Zamknij

Rzymska bogini miłości - co warto o niej wiedzieć?

20.03.2021
Aktualizacja: 20.03.2021 12:43

Wenus, czyli rzymska bogini miłości, jest odpowiednikiem greckiej Afrodyty. Uosabia piękno oraz płodność. W starożytności uważano ją również za patronkę małżeństw. Skąd wziął się kult bogini miłości?

Wenus to bogini miłości.
fot. Shutterstock

Olbrzymi wpływ na rozwój mitologii rzymskiej miały wierzenia greckie. Nic więc dziwnego, że wiele postaci pojawiało się pod nieco zmienionymi imionami w obu tych religiach. Tak było, chociażby z grecką boginią Afrodytą, którą w Italii czczono jako Wenus.

Zobacz także: Eris - bogini niezgody, chaosu i nieporządku

Cypryjska geneza rzymskiej bogini miłości 

To tam według wierzeń po raz pierwszy pojawiła się Afrodyta - inaczej Wenus. Rzymska bogini miłości wyłoniła się z morskiej piany. Na Cyprze, w okolicy miasta Pafos, do dziś znajduje się Skała Afrodyty, a w Palepafos ruiny starożytnej świątyni, której była patronką. 

Zobacz także: Przepowiednia Wenus - na czym polega i co zawiera?

Kult Wenus w Cesarstwie Rzymskim 

Bogini miłości była nie tylko patronką zakochanych, ale także małżeństw i płodności. Jej atrybuty to: 

  • róża, 
  • mirt, 
  • gołębie. 

Wenus największą czcią otaczana była przez ród Juliuszów. Jej najstarsza rzymska świątynia znajduje się na Kapitolu. Od wieków stanowiła inspirację dla wielu artystów, takich jak Tycjan czy Botticelli. Jej najsławniejszym i prawdopodobnie najstarszym wizerunkiem jest natomiast pochodzący ze starożytności posąg Wenus z Milo (obecnie możemy go oglądać w Luwrze). 

Zobacz także: Najważniejsze boginie greckie - charakterystyka

Bogini miłości w innych religiach 

Postać bogini miłości pojawia się w wielu starożytnych wierzeniach. Jej odpowiednikiem w mitologii mezopotamskiej jest bogini Isztar. Podobne role pełniły także fenicka bogini miłości, płodności i wojny nazywana Astarte oraz egipska bogini miłości Bastet.