Zamknij

Podkowa na szczęście - jak powinna wisieć?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 15:24
Jak powiesić podkowę?
fot. Shutterstock

Podkowa na szczęście to jeden z najczęściej wymienianych talizmanów. Jej magiczne właściwości znane są już od średniowiecza. Wiele osób pragnie mieć taki przedmiot w swoim domu - w celach dekoracyjnych lub na szczęście. Czy podkowa naprawdę przynosi szczęście? Gdzie i jak powiesić podkowę? 

Dawniej podkowa na szczęście stanowiła amulet ochronny bądź talizman przyciągający szczęście. Obecnie traktowana jest częściej jako ozdoba w domach urządzonych w stylu vintage. 

Niektórzy nadal widzą w podkowie magiczny potencjał i chętnie przybijają ją na ścianach swoich domów. Jak wobec tego powiesić podkowę na szczęście, by spełniała swoją funkcję? Czy gwoździe do podków też mają znaczenie? 

Zobacz także: Cytaty o szczęściu, które warto zapamiętać. Poznaj najciekawsze sentencje o radości i jej poszukiwaniu

Podkowa na szczęście - skąd wziął się ten symbol? 

Podkowa na szczęście ma niezwykłą genezę, ponieważ wzięła się z… przypadku i braku wiedzy. Większość talizmanów i symboli szczęścia opiera się w pewnym stopniu na mitologii lub zwyczajach, ale nie podkowa. Magiczne właściwości przypisano jej, gdy podczas przybijania podków u koni zauważono, że nie sprawia to zwierzętom bólu

W ten sposób szybko zaczęto przypisywać jej magiczne właściwości. Do tego podkowa po odwróceniu wygląda jak poroże diabła, więc całkiem oczywiste stało się, przed czym chroni: przed samym szatanem. 

Zobacz także: Śnił Ci się koń? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Legenda o podkowie na szczęście  

Warta przytoczenia jest historia św. Dunstana z Canterbury, zakonnika, który stał się patronem ślusarzy, złotników i kowali. Zajmował się m.in. wytwarzaniem rzeczy z metalu. Pewnego razu nawiedził go diabeł, który poprosił go podkucie swoich kopyt. Dunstan szybko rozpoznał diabła i za usługę wymusił pakt o nietykalności domów z przybitą do nich podkową

Dzięki legendzie o zakonniku Dunstanie przyjęło się, że podkowa nie może wisieć np. na sznurku, lecz potrzebny jest gwóźdź do przybijania podkowy. Gwarantuje on niezmącone szczęście. 

W ten sposób historia zyskała romantyczny wymiar i była przekazywana przez wieki. Jednak nawet teraz wśród wielu przesądnych osób podkowa ma swoje miejsce. Jak przybijać podkowy na szczęście, by rzeczywiście stanowiły ochronę? 

Zobacz także: Chiński znak zodiaku: Koń. Odkryj charakterystykę tego znaku!

Jak powiesić podkowę na szczęście? 

Jak powinna wisieć podkowa na szczęście? Zgodnie z legendą podkowa na szczęście chroni dom przed nawiedzeniem diabła, dlatego powinna wisieć na drzwiach wejściowych lub tuż nad nimi. Jest to jasny sygnał, że dom jest chroniony. 

Podkowa powieszona przed wejściem do domu emanuje energią i tworzy ochronę dla całego domu i znajdujących się w nim domowników. Podkowa wieszana była w dół, ponieważ wierzono, że gdy się pod nią przejdzie, szczęście spadnie właśnie na przechodzącą osobę.  

Jak wieszać podkowę w Polsce? Przyjęło się, że podkowa na szczęście przybita jest do góry. Tworzy wtedy kształt litery "U" lub też naczynia. Wierzono, że do takiego naczynia wpada szczęście i w nim pozostaje. 

Zobacz także: Te imiona przynoszą szczęście i bogactwo! Sprawdź, czy twoje jest na liście

Podkowa jako symbol szczęścia - znaczenie 

Podkowa jako symbol zapewnia bezpieczeństwo i stałość, chroni przed niebezpieczeństwem, jakim jest ryzyko, agresja i przemoc. Osłania też przed nieproszonymi gośćmi, zazdrością i zawiścią.  

Podkowa przynosi szczęście nie tylko przez wzgląd na swoją genezę, ale również atrybuty, które skutecznie przeciwdziałają mrocznym mocom. Ochronę przed nieszczęściem zapewnia metal, z jakiego jest wykonana - żelazo. Odstrasza ono złe siły. Gwoździe do podków również powinny być wykonane z żelaza.  

Większość podków posiada dziurki. Podkowy na szczęście posiadają siedem dziurek, ponieważ jest to liczba szczęścia. Niektórzy przybijają gwoździe do wszystkich siedmiu dziurek, jednak żadne podanie nie potwierdza skuteczności tego działania.