Zamknij

Symbol siły - magiczny znak w wielu odsłonach

17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021 15:36

Symbol siły przewija się w wielu kulturach pod różnymi postaciami. Choć często nie doceniamy jego mocy, wywołuje on wibracje i określone emocje, które wpływają na nasze życie codzienne. Wybierz swój własny symbol siły i poznaj jego znaczenie.

Symbole, które dadzą siłę.
fot. Shutterstock

Symbol siły to magiczny znak, który pomaga wyzwolić ukrytą, wewnętrzną moc drzemiąca w każdym człowieku. Każdy z nich jest nośnikiem konkretnych informacji i ma za zadanie wyzwalać określone pozytywne emocje związane z rozwojem wewnętrznym, który zachęci cię do działania i walki o to, czego pragniesz od życia. Symbol siły występuje w wielu kulturach. Możesz go odnaleźć w formie wizerunku zwierząt, znaków zodiaku lub symboli bardziej abstrakcyjnych. Wszystkie je łączy niejednoznaczność. Oznacza to, że poza głównym znaczeniem symbolu, posiada on wiele dodatkowych interpretacji. Symbol siły - poznaj najpopularniejsze wizerunki.

Zobacz także: Runa Ansuz - symbol mocy twórczej i inspiracji

Dara - symbol siły

Dara to celtycki symbol siły, przedstawiony w formie splotu, który nie posiada początku i końca. Pochodzi od irlandzkiego słowa „doire” - „dąb” i odnosi się do dębu stanowiącego symbol siły ze względu na swój niezwykle silny i rozbudowany splot korzeni. Dodatkowo dąb stanowił bramę do świata duchów, dlatego też Celtowie powiązali go także z władzą, mądrością i przywództwem.

Zobacz także: Biały gołąb – symbol i znaczenie w kulturze

Lew - symbol odwagi

Lew to powszechnie znany zwierzęcy symbol odwagi, siły i męstwa. Najczęściej przedstawiana jest jego głowa, a przede wszystkim główny atrybut zwierzęcia, którym jest okazała grzywa. Posągi przedstawiające lwa są bardzo często spotykane przed wejściem do świątyń, grobowców, na kołatkach lub jako element bram, gdyż jego wizerunek miał zapewnić ochronę tym miejscom. Dodatkowo lew związany jest z symboliką słońca. Ten symbol siły odnosi się do żywiołu ognia i światła, dlatego też części lwiego ciała odnajdziesz u mitologicznych stworzeń, takich jak gryf czy sfinks. Nazwano nim także gwiazdozbiór i znak zodiaku.

Zobacz także: Symbol szczęścia - co przynosi pomyślność?

Lunula - symbol siły kobiecej

Lunula jako symbol siły kobiecej i płodności obecny jest w wielu kulturach. Był przedstawiany w formie półksiężyca i noszony przez średniowieczne kobiety w formie zawieszki wykonanej ze stali lub srebra. Jego lunarna symbolika związana była z podobieństwem księżyca do żeńskich narządów rozrodczych. Tak jak księżyc osiągał różne fazy, tak kobieta dąży do osiągnięcia pełni kobiecości, a poszczególne fazy księżyca od zawsze związane były z cyklem menstruacyjnym. Lunula jako symbol siły kobiecej miał zapewnić swoim posiadaczkom płodność i szczęśliwe pożycie małżeńskie.

Zobacz także: Egipski skarabeusz - symbol starożytnego Egiptu

Triskelion - symbol siły i wytrwałości

Triskelion, inaczej triskel, to niezwykle popularny symbol siły i wytrwałości obecny w kulturach celtyckiej, prasłowiańskiej czy greckiej. Złożony jest z potrójnej spirali i związany z energią, słońcem oraz nieskończonością. Utożsamia przechodzenie przez kolejne wcielenia i oprócz siły symbolizuje nieustanną zmianę i dynamikę. Ten symbol siły oznacza niezłomną wytrwałość w dążeniu do celu, który stanowi osiągnięcie wiedzy, mądrości i doskonałości. Religia chrześcijańska przekuła ten pogański symbol siły w symbol Trójcy Świętej.

Zobacz także: Oko Horusa – pochodzenie i znaczenie symbolu

Tygrys - symbol wolności i niezależności

Tygrys to przede wszystkim symbol niezależności, witalności i siły osobistej. Zwierzę to jest niemal niemożliwe do ujarzmienia, dlatego symbolizuje podążanie własną drogą na przekór przeciwnościom losu i oczekiwaniom innych, a co z tym związane utożsamia nieprzewidywalności i impulsywność. Ten symbol siły w kulturze chińskiej oznacza również zwycięstwo życia nad śmiercią i osiągniecie nieśmiertelności.