Zamknij

Przesądy pogrzebowe związane z kwiatami, zniczami i nie tylko

03.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 16:52

Przesądy pogrzebowe dziś zdecydowanie popadły w zapomnienie i żyją jedynie w pamięci starszych osób. Choć nie mówimy chętnie o śmierci, dalej wierzymy w sprawczą moc zabobonów. Dowiedz się, jakie są najciekawsze przesądy pogrzebowe.

Jakie są zabobony pogrzebowe?
fot. Shutterstock

Przesądy pogrzebowe żywe były w polskiej tradycji od początków istnienia naszego państwa. Jeszcze w ubiegłym wieku większość z nich była sumiennie przestrzegana, ponieważ wierzono, że ich złamanie może sprowadzić nieszczęście, a nawet śmierć na śmiałka, który dopuścił się konkretnego czynu. Obecnie szybki postęp technologii oraz szybki tryb życia sprawiły, że zabobony pogrzebowe, takie jak kwiaty cmentarne, ciężarna na pogrzebie czy zostawiane zapalonych zniczy na grobie dopiero pochowanej osoby, zostały niemal całkowicie zapomniane. Jest to naturalna kolej rzeczy związana ze zmianami pokoleń, jednak warto dowiedzieć się, jakie są przesady pogrzebowe, aby nie dopuścić do zubożenia polskiej kultury, a której zabobony stanowią niezwykle interesujący jej składnik. Z kolei dla osób przesądnych zabobony pogrzebowe będą wskazówką, czego nie robić podczas pogrzebu i na cmentarzu, aby nie sprowadzić na siebie nieszczęścia. 

Zobacz także: Czy pogrzeb we śnie zawsze oznacza coś złego? Przekonaj się!

Przesądy pogrzebowe - kwiaty cmentarne i ich znaczenie 

Kwiaty cmentarne związane są z chęcią okazania czci osobie zmarłej. Od zarania dziejów to kwiatami ozdabiano świątynie, pałace i pomniki, ponieważ symbolizowały życie i rozkwit oraz dawały nadzieję. W tematyce funeralnej kwiaty cmentarne zyskują dodatkowe znaczenie - symbolizują Raj, czyli miejsce wędrówki duszy zmarłych po ich śmierci cielesnej. Ogromne znaczenie miał także kształt kwiatów. I tak na przykład kielichy rośliny wzniesione ku słońcu symbolizowały gotowość duszy na przyjęcie do królestwa Boga. Natomiast płatki kwiatów rosnące promieniście porównywano do słońca i przypisywano kwiatom pozytywne skojarzenia związane z gwiazdą. 

W starożytności kwiaty cmentarne najczęściej stanowiły róże, a w basenie Morza Śródziemnomorskiego także kwiaty lotosu. Dopiero w późniejszych wiekach na nagrobkach można było spotkać goździkinarcyzytulipany i lilie. Przesądy pogrzebowe – a więc i kwiaty cmentarne - były związane z wpływem romantyzmu i brakiem niepodległości. Stawiano duży nacisk na motywy ludowe i rodzime, co łączyło się z tym, że na nagrobkach składano kwiaty, które można było zerwać w przydomowych ogródkach – irysy, słoneczniki, maki czy bratki.

Zobacz także: Przyśnił ci się wieniec pogrzebowy? Sennik podpowiada: obawiasz się straty

Zapalony znicz a zabobony pogrzebowe

Zgodnie z polską tradycją przesady pogrzebowe ściśle określają, co można, a czego nie można robić na cmentarzu. I choć dziś może ci się wydawać to dziwne, nasi przodkowie utrzymywali, że bezpośrednio po ceremonii nie powinno się zapalać zniczy i stawiać ich na nagrobku. Miało to przynosić pecha całej rodzinie zmarłego. Dodatkowo przesądy cmentarne związane ze zniczami mówią, aby pod żadnym pozorem nie zapalać ich zapalniczką, której używasz, na co dzień. Aby zapalić znicz, powinieneś użyć zapałki - w przeciwnym wypadku możesz ściągnąć na siebie nieszczęścia. 

Zobacz także: Śniła ci się trumna? Sprawdź, jaki wpływ na twoje życie będzie mieć ten sen!

Przesądy pogrzebowe dotyczące nagrobków 

Polskie przesądy pogrzebowe dotyczą także nagrobków, którym bezwzględnie należy okazać szacunek. Nie tylko nie należy się o nie opierać, ale absolutnie nie wolno na nich siadać. Jest to jawne znieważenie miejsca pochówku i okazanie braku czci zmarłemu, co nie tylko nieładnie wygląda, ale przede wszystkim może okazać się tragiczne w skutkach dla tego, który dopuścił się takiego czynu. Dusza zmarłego może zemścić się na śmiałku, zsyłając na niego koszmary, które będą w tym przypadku najłagodniejszą formą kary. 

Przesądy pogrzebowe - kwiaty cmentarne wrzucone do grobu 

Choć kwiaty cmentarne na grobie to wyraz szacunku dla zmarłego, nasze polskie zabobony pogrzebowe mówią, aby podczas pogrzebu nigdy nie wrzucać kwiatów do otwartej trumny. Jak głosi tradycja ludowa, gest ten, choć niewinny, może szybko sprawić, że zmarły pociągnie cię za sobą do grobu. 

Zobacz także: Co oznacza sen o śmierci? Dowiedz się, jak interpretuje ten symbol sennik!

Ciężarna na cmentarzu 

Wiadomo, że kobiety w ciąży powinny dbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a pogrzeby z reguły u każdego wywołują negatywne emocje. Dlatego też przesądy pogrzebowe utrzymywały wszystkie ciężarne w przekonaniu, że uczestnictwo w pogrzebie może zakończyć się śmiercią ich nienarodzonego dziecka. 

Nie dotykaj rzeczy zmarłego 

Zabobony pogrzebowe dotyczą także wszystkich przedmiotów należących do zmarłego, które po sobie pozostawił. Według nich nie powinieneś dotykać żadnych rzeczy osoby zmarłej przez okres sześciu tygodni. Według tradycji ludowej, w ciągu tego czasu jej dusza może powracać na ziemię i chcieć korzystać z rzeczy osobistych. Z tą regułą związane są także kwiaty cmentarne. Nie powinieneś ich sprzątać z grobu przez okres sześciu tygodni po pogrzebie. 

Zobacz także: Sennik: śmierć babci. Co oznacza sen o śmierci babci? Sprawdź!

Zła wróżba dla zakochanych 

Przesądy pogrzebowe obecne w polskiej tradycji jasno mówią, aby osoby zakochane nie pokazywały się na ceremoniach pogrzebowych i cmentarzach. Oczywiście dotyczy to jedynie świeżych par, które dopiero wspólnie pracują na szczęśliwy związek. Jeśli zakochani dopiero niedawno weszli w relację, nie powinny się pokazywać wspólnie na cmentarzu, ponieważ może to być zapowiedzią szybkiej śmierci uczucia i zakończeniem relacji. Te zabobony pogrzebowe wyłączają z grona zakochanych zagrożonych nieszczęściem osoby żyjące w długim związku, a więc małżeństwa i wieloletnie związki partnerskie, w których uczucie jest na tyle silne, że nic ich już nie rozdzieli.