Oceń
Opal to kamień przynoszący szczęście i stymulujący kreatywność. Jest to też jeden z najdroższych kamieni na świecie. Przypisuje mu się właściwości lecznicze, a nawet magiczne - podobno dzięki niemu można stać się niewidzialnym. Jakie właściwości ma opal i jakie są jego rodzaje?
Opal to kamień mineraloid należący do grupy krzemianów. Składa się z dwutlenku krzemu oraz z wody, której zawartość wynosi 3-20 proc. Wartość kamienia zależy od koloru, jaki ma opal. Najwyżej ceniony jest opal różowy oraz opal czarny.
Opale charakteryzuje zjawisko opalescencji. Jest to efekt załamania, rozszczepienia i odbicia światła na niewielkich cząstkach krzemionki znajdującej się wewnątrz kamienia.
Aborygeni wierzą, że przed wiekami stwórca zszedł na Ziemię, a w miejsca, które dotykał stopami, naznaczone zostały opalami. Tak wyjaśnia się powstanie opali.
Zobacz także: Śnią ci się kamienie? Sennik zapowiada: przed tobą trudności. Sprawdź, co jeszcze znaczy sen o kamieniach
Opal - kamień przynoszący szczęście i korzyści
Opal - kamień wykorzystywany w różnych celach. Najczęściej spotykany jest w wyrobach biżuteryjnych, ale znaczenie ma również w medycynie oraz w ezoteryce.
Kamień opal wysyła pozytywne wibracje, które stymulują rozwój poszczególnych cech:
- Rozwija intuicję i kreatywność.
- Przynosi szczęście i dobre sny.
- Zachowuje równowagę emocjonalną i fizyczną.
Dawniej uważano nawet, że kamień opal pozwala stać się niewidzialnym.
Zobacz także: Ametyst - sprawdź, jakie ma właściwości
Opal - właściwości lecznicze
Opal znaczenie ma również w medycynie naturalnej. Wieki temu z opalu sporządzano magiczne mikstury, które leczyły różne schorzenia i chroniły przed koszmarami.
Uznaje się, że opal powiązany jest z sercem, dlatego poprawia krążenie krwi i zapobiega zawałom serca. Ponadto stymuluje regenerację tkanek, reguluje gruczoły i poziom toksyn oraz wspomaga przemianę materii.
Podobno opal ma moc przywracania wzroku i leczenia chorób oczu.
W starożytności leczono nim melancholię. Do dziś uważany jest za nieoceniony w leczeniu depresji.
Zobacz także: Kwarc różowy - znaczenie i właściwości różowego kamienia
Opal - kamień w biżuterii
Oprócz różowego opalu jednym z najcenniejszych i budzących największe zainteresowanie kamieni jest czarny opal. Jako, że wydobywany jest najczęściej w Australii, ze słynnego złoża w rejonie Coober Pedy, nosi również nazwę opal australijski.
Kolczyki z opalem australijskim mogą być wyjątkowym prezentem dla bliskiej osoby, ponieważ oprócz walorów estetycznych, taki prezent stanowi talizman szczęścia sprzyjający miłości i przyjaźni.
Rodzaje opalu - kolory
Opal kolor zawdzięcza interferencji światła, która polega na odbijaniu się światła od kulek kamionki zawartej w kamieniu. Można wyróżnić wśród nich barwę dominującą, która określa rodzaj kamienia. Dominacja danego koloru zależy od ilości występujących domieszek niklu, chromu, żelaza lub manganu.
Najczęstsze kolory opali:
- Opal czarny, czyli opal australijski (choć pojawiają się w nim niekiedy kolorowe, delikatne drobinki),
- Opal mleczny (znany jako opal biały, który ma również lekko szare drobinki),
- Opal czerwony (określany jako opal ognisty),
- Opal niebieski,
- Opal złoty (z dominacją barwy żółtej i pomarańczowej),
- Opal pawi (dominuje w nim zieleń, niebieski i purpura).
Oceń artykuł

