Zamknij

Reiki - co to jest i jak może pomóc?

23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021 23:03

Reiki, czyli leczenie energią, to metoda pochodząca z Dalekiego Wschodu. Opiera się na podobnych założeniach jak medycyna chińska lub ayurweda, nie jest jednak synonimem tych metod. W reiki wykorzystywana jest energia, której zadaniem jest chronienie ciała i umysłu przed chorobami. Czym jest reiki, jak z niej korzystać i jakie korzyści przynosi?

Jak reiki może pomóc w życiu?
fot. Shutterstock

Dzięki reiki możliwe jest zrównoważenie energii, zharmonizowanie ciała i umysłu. Metoda reiki zakłada kontrolę przepływu energii za pomocą dobrych myśli. Myśli te wprawiają energię w wibracje, a im są mocniejsze, tym większego szczęścia i zdrowia doświadczamy. Pozytywne wibracje pomagają przyciągnąć szczęście. 

Można pomyśleć, że reiki stawia na pozytywne nastawienie do życia, jednak jest metodą bardziej rozbudowaną, w której znajdują się również zabiegi i masaż reiki. Mogą je wykonywać tylko doświadczeni i dobrze przeszkoleni specjaliści.  

Zobacz także: Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Czym jest reiki? 

Reiki to przede wszystkim metoda uzdrawiania za pomocą energii. Sama nazwa to połączenie dwóch członów z języka chińskiego: "re", który oznacza ducha bądź duszę, a także "ki", co ma wiele znaczeń, jednak najczęściej dotyczy umysłu, energii, nastroju. Jako całość słowo "reiki" oznacza duchowy wpływ. Jest także określeniem energii życiowej przenikającej wszechświat. 

Znane jest również określenie “energia reiki”. Co to oznacza? Jest to specjalny rodzaj energii? Zgodnie z metodą reiki jest to proces, który wzmacnia i napędza energię życiową dzięki pozytywnemu nastawieniu, wdzięczności i uważności na swoje emocje. 

Reiki nie jest ani religią, ani filozofią. Jest alternatywną metodą leczenia oraz systemem wartości i wierzeń. 

Zobacz także: Koan - czym jest? Jak działa i jakie są rodzaje koanów?

Historia i pochodzenie reiki 

Istnieją dwie teorie co do tego, skąd wzięło się reiki. Pierwsza zakłada, że jej twórcą jest Mikao Usui, japoński uzdrowiciel wykorzystujący energię oraz autor systemu uzdrawiania o nazwie "usui-reiki-ryōhō". Po odkryciu reiki udało mu się włączyć ją w swój system nauk i leczenia, co przyniosło rozgłos jemu oraz wzbudziło zainteresowanie samym reiki. 

Według drugiej teorii reiki istnieje na świecie już od ponad trzech tysięcy lat. Było praktykowane przez mistrzów tybetańskich, a następnie zaniechane ze względu na niepokoje społeczne - mistrzowie buddyjscy byli wówczas prześladowani za praktyki leczenia energią.  

Następnie reiki zostało odkryte przez Mikao Usui, który był wtedy wykładowcą i rektorem Uniwersytetu Chrześcijańskiego w Kyoto. Usui miał potrzebę wiedzy, która nakazywała mu szukać znaków, symboli tajemnej wiedzy, która pozwoliłaby mu wznieść się na wyższy poziom świadomości.  

Ostatecznie znalazł w jednym ze źródeł metodę reiki i dołączył ją do swojego systemu leczenia. Najprawdopodobniej zapisy o reiki mogły znajdować się w starych zapisach pochodzących od lamów tybetańskich i mistrzów buddyjskich.  

Bez względu na to, która wersja w ostateczności jest prawdziwa, nie można zanegować faktu, że to dzięki Mikao świat mógł poznać reiki. Uzdrawianie tą metodą stało się popularne w USA i w Kanadzie, a następnie pojawiło się w Europie. 

Mikao Usui urodził się 15 sierpnia w 1865 roku, natomiast zmarł 9 marca 1926 roku. W roku 1911 założył specjalne stowarzyszenie Reiki Ryoho Gakkai w którym wykładał i nauczał technik reiki. Następnie założył kilka klinik i szkół. Do swojej śmierci zdążył wyszkolić ponad 2000 osób, które nadal popularyzowały jego metodę i szkoliły kolejnych mistrzów.  

Zobacz także: Higiena snu w związku jest bardzo ważna. Dzięki niej będziecie bardziej wypoczęci

Na czym polega działanie reiki? 

Reiki opiera się na założeniu, że każdy człowiek posiada własne pole energetyczne. Energia znajdująca się w tym polu wibruje - im mocniej, tym zdrowszy jest organizm i większe poczucie szczęścia.  

Siła wibracji zależy od poziomu duchowego, przede wszystkim od poczucia szczęścia, zadowolenia, satysfakcji, wdzięczności i miłości. A to przekłada się na zdrowie. Zaburzenia w wibracji, a tym samym powstawanie chorób i obniżenia jakości życia, powodują smutek, żal, złość, gniew, nienawiść, a także lęk. 

Zadaniem reiki jest wyrównanie poziomu energetycznego poprzez pobudzenie organizmu do ozdrowienia i pozbycia się blokad energetycznych w czakrach. 

Metoda uzdrawiania reiki ma dwa wymiary: fizyczny i duchowy.  

Wymiar duchowy umożliwia pracę nad sobą, skupienie się na swoim wnętrzu oraz wzmocnienie siły umysłu i serca. Wymiar duchowy pomaga w pozbyciu się bólu, poprawieniu złego samopoczucia i tworzeniu zabezpieczeń chroniących przed infekcjami, chorobami i nowotworami.  

Zobacz także: Hatha joga - na czym polega, jakie są jej zalety i jak zacząć?

Pięć zasad reiki  

Mikao Usui opracował pięć zasad reiki, które oparł na pracach literackich cesarza Meiji (japońskiego cesarza o imieniu Mutsuhito panującego w latach 1868-1912).  

Pięć zasad reiki to tzw. kanon dla Reikowców. Przestrzegane mają być zarówno przez mistrzów reiki, jak każdego, kto wkracza na drogę uzdrawiania energią, w tym pacjenci. Na ten kanon składają się następujące zasady: 

 1. Właśnie dziś nie złość się. 
 2. Właśnie dziś nie martw się. 
 3. Szanuj innych i bądź miły. 
 4. Pracuj uczciwie i wytrwale. 
 5. Okazuj wdzięczność. 

Właśnie dziś nie złość się 

Uczucie złości jest jednym z elementów, który najmocniej zaburza wibracje energetyczne. Złość pojawia się w chwilach, gdy coś nie układa się pomyślnie. By nad nią zapanować, konieczna jest pokora, zrozumienie i akceptacja rzeczy, nad którymi nie ma wpływu.  

Należy też obserwować siebie i unikać sytuacji, które wywołują złość lub naprawić to, co ją wywołuje. Takie działania uczą uważności, pomagają w rozwiązywaniu problemów bądź ich unikaniu a tym samym prowadzą do zrównoważenia emocjonalnego. 

Właśnie dziś nie martw się 

Martwienie się wywodzi się od umartwiania się, czyli można uznać, że każde zmartwienie przybliża do śmierci. Poniekąd tak jest. Zmartwienia powodują emisję negatywnej energii, która tworzy blokady w przepływie dobrej energii. 

Zmartwienie powoduje wiele rzeczy materialnych, dlatego reiki zaleca wyzbycie się konsumpcjonizmu i czerpanie radości z dnia dzisiejszego, docenianie i cieszenie się chwilą. By to osiągnąć, potrzeba pracy nad sobą, co jest również elementem reiki. 

Szanuj innych i bądź miły  

Zasada ta dotyczy przede wszystkim szacunku do tych, którzy przyczynili się do rozwoju, udzielili pomocy lub w jakikolwiek inny sposób wywarli wpływ na młodsze pokolenie. Dlatego reiki stawia nacisk na szacunek wobec rodziców, nauczycieli i osób starszych. Szacunek ma być podziękowaniem i formą uznania za okazywaną pomoc, troskę, dzielenie się historią, mądrością i doświadczeniem życiowym.  

Szacunek należy się również Naturze, Matce Ziemi. Należy o nią dbać prowadząc chociażby ekologiczny tryb życia i nie nadużywać jej zasobów. 

Pracuj uczciwie i wytrwale 

Praca dotyczy każdego. Na każdym etapie życia wykonywane są różne obowiązki - nauka jako dziecko, praca jako dorosły, praca nad relacjami, praca dla dobra rodziny, spełnianie życiowych ról. Zalicza się do tego również praca nad sobą. Brak pracy i niewypełnianie obowiązków zaburza naturalny porządek, który zaburza przepływ energii. 

Okazuj wdzięczność  

Wdzięczność uznawana jest za jedno z najbardziej szlachetnych uczuć. Pozwala ona doceniać i cieszyć się z tego, co się ma, skupiać na tym, a nie na brakach i niedoskonałościach. Reiki zakłada, że wdzięczność powinna być praktykowana cały czas. Pozwala uniknąć żalu, rozgoryczenia i zazdrości, czyli szkodliwych dla umysłu i zdrowia uczuć. 

Zobacz także: Klasztor Shaolin - legenda chińskich sztuk walki. Z czego słyną mnisi?

Jakie zabiegi reiki można wykonywać?  

Terapia reiki polega na cyklu spotkań, w których trakcie przeprowadza się masaż reiki pobudzający czakry. Celem terapii jest pobudzenie wibracji energetycznych.  

Podstawowy zabieg reiki polega na przykładaniu dłoni do określonych miejsc ciała po obu stronach, tj. z przodu i z tyłu. Całość jest bezbolesna i bezinwazyjna.   

Zabieg trwa godzinę. Pacjent w tym czasie jest ubrany i leży w wygodnej pozycji. Uzdrawianie energią ma bardzo przyjemny, relaksujący przebieg. Masaż reiki pozwala pozbyć się napięcia i uczucia zmęczenia. 

W trakcie zabiegu towarzyszy muzyka relaksacyjna reiki. Pomaga ona wyciszyć umysł i odgonić nieprzyjemne myśli.  

Ile zabiegów reiki należy przeprowadzić? Zależy to od stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, czasem potrzeba od kilku do kilkunastu spotkań. 

Czy można przeprowadzić terapię reiki na odległość? 

Terapeuci zajmujący się reiki osiągają różne stopnie wtajemniczenia. Specjalista na drugim stopniu jest w stanie przeprowadzić zabieg reiki na odległość. Ma również moc, która pozwala mu skrócić zabieg do kilkunastu minut na siedząco.  

Ta zdolność przydaje się w przypadku osób cierpiących np. na bóle głowy, kręgosłupa i inne bolesne przypadłości ograniczające ruch. 

Zobacz także: OOBE - na czym polega i jak go doświadczyć? Techniki i zagrożenia 

Co daje zabieg reiki?  

Poddanie się terapii reiki przynosi wiele realnych korzyści i efekty są widoczne od pierwszego zabiegu. 

Na poziomie emocjonalnym pozwala odzyskać spokój wewnętrzny, radość i oczyszcza z negatywnych emocji. Fizycznie natomiast przynosi ukojenie w bólu i niweluje objawy chorób. 

Reiki jest w stanie wyleczyć prawdziwe choroby i niedyspozycje, takie jak: 

 • niska odporność, 
 • alergie i infekcje, 
 • nerwica i depresja, 
 • problemy ze snem, 
 • zaburzenia układu hormonalnego, 
 • zaburzenia pracy organów, 
 • przyspiesza gojenie się ran. 

Reiki - zagrożenia i przeciwwskazania  

Specjaliści uważają, że ma żadnych przeciwwskazań i zagrożeń dla zabiegów reiki. Opinie twierdzą, że terapii mogą poddawać się osoby w każdym wieku, z chorobami fizycznymi i mentalnymi, a nawet kobiety w ciąży. Niektórzy są nawet zdania, że reiki pomaga zwierzętom. 

Zabieg w najgorszym przypadku nie pomoże. Nic nie zmieni, ale na pewno nie zaszkodzi.  

Jedynym zagrożeniem może być rezygnacja z opieki lekarza. Osoby cierpiące na różne dolegliwości, które są pod stałą opieką lekarską, nie mogą zaniechać standardowego leczenia.  

Energia reiki nie jest w stanie zastąpić procesu leczenia. Może być jedynie jego uzupełnieniem, ale nie alternatywą. 

Zobacz także: Mudry i gesty leczące - jak korzystać z jogi dłoni?

Reiki a kościół  

Kościół katolicki nigdy nie wyraził opinii ani nie wystosował oświadczenia z oficjalnym stanowiskiem dotyczącym reiki.  

Wyjątkiem był Komitet ds. Doktryny Episkopatu Stanów Zjednoczonych, który w 2009 roku wydał dekret zabraniający katolikom korzystania z reiki. Argumentowano to faktem, z reiki nie jest zgodna ani z nauczaniem chrześcijańskim ani metodami leczenia stosowanymi w medycynie. Uznano, że niestosowne jest, by zarówno przedstawiciele Kościoła, jak i członkowie wspólnoty, wspierali terapię reiki. 

Reiki a nauka  

Środowisko naukowe zgodnie określiło reiki pseudonauką. W związku z tym efekty reiki nie są przez naukowców weryfikowane, ponieważ nie klasyfikuje się to pod żadną naukową dziedzinę nauki. 

Przede wszystkim nigdy nie stwierdzono istnienia energii życiowej, a to w konsekwencji wykluczyło dalsze badania, które mogłyby wykazać skuteczność terapii reiki. Uważa się, że poczucie ozdrowienia po zabiegach reiki jest efektem placebo lub efektem podawania opioidów w trakcie zabiegów.  

Terapia reiki pozostaje jedynie w sferze wiary. Mimo to reiki dopuszczalna jest jako dodatkowa forma terapii w szpitalach i placówkach medycznych.