Zamknij

Symbol szczęścia - co przynosi pomyślność?

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 20:49
Maneki-neko to jeden z symbolów szczęścia
fot. Shutterstock

Dawniej symbole przynoszące szczęście były powszechnie używane. Wierzono w nadprzyrodzone moce zaklęte w danym przedmiocie, który przynosił dane korzyści. Nawet dziś wiele osób posiada własny symbol szczęścia, przynoszący otuchę w trudnym momencie. Jakie są znane symbole szczęścia?

Symbol szczęścia pod różną postacią pojawia się od tysięcy lat. Zmienia się jednak nośnik, w zależności od regionu, historii i przyjętej tradycji. Trzeba mieć też na uwadze, że symbol szczęścia, to przede wszystkim pewnego rodzaju wsparcie, a nie bezpośredni środek do sukcesu. 

Zobacz także: Te imiona przynoszą szczęście. Jak nazwać dziecko, by zapewnić mu udane życie?

Symbol szczęścia - jaki wybrać? 

Symbol szczęścia warto dopasować do swoich potrzeb i pragnień. By przynosił pomyślność, warto mieć go przy sobie lub w miejscu, z którym wiążesz pewne nadzieje i plany.  

Symbole szczęścia możesz nosić w postaci wisiorka, pierścienia, figurki lub na bransoletce. Ważne jest, by nie nosić ze sobą zbyt wielu symboli z różnych kultur, ponieważ powoduje to chaos energetyczny

Jakie są symbole szczęścia? Do symboli przynoszących szczęście należą: 

 • symbole miłości, 
 • symbole szczęścia i dobrobytu, 
 • symbole ochronne. 

Zobacz także: Cytaty o szczęściu, które warto zapamiętać. Poznaj najciekawsze sentencje o radości i jej poszukiwaniu

Symbol miłości - skuteczne talizmany i amulety  

Miłość to jedno z najpowszechniejszych pragnień, dlatego powstały magiczne symbole miłości, których zadaniem jest rozpalenie uczucia. Często takie talizmany podnoszą pewność siebie i zapewniają ogólne szczęście. 

Popularne symbole miłości: 

 • Amulet Izydy – talizman ze starożytnego Egiptu. Związany z boginią Izydą,  opiekunką rodzin, symbolizuje mądrość i wiedzę, a także płodność, 
 • Delfin - symbol miłości i przyjaźni, 
 • Słońce - znane jako meksykański symbol szczęścia przynoszący miłość i płodność, 
 • Podwójne szczęście - chiński symbol szczęścia i miłości, znak zapisywany chińską kaligrafią. Bardzo popularny w Azji. Jako zawołanie oznacza życzenie komuś spełnienia marzeń i czegoś dobrego. 

Zobacz także: Opal - kamień szczęścia i rozwoju duchowego

Symbole szczęścia i dobrobytu  

Istnieją symbole bogactwa i dobrobytu, których zadaniem jest przyciąganie pieniędzy. Wybierają je osoby, które chcą poprawić swój dobrobyt rozumiany jako powodzenie w kwestii finansowej lub chcą po prostu osiągnąć stabilizację materialną. 

Jakie magiczne symbole warto wybrać, by przyciągnąć pieniądze? 

 • Żaba z monetą w pyszczku - inaczej nazywana żabą bogactwa, symbol wykorzystywany w feng shui. 
 • Miska z owocami - również symbol szczęścia w feng shui. Miska ma za zadanie przyciągać energię i dobrobyt. 
 • Runa Fehu - Fehu to symbol bogactwa. Pochodzi z mitologii skandynawskiej. Pomaga podnieść pewność siebie i utorować drogę do sukcesu. 
 • Talizman Merkurego - symbol szczęścia i bogactwa. Sprzyja w interesach, gdyż Merkury był patronem handlu. Talizman można zakopać w miejscu prowadzenia sklepu, aby sprzyjał interesom. 
 • Talizman Octava - stymuluje świadomość, która prowadzi do upragnionego celu. Przeznaczony dla ludzi, którzy uważają pieniądze za wykładnik sukcesu. 
 • Maneki-neko - czyli kotek z łapką w górze. Jest to japoński symbol szczęścia. Pomaga w biznesie, przyciąga klientów. 
 • Drzewko szczęścia - jego liście przypominają monety. Symbolizują i przyciągają dobrobyt. 

Zobacz także: Planujesz podróż poślubną? Te kierunki przyniosą ci szczęście w małżeństwie

Magiczne symbole ochronne  

Symbole szczęścia mogą również chronić przed niebezpieczeństwem, nieszczęściem i działaniem złych mocy. W dziedzinie symboli i talizmanów większość stanowią właśnie symbole magiczne ochronne.  

 • Królicza łapka - uważana dawniej za czarną magię, dziś jednoznacznie określana jako ochrony amulet. 
 • Oko proroka - symbol czuwającej przed złem Istoty Wyższej. Oficjalnie akceptowany przez Grecki Kościół Prawosławny. 
 • Czterolistna koniczyna - celtycki symbol szczęścia. Jest bardzo rzadka, więc jej znalezienie jest ogromnym szczęściem. Chroni przed złem.  

Zobacz także: Sen o bocianie zdradza wiele na temat twojego życia prywatnego! Zobacz, co oznaczaSymbole przynoszące szczęście w Polsce 

W Polsce znanych jest kilka symboli szczęścia, takie jak np. bocian, który jest zwiastunem szczęścia, dobrobytu i płodności. Grosik na szczęście znaleziony przypadkiem zwiastuje bogactwo. Szczęście przynosi również kominiarz, na widok którego trzeba złapać się za guzik. 

Zobacz także: Biały gołąb - symbol i znaczenie w kulturze

Niebezpieczne symbole  

Pewne symbole we współczesnym świecie mają bardzo negatywne konotacje, a ich noszenie może spotkać się z oburzeniem i gwałtownymi reakcjami. 

Do takich symboli należy czarne słońce, symbol celtycki. Dawniej symbol szczęścia, dziś kojarzony jednoznacznie z rasizmem i grupami neonazistowskimi. Podobnie swastyka - indyjski symbol szczęścia w przeszłości, dziś kontrowersyjny i nieakceptowalny.