mutacjami genetycznymi czy też innymi wadami. Ich przyczyną są natomiast nierozwiązane konflikty z przeszłości. Dlaczego biologia totalna cieszy się taką popularnością?

Choć psychika może mieć istotny wpływ na zdrowie fizyczne, biologia totalna idzie o krok dalej i zakłada, że źródło wszystkich chorób tkwi w psychice, a konkretnie problemach z przeszłości. Wystarczy znaleźć źródło problemu i rozwiązać je, a choroba powinna zniknąć. Choć ta metoda wydaje się być mocno kontrowersyjna, cieszy się jednak dużą popularnością. Co warto wiedzieć o biologii totalnej?

Zobacz także: Reiki - co to jest i jak może pomóc?

Czym tak naprawdę jest totalna biologia?

Totalna biologia (recall healing) to hit medycyny alternatywnej. Mimo że jej założenia są mocno kontrowersyjne, ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy nie do końca ufają medycynie konwencjonalnej. Według biologii totalnej źródłem wszelkich chorób są nieuświadomione konflikty emocjonalne. Mózg radzi sobie z nimi w ten sposób, że przekazuje je w konkretne miejsce w ciele. Traktuje on chorobę jako rozwiązanie problemu. Ma to być spowodowane tym, że mózg jest nastawiony na przetrwanie i nie zajmuje się psychiką.

Jednym z popularyzatorów biologii totalnej i autorem szkoleń dla lekarzy i terapeutów jest dr Gilbert Renaud. Twierdzi on, że podczas wieloletniej praktyki lekarskiej przekonał się, że leczenie tylko na poziomie fizycznym na dłuższą metę nie daje wystarczających rezultatów. Biologia totalna zakłada, że nie zdajemy sobie sprawy z konfliktów psychicznych i tego, jak wpływają one na nasze zdrowie. Dotyczą one zresztą nie tylko naszego świadomego życia. Niektóre z nich mogły mieć miejsce po urodzeniu, w czasie ciąży matki, a nawet kilka pokoleń wstecz. Jak głosi totalna biologia, niektóre schorzenia mogą być związane z urazami emocjonalnymi przodków i odnawiają się wraz z pamięcią biologiczną komórek.

Zobacz także: Medycyna Germańska - rewolucja w medycynie czy fikcja?

Czy biologia totalna jest bezpieczną metodą leczenia?

Za wizytę u osoby, która zajmuje się leczeniem w nurcie biologii totalnej, trzeba zwykle sporo zapłacić. Taka wizyta polega na zadawaniu pytań, które pomagają uświadomić sobie i nazwać konflikt, który ma być przyczyną choroby. Bolesne emocje, które towarzyszą konfliktowi, należy przyjąć, a następnie odrzucić. Terapia ma też pomóc w oderwaniu się od szkodliwych wzorców z przeszłości. Dr Renaud uważa, że ponad połowa przypadków wyleczenia jest spowodowana zrozumieniem przyczyn, które wywołały chorobę. Totalna biologia wywołuje dużo kontrowersji. Lista dolegliwości, które może rzekomo wyleczyć, jest bardzo długa. Wśród nich jest wiele poważnych chorób, takich jak nowotwory, których bagatelizowanie może mieć tragiczne skutki.

Totalna biologia zakłada, że chorobę można wyleczyć przy udziale terapeuty, co może skłonić niektóre osoby do rezygnacji z tradycyjnych metod leczenia. Żadne badania nie potwierdziły natomiast, że biologia totalna jest skuteczna. Dlatego osoby, które chciałyby spróbować tej metody, powinny traktować ją jako dodatkową formę pomocy, a nie zamiennik tradycyjnego leczenia. W żadnym wypadku nie można zastępować tradycyjnego leczenia, metodami totalnej biologii. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zobacz także: Aromaterapia to leczenie zapachem. Jakie ma zastosowanie?

Spis chorób, które “leczy” totalna biologia

Lista chorób, które ma leczyć totalna biologia, jest tak długa, że wymienianie wszystkich nie miałoby sensu. W zasadzie trudno byłoby znaleźć chorobę, którą biologia totalna się nie zajmuje. Co totalna biologia w praktyce mówi o przyczynach poszczególnych chorób?

 • ADHD - przyczyna dolegliwości, z którą zmaga się wiele dzieci, ma tkwić w tym, co się wydarzyło, kiedy matka była w ciąży. Być może ojciec dziecka nie poświęcał jej wystarczająco dużo uwagi i bardzo to przeżywała.
 • Choroby tarczycy - totalna biologia upatruje przyczynę chorób tarczycy w poczuciu niesprawiedliwości. Być może istnieje jakieś wspomnienie z dzieciństwa, kiedy osoba czuła się niesprawiedliwie potraktowana. Tarczyca związana jest z szyją, więc konfliktem może też być wspomnienie powieszenia czy uduszenia w rodzinie.
 • Nerwica - totalna biologia uważa, że jej przyczyna tkwi w poczuciu niebezpieczeństwa i strachu przed śmiercią. Być może w dzieciństwie rodzice byli zbyt nadopiekuńczy i obudzili w dziecku poczucie, że świat jest niebezpieczny.
 • Problemy z nerkami - totalna biologia uważa, że w przypadku zapalenia kłębuszków nerwowych występują trzy typy konfliktów. Są to: konflikt związany z wodą, konflikt alkoholowy i konflikt związany z kurczowym trzymaniem się swoich przekonań.
 • Alergia - ma być reakcją organizmu na ponowne zetknięcie się z alergenem, który znajdował się w otoczeniu w momencie rozłąki. Przykład? Podczas spaceru wśród kwitnących drzew chłopak mówi dziewczynie, że to ich ostatnie spotkanie. Ona bardzo to przeżywa, a mózg zapamiętuje wszystkie szczegóły otoczenia. Kiedy następnym razem dziewczyna będzie spacerować wśród kwitnących drzew, dojdzie do ponownego kontaktu z alergenem, co wywoła alergię.
 • Kamienie żółciowe - mają się tworzyć podczas nawracających konfliktów, gdzie nie potrafimy wybaczyć sobie lub komuś innemu.
 • Żylaki - mają być fazą zdrowienia z konfliktu osamotnienia i porzucenia.
 • Angina - wystąpienie stanu zapalnego i bólu gardła to czas po rozwiązaniu konfliktu. Może to być sytuacja, kiedy baliśmy się o czymś powiedzieć, ale w końcu się zdecydowaliśmy.
 • Alkoholizm - we wszelkich uzależnieniach podstawą jest konflikt braku. Głównym czynnikiem jest brak uznania lub ochrony ze strony matki. Wszystko mogło się odbywać tylko w podświadomości, na przykład matka uważała, że to zły czas na dziecko. Ogólny konflikt alkoholizmu to też lęk przed kochaniem i byciem kochanym.
 • Niedobór żelaza - według totalnej biologii mózg obniża poziom żelaza, kiedy chce nas powstrzymać przed zabiciem kogoś w rodzinie. Nie zawsze musi chodzić o dosłowną chęć zabicia. Może to być sytuacja, gdy osoba żałuje posiadania rodzeństwa, bo odbierało mu ono miłość rodziców.

Zobacz także: Domowe sposoby na grypę. Jak leczyć grypę, zanim odwiedzisz specjalistę?

Na czym polegają akupresura i refleksologia twarzy?

Do biologii totalnej również możemy zaliczyć akupresurę, która pomaga przy zaburzeniach na tle emocjonalnym. Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej i zakłada ona, że organizm funkcjonuje dzięki energii chi, która płynie przez kanały meridiany. Każdy kanał odpowiada za pracę konkretnego organu w ciele, a gdy przepływ energii przez jakiś z meridianów jest nieprawidłowy, odpowiadający mu narząd nie działa, jak trzeba. Akupresura polega na masażu receptorów zlokalizowanych w konkretnych punktach na cieleMasaż pomaga uzyskać lepsze ukrwienie narządu. Akupresura twarzy i innych miejsc na ciele poprawia samopoczucie i regeneruje organizm.

Jednym z rodzajów akupresury jest również refleksologia twarzy, która ułatwia przywrócenie równowagi energetycznej. Konkretne punkty na twarzy posiadają zakończenia nerwowe, które połączone są z organami w całym ciele. Masując więc odpowiednie punkty na twarzy, można wpłynąć na konkretne organy. Taki masaż często wykonujemy odruchowo. Masujemy skronie, nasadę nosa czy kark. Taki masaż poprawia samopoczucie i pomaga odblokować rejony, które utrudniają poprawny przepływ krwi.

Zobacz także: Ajurwedna na czym polega i jakie są metody tego systemu medycyny niekonwencjonalnej?

Na co pomaga refleksologia twarzy?

O ile refleksologia dłoni czy stóp może być bolesna, to masaż twarzy jest bardzo przyjemny i odprężający. Refleksologia pomaga przy zaburzeniach na tle emocjonalnym. Łagodzi napięcie, regeneruje organizm i dodaje energii. Akupresurę twarzy czy też refleksologię można wykonać samodzielnie, stosując automasaż. Aby wiedzieć, które punkty działają na konkretne organy w ciele, pomocna będzie mapa punktów. Większość punktów jest rozłożona symetrycznie po obu stronach ciała, dlatego zwykle należy masować twarz po obu stronach. W jakich dolegliwościach może pomóc akupresura twarzy? Oto niektóre z nich:

 • Dolegliwości związane z zapaleniem zatok pomoże złagodzić delikatny masaż czoła, w miejscu, gdzie stykają się brwi.
 • Ulgę w bólu zęba przyniesie masaż punktów, które znajdują się na policzku oraz przy kąciku ust.
 • Za katar odpowiadają punkty zlokalizowane z tyłu głowy i w okolicy kręgosłupa szyjnego.
 • Przy zapaleniu ucha środkowego należy masować punkty znajdujące się blisko przedniej części głowy oraz w okolicy żuchwy.
 • Na ból głowy pomaga masaż płatków uszu, a następnie uciskanie punktów między oczami a uszami.
 • Aby przynieść ulgę zmęczonym oczom, trzeba krótkimi pionowymi ruchami masować nasadę nosa, a poziomymi wykonać masaż brwi.

Zobacz także: Leczenie rozwolnienia w domu - sprawdź domowe sposoby na biegunkę

Refleksologia dłoni i stóp

Refleksologia dłoni i stóp pomaga w wielu dolegliwościach. Według medycyny chińskiej dłonie to dwa bieguny ciała, a ich połączenie odpręża zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pozytywny efekt przynosi pocieranie jednej dłoni o drugą. Punkty akupresury znajdują się też w poszczególnych palcach. Poprawę samopoczucia i zmniejszenie bólu przynosi też masaż punktów zlokalizowanych na stopach. Warto zacząć od masażu obu stóp, a następnie skupić się na uciskaniu punktów odpowiedzialnych za konkretne dolegliwości. Prawa stopa odpowiada za narządy zlokalizowane po prawej stronie ciała, a lewa po lewej stronie.

Zobacz także: 5 żywiołów chińskich - teoria i zastosowanie w praktyce