Zamknij

Równonoc jesienna 2021 - rytuały, obrzędy, tradycje. Zobacz, jak świętować pierwszy dzień jesieni

17.09.2021 15:10
Równonoc
fot. Shutterstock

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni to czas, w którym od wieków uprawiano magiczne praktyki. Wierzono, że można wtedy zapewnić sobie dobrobyt odpowiednimi rytuałami. Sprawdź, z jakimi tradycjami jest związana równonoc jesienna.

Nie każdy z nas wie, jak przywitać pierwszy dzień jesieni. Z pomocą przychodzi astrologia, która dostarcza nam wskazówek przez horoskopy. Jeśli jednak chcemy zadbać o to, by samemu zorganizować odpowiedni rytuał, warto skorzystać z dziedzictwa naszych przodków.

Zobacz także: Kwiat życia - czym jest i jak działa? Sprawdź, co oznacza ten symbol

Czym jest równonoc jesienna?

Równonoc jesienna każdego roku wypada wtedy, gdy Słońce przechodzi do znaku Wagi. To moment, w którym rozpoczynamy kolejną porę roku - jesień. Podobnie jak w czerwcu, podczas przesilenia letniego, tak i w tym czasie oznacza to, że dni będą ulegały skróceniu. Aż do dnia przesilenia zimowego światła na naszej półkuli będzie ubywać.

Ten magiczny dzień wypada najczęściej między 22 a 23 września, a więc na jeden dzień przed rozpoczęciem  jesieni kalendarzowej.

Równonoc jesienna - symboliczne znaczenie

Jak sama nazwa wskazuje, równonoc jest momentem zrównania. Według wierzeń równoważą się wtedy ze sobą przeciwne siły. Mowa nie tylko o porach roku - lecie i zimie, lecz także mocach występujących w naturze. Uważa się, że podczas równonocy spotykają się dzień i noc, jasność i ciemność, życie i śmierć. Od wieków ogromne znaczenie dla ludzi miało też to, że tej nocy energia męska i żeńska stają się sobie równe.

Z jednej strony równonoc jesienna oznacza pożegnanie lata, a z drugiej - powitanie nadchodzącej zimy. Choć może się wydawać, że to smutne święto, ludzkość od dawna uważała inaczej. Jest to bowiem okazja do wyrażenia wdzięczności za dobra, jakimi natura obdarzyła człowieka w minionych miesiącach.

Równonoc jesienna - rytuały

W najdawniejszych plemionach, które dopiero odkrywały, że pory roku następują po sobie i cyklicznie się zmieniają, każdą jesień rozpoczynano od podziękowania za minione ciepłe miesiące. Dzięki Słońcu, wysokim temperaturom, opadom deszczu i innym zjawiskom atmosferycznym stało się wtedy możliwe uprawianie roślin i hodowanie zwierząt.

Przez długi czas uważano, że świat przyrody nie postępuje według żadnych ustalonych zasad. Nie wywołałoby wielkiego zdziwienia, gdyby zima trwała przez rok lub nawet kilka miesięcy. Ludziom wydawało się, że natura sama decyduje o tym, kogo chce obdarzyć swoją łaską i "wybiera" sobie, jaka pora roku nastąpi po poprzedniej.

By zaskarbić sobie jej przychylność, podczas równonocy składano jej ofiary z letnich plonów i części zimowych zapasów. Ludzie w ten sposób chcieli zapewnić sobie to, by kiedyś - po zimnych i ciemnych miesiącach - wróciła do nich wiosna.

Sabat Mabon

Równonoc celebrowano już w pogańskich czasach, ale z biegiem lat obrzędy z tym związane doczekały się swojej nazwy. W wielu miejscach na świecie nazywane są sabatem Mabon - a więc zlotem potomków bogini plonów i płodności. Dziękczynne rytuały przy ognisku wiązały się z dobrą zabawą, wyrażaniem radości i składaniem darów.

Dożynki - święto plonów

W Polsce ta tradycja przetrwała pod nazwą Dożynek. Są one świętowane po zakończeniu prac w polu. Mieszkańcy wsi w podziękowaniu za letnie plony tworzą wtedy wieńce ze zbóż, kwiatów, owoców i kolorowych wstążek. Odbywają się również festyny, wieczorne tańce i śpiewy przy ognisku, uczty przy suto zastawionych stołach.

Do polskiej tradycji należy pozostawanie niezżętych kłosów zboża na pustym polu, by zapewnić sobie urodzaj na przyszły rok.

Jak świętować pierwszy dzień jesieni?

Każdy z nas ma prawo powitać jesień dokładnie tak, jak ma na to ochotę. Nie istnieją żadne odgórne zasady, które obowiązywałyby wszystkich. Czas równonocy ma swoje symboliczne znaczenie, jednak to od nas zależy, w jaki sposób zechcemy je zinterpretować. Niektórzy lubią witać jesień w zamyśleniu i w samotności, inni natomiast spędzają wtedy czas z bliskimi.

Sprawdzą się wtedy zarówno rytuały oczyszczające, takie jak okadzanie domu szałwią bądź Palo Santo, jak i ruch. O dobrą energię możemy zadbać przy pomocy jogi albo tańca, a także spaceru w lesie, w parku lub nad wodą.

Warto w tym czasie zastanowić się nad tym, co dobrego przyniosło nam lato i za co jesteśmy wdzięczni. Następnie powinniśmy wybrać swoją intencję na nadchodzące miesiące. Jeśli pomyślimy o niej z nadzieją i optymizmem, będzie miała szansę się spełnić.

Zobacz także: Dzieci Indygo - kim są? Sprawdź, jak je rozpoznać