Zamknij

Każdy z nas ma tę przyprawę w swojej kuchni. Przed laty miała magiczne zastosowanie

10.11.2021 13:09

Sól to składnik, który znajdziemy w każdej polskiej kuchni. Używamy tej przyprawy codziennie - stanowi dodatek do większości potraw. Czy wiedzieliście, że dawniej miała zastosowanie w magii?

Sól
fot. Shutterstock

Sól wykorzystywana jest do niemal wszystkich polskiej kuchni wykorzystuje sól do niemal wszystkich dań. Nie wyobrażamy sobie bez niej codziennego gotowania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta przyprawa przez wiele lat miała magiczną funkcję. Przypisywano jej czarodziejskie własności, a niektórzy do dzisiaj w nie wierzą.

Zobacz także: Kurkuma - magiczny składnik, dzięki któremu poprawisz swoje życie seksualne. Zwiększa też szanse na zajście w ciążę

Magiczne własności soli

Sól to jedna z przypraw, której przypisuje się w Polsce najwięcej symbolicznych znaczeń. Powstało wiele przesądów z nią związanych, a także wykorzystywano ją przy obrzędach. Była niezbędna w każdym domu - jednak nie tylko dlatego, że nadawała potrawom smak. Jej magiczne działanie miało ułatwiać ludziom życie. Biada jednak temu, kto nie poznał jej własności lub źle je zinterpretował - ten prosił się o kłopoty.

Ponieważ sól rozpuszcza się w wodzie, a mimo wszystko możemy ją zobaczyć po odparowaniu cieczy, jej podstawowym znaczeniem były zmiany. Miała wspierać ludzi, którzy chcą zacząć nowy etap życia (witano nią np. nowożeńców), ale i pomóc zmarłym w przeniesieniu się w zaświaty. Co jednak ważne, nie wolno było podarowywać soli ciężarnej kobiecie, bo mogłoby doprowadzić to do poronienia.

Według ludowych wierzeń sól wykorzystana przy oczyszczaniu domu pomagała zapobiec kłótniom. Jej przypadkowe rozsypanie zapowiadało jednak awanturę. Twierdzono również, że lepiej nie pożyczać soli od sąsiadów, bo wywoła to konflikty.

Najczęstszym przekonaniem związanym z magicznym zastosowaniem soli była jej umiejętność przyciągania pieniędzy. Korzystano z jej własności, by się wzbogacić. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Poniżej znajdziecie zalecenia naszych babć.

Rytuał z solą na przyciąganie pieniędzy

Niektóre wierzenia na temat soli przetrwały do dziś w wielu miejscach. Często stosowanym rytuałem jest wykorzystywanie soli do przyciągania pieniędzy i dobrobytu. Aby była w tym skuteczna, warto zrobić 3 rzeczy:

  • rozsypać sól przy drzwiach wejściowych do swojego domu,
  • umieścić odrobinę soli w kątach pomieszczeń,
  • nosić woreczek z solą w portfelu.

Są gospodynie, które wykorzystują również te same rytuały z zastosowaniem pieprzu. Ponieważ ma on działanie ochronne, dzięki temu dbają o swój dom na dwa sposoby. Macie ochotę spróbować?

Zobacz także: Ta przyprawa ma magiczną moc. Z pewnością masz ją w swojej kuchni

loader