Zamknij

Nowa moda w Wielkiej Brytanii. Kobiety używają tarota nie tylko do wróżb

28.10.2021 11:54
Tarot
fot. Shutterstock

"The Guardian" opublikował artykuł o panującej w Wielkiej Brytanii modzie na używanie tarota w nurcie self-care (ang. dbanie o siebie). Nowy sposób wykorzystania kart ma niewiele wspólnego z wróżbami, ale wywiera ponoć dobroczynny wpływ na psychikę.

Dawno minęły czasy, w których uważano, że powinniśmy się bać kart tarota. Brytyjska prasa opisuje nowy fenomen - coraz więcej kobiet trzyma w domu własną talię, by pomóc sobie w trudnych chwilach i szukać wskazówek. Zapanowała moda na stosowanie tarota jako narzędzia autoterapii i osobistego rozwoju.

Zobacz także: Niepokojąca przepowiednia polskiego jasnowidza. "Obudzą się od dawna uśpione wulkany"

Nowa moda w Wielkiej Brytanii. Tarot jako narzędzie self-care

Jak podaje "The Guardian", Brytyjki zaczęły samodzielnie pracować z tarotem. Wykorzystują karty do introspekcji, namysłu nad sobą i poszerzania perspektywy. Ich praktyka nie ma na celu poznawania przyszłości i wróżenia, a zamiast tego służy dbaniu o siebie.

Na czym to polega? Jedna z prekursorek nowej metody, Jessica Dore, której matka zajmowała się czytaniem tarota, wraz z upływem lat zaczęła dostrzegać, że może on stać się narzędziem przydatnym w codziennym życiu.

Kobieta zauważyła, jak karty poprzez swoją symbolikę i przypisane do siebie znaczenia skłaniają ją do głębszej refleksji, co skutkuje nowym wglądem w sprawę, która ją interesuje. Odtąd zaczęła stosować praktykę do pewnego stopnia przypominającą wróżbę z pytaniem tarota o radę. Wyciągała jedną kartę, by za jej pośrednictwem przyjrzeć się swoim uczuciom, myślom i zachowaniom.

Nie zależało jej na tym, by poznać przyszłość, tylko... samą siebie. Gdy więc przykładowo wyciągała kartę 5 Kielichów, która mówi o pożegnaniu z przeszłością i lęku przed wyruszeniem w dalszą drogę, zaczynała się zastanawiać, czy dostrzega podobne zjawisko w swoim życiu i jak ono się objawia. To pomogło jej zrozumieć mechanizmy, jakie nią kierują.

Tarot w psychologii - nowe zastosowanie

Nowy sposób wykorzystania kart nazywa się treningiem poznawczej elastyczności. Ponieważ karty mają przypisane pytania, interpretacje i wskazówki, mogą służyć do ćwiczenia umysłu poprzez zmienianie perspektyw patrzenia na zjawiska czy doświadczenia.

To zupełnie nowe podejście do stawiania tarota - tym razem, zamiast dawać odpowiedzi, mnoży pytania. Pozwala zwrócić uwagę na kwestie, których nie dostrzegaliśmy. Poprzez sugestie tematów, nad którymi warto się zastanowić, pomaga w trenowaniu myślenia.

Metoda zyskała tak wiele zwolenniczek, że jej autorka wydała właśnie książkę zatytułowaną "Tarot dla zmiany. Wykorzystanie tarota w procesie dbania o siebie, rozwoju osobistego i poszukiwania samoakceptacji". W świetle jej teorii każdy może postawić sobie tarota i wyciągnąć z tego korzyści.

Zobacz także: Czy wiesz, że podczas pełni Księżyca nie powinno się ćwiczyć jogi? Istnieje ważny powód