Zamknij

Piecze cię lewe ucho? Sprawdź, co to oznacza

23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021 14:15

Według ludowych wierzeń, gdy piecze lewe ucho, oznacza to, że w tej samej chwili ktoś o nas dobrze myśli. Z kolei jeśli piecze prawe ucho - możemy być pewni, że ktoś nas obgaduje. Dowiedz się więcej na temat przesądów związanych z pieczeniem uszu i policzków.

Przesądy nt. piekących uszu.
fot. Shutterstock

Przekazywane od wieków z pokolenia na pokolenie przesądy mogą bawić lub dawać do myślenia. Nawet jeśli wątpimy w ich prawdziwość, warto poznać ich znaczenie, ponieważ większość już na stałe weszła do języka potocznego. Z pieczeniem i swędzeniem różnych części ciała związanych jest wiele przesądów. Przeczytaj, co oznacza piekące prawe i lewe ucho, a co znaczy, gdy uszy pieką jednocześnie.

Piekące uszy i ich znaczenie. Skąd się biorą przesądy?

Gdy piecze lewe ucho, to ktoś o tobie myśli. Zastanawiasz się, skąd wziął się ten i inne przesądy? Zabobony to pozostałości po dawnym systemie wierzeń. Od wieków ludzie przekazywali sobie intrygujące opowieści o magii i czarach, w większości upiększone i zredagowane w taki sposób, by wywoływały więcej emocji.

Między europejskimi przesądami a opowieściami pochodzącymi z innych kultur, od Stanów Zjednoczonych po Afrykę, istnieje wiele podobieństw i zbieżności. Niezależnie od szerokości geograficznej wierzenia i przesądy są do siebie podobne, ponieważ ludzkie lęki i obawy wszędzie były i są takie same.

Jednym z najbardziej znanych przesądów na całym świecie, jest przeświadczenie, że wszystkie złe rzeczy dzieją się w piątek trzynastego. Kolejnym bardzo popularnym zabobonem jest wiara w to, że przejście przez drogę czarnego kota przynosi chorobę i nieszczęścia. Na całym świecie wierzy się też, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście - ten zabobon pochodzi z celtyckich wierzeń, gdzie druidzi wierzyli, że czterolistna koniczyna miała uchronić ich przed złem.

Przesądy często związane są z poszczególnymi częściami ciała. Pieczenie lub swędzenie uszu, oczu czy nosa w ludowych wierzeniach może być zwiastunem różnych wydarzeń lub emocji związanych z innymi osobami.

Zobacz także: Dlaczego boimy się ślubnych przesądów? Te są przerażające!

Co znaczy pieczenie lewego ucha, a co, gdy piecze prawe ucho?

Zastanawiasz się, co oznacza, gdy piecze lewe ucho? Gdy czujesz pieczenie lewego ucha, według ludowej tradycji możesz mieć pewność, że ktoś właśnie mówi o tobie dobrze. To samo będzie oznaczać swędzenie lewego ucha.

Jeśli piecze cię prawe ucho to znak, że ktoś cię obgaduje. Jest jednak sposób, aby sprawić, aby ta osoba przestała mówić o tobie złe rzeczy. Wystarczy, że szybko uszczypniesz się w ucho, a plotkarza spotka zasłużona kara - z pewnością ugryzie się w język! Pieczenie prawego ucha może też być oznaką, że o czymś zapomniałeś. Jeśli tak jest, natychmiast oderwij się od pracy i wykonaj tę rzecz.

Z drugiej strony pieczenie ucha może oznaczać, że ktoś się w tobie podkochuje. Jeśli twoje uszy zaczną się czerwienić i piec, być może ktoś myśli o tobie z miłością. Silne zaczerwienienie ucha, któremu towarzyszy swędzenie, może wskazywać na falę wściekłości i negatywnych emocji w twoim kierunku od osoby, którą znasz. Jeśli uszy cię swędzą  to znaczy, że wydarzy się coś pomyślnego. Miłe wydarzenie spotka cię rankiem, jeśli swędzi cię prawe ucho, a wieczorem - jeśli swędzi cię lewe. W przypadku mężczyzn pieczenie prawego ucha może oznaczać zysk finansowy, a pieczenie lewego ucha - kłopoty i marnotrawstwo.

Zobacz także: Czarny kot - symbolika, przesądy i ciekawostki

Co oznaczają piekące uszy?

Jeśli uszy pieką jednocześnie po obu stronach, oznacza to, że ktoś o tobie myśli i chce się z tobą spotkać. Jeśli zaczerwienienie uszu jest silne i nie ustępuje przez dłuższy czas - wkrótce spotkasz się ze swoim cichym wielbicielem lub wielbicielką albo z osobą, która nie była widziana przez długi czas. Nie wiadomo, jakie będzie to spotkanie - może ono przynieść zarówno radość, jak i rozczarowanie. U kobiet w średnim wieku piekące uszy mogą oznaczać konflikty z małżonkiem lub krewnym.

Piekące uszy mogą być też oznaką zmiany warunków pogodowych. Jeśli pieczenie obu uszu odczuwa osoba, która urodziła się wiosną lub latem oznacza to, że wkrótce termometry pokażą wysoką temperaturę. Jeśli uszy pieką osobę urodzoną jesienią lub zimą, należy spodziewać się ochłodzenia.

Z piekącymi uszami związane są również przesądy dotyczące tego, co wydarzy się w konkretny dzień tygodnia. W poniedziałek piekące uszy będą oznaczać kłótnię, we wtorek będą zwiastunem rozstania, w środę uszy pieką na spotkanie, w czwartek - na dobre wieści, w piątek pieczenie uszu będzie oznaczać zbliżającą się randkę, w sobotę - kłopoty, a w niedzielę zysk finansowy.

Aby zneutralizować negatywne prognozy dotyczące pieczenia uszu, ezoterycy radzą pocierać płatki uszu w momencie zaczerwienienia i nie przestawać, dopóki uczucie pieczenie nie minie.

Zobacz także: Piątek 13-go jest taki straszny jak go malują? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym dniu!

Dlaczego pieką uszy?

Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś zaobserwował u siebie pieczenie uszu. Zmiana zabarwienia skóry małżowiny usznej zazwyczaj jest krótkotrwała - skóra wtedy staje się czerwona tylko na chwilę, a następnie powraca jej zwyczajna barwa. Jakie mogą być przyczyny tego, że uszy stają się czerwone?

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu są reakcje naczynioworuchowe skóry. W takim przypadku dochodzi do wzmożenia przepływu krwi w różnych okolicach ciała - również w obrębie małżowiny usznej -  i właśnie przez to może być widoczne czerwone ucho. Te reakcje mogą pojawić się w różnych sytuacjach, na przykład może do nich dochodzić przy nagłych zmianach temperatury otoczenia, po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu czy w związku z odczuwaniem silnych emocji.

Inną przyczyną zaczerwienienia uszu może być tzw. zespół czerwonego ucha. Do dzisiaj nie wiadomo, jakie są przyczyny tego stanu. Z zespołem tym mają być związane okresowe zmiany zabarwienia małżowiny usznej, którym towarzyszy uczucie pieczenia w obrębie ucha, a czasem również ból. Epizody objawów zespołu czerwonego ucha zazwyczaj utrzymują się krótko, bo przez kilka sekund, ale zdarza się, że taki stan trwa nawet do kilku godzin.

Innymi potencjalnymi przyczynami czerwonych uszu są:

 • infekcje skóry małżowiny usznej,
 • zakażenia grzybicze, np. grzybicze zapalenie ucha,
 • łojotokowe zapalenie skóry małżowiny usznej, 
 • oparzenia słoneczne, 
 • nawracające zapalenie chrząstek małżowiny usznej.

Zobacz także: Te imiona przynoszą szczęście i bogactwo! Sprawdź, czy twoje jest na liście

Co oznacza pieczenie policzków?

Według ludowych wierzeń płonące policzki mogą być oznaką tego, że ktoś intensywnie o tobie myśli. Nagły przypływ krwi do twarzy to oznaka silnych emocji. Jeśli w danej chwili nie dzieje się w twoim życiu nic tak bardzo emocjonującego, emocje mogły przyjść do ciebie od innej osoby.

Czerwone policzki mogą płonąć od czyjegoś gniewu. Możesz być też uważany za osobę seksowną i pociągającą.  Jeśli pieką cię równocześnie policzki i uszy - ktoś właśnie kłóci się na twój temat.

W medycynie krótkotrwałe, ustępujące szybko rumieńce są naturalnym zjawiskiem. Często rumienimy się pod wpływem emocji - na przykład podniecenia, gniewu czy wstydu, rumienimy się też w wyniku przegrzania w trakcie upałów czy wysiłku fizycznego, rumieńce pojawiają się także po wypiciu dużej ilości alkoholu.

Dlaczego rumienimy się pod wpływem emocji? Ponieważ pod wpływem stresu nasz organizm wydziela hormony, które pobudzają krążenie krwi. Wtedy u osób o delikatnych, płytko położonych naczyniach krwionośnych i u osób z bardzo jasną cerą - pojawiają się rumieńce. Mogą one wystąpić zarówno na policzkach, jak i dekolcie. Osoby, których naczynia krwionośne ukryte są głęboko pod skórą, raczej się nie czerwienią.

Częste i utrzymujące się zaczerwienienie twarzy może być objawem choroby. Może ono oznaczać między innymi:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • toczeń,
 • trądzik różowaty,
 • zaburzenia hormonalne,
 • infekcje skóry, np. ospę lub półpasiec,
 • ogólnoustrojowe choroby nowotworowe,
 • cukrzycę.