Zamknij

OOBE - na czym polega i jak go doświadczyć? Techniki i zagrożenia

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 22:07

OOBE, czyli eksterioryzacja, to zjawisko polegające na postrzeganiu rzeczywistości spoza własnego ciała. Może jej doświadczyć każdy, zarówno nieświadomie, jak i za pomocą specjalnych technik, które mają to ułatwiać. Co warto wiedzieć o OOBE?

Czym jest OOBE?
fot. Shutterstock

Sztuka eksterioryzacji cieszy się popularnością i wiele osób twierdzi, że doświadczyło tego stanu. Jednak naukowcy uważają, że jest to niemożliwe, a wszystko odbywa się w obrębie ludzkiego mózgu, a nie w rzeczywistości. Teoria sceptyczna mówi, że OOBE jest tylko wymysłem wyobraźni. Eksterioryzacji można doświadczyć podczas snu lub medytacji i istnieją specjalne techniki, które to ułatwiają. Na czym dokładnie polegają podróże poza ciałem?

Zobacz także: Co oznacza, kiedy śni ci się podróż? Sen o podróżach może zwiastować różne rzeczy!

Na czym polega OOBE?

OOBE to skrót od angielskiego „out-of-body experience”, czyli doświadczenie poza ciałem. Osoba, która to przeżywa, ma wrażenie, że postrzega świat spoza własnego ciała. To zjawisko, którego można zaznać we śnie lub podczas głębokiego relaksu czy transu. Może tego doświadczyć każdy, nawet nieświadomie. Jednak osoby, które chciałyby wprowadzić się w stan OOBE, powinny zastosować odpowiednie techniki i ćwiczenia, które mają to ułatwić.

Osoby, które to przeżyły, twierdzą, że mogły się poruszać, obserwować i komunikować z innymi, podczas gdy ich ciała spoczywały we śnie. Uważają także, że w tym czasie można oddalać się od ciała, nawet na dużą odległość. Co ciekawe, osoby niewidome po przeżyciu OOBE potrafiły dokładnie opisać otoczenie. Znane są też przypadki, że pacjenci doświadczali opuszczenia ciała fizycznego podczas operacji. Według ezoteryków, niektórzy bez wyraźniej przyczyny doświadczają tego stanu raz lub kilka razy w życiu.

Najpopularniejsza jest teoria, która mówi, że podczas eksterioryzacji dusza opuszcza ciało. Trudno zweryfikować ten pogląd z punktu widzenia nauki, ponieważ w nauce nie istnieje pojęcie duszy. Z kolei w większości religii opuszczenie ciała przez duszę nazywane jest śmiercią.

Zobacz także: Jak wywołać ducha? Porady i przestrogi

Eksterioryzacja a świadomy sen

Stan OOBE wiąże się ze świadomym snem (inaczej LD - lucid dream), jednak opinie na ten temat są podzielone. Ezoterycy są raczej zdania, że świadomy sen jest tylko wytworem podświadomości, a eksterioryzacja pozwala doświadczyć realnej, pozafizycznej rzeczywistości.

Doświadczenie OOBE można podzielić na dwa rodzaje:

  1. Strefa czasu rzeczywistego polega na doświadczeniu realnej rzeczywistości. Osoba w tym stanie postrzega wszystko tak jak w świecie fizycznym, ewentualnie z małymi różnicami, takimi jak wielkość obiektów.
  2. Drugim rodzajem OOBE jest projekcja astralna, czyli poruszanie się przez daną osobę w świecie niefizycznym. Otoczenie może częściowo przypominać świat realny lub całkowicie się od niego różnić. Nazywa się to planem astralnym lub astralem. Ten stan przypomina świadomy sen, jednak osoba nie może wpływać na rzeczywistość swoimi myślami, co jest możliwe w świadomym śnie.

Zobacz także: Laleczka voodoo - zaklęcia oraz uroki na miłość i zdrowie

Robert Monroe o eksterioryzacji

Jednym z najbardziej znanych popularyzatorów OOBE jest amerykański parapsycholog, autor książki „Podróże poza ciałem” Robert Monroe. Wyróżnił on jeszcze jeden rodzaj OOBE, zwany „strefą trzy”. Jest to świat przypominający nasz, jednak nie da się go sklasyfikować ani jako świat fizyczny, ani astralny.

Robert Monroe uważa też, że podczas OOBE świadomość opuszcza ciało. Pomiędzy ciałem fizycznym a astralnym istnieje natomiast połączenie, zwane srebrną linią, które przekazuje wrażenia z ciała fizycznego do świadomości. Jako że dusza jest powiązana z ciałem, jej powrót do ciała odbywa się bez problemów. Ciało astralne potrzebuje energii z ciała fizycznego, dlatego każda próba obudzenia, kończy się powrotem ciała astralnego do fizycznego.

Podróżami astralnymi zajął się też Robert Bruce, autor „Traktatu o projekcji astralnej”. Twierdzi on, że podczas eksterioryzacji powstaje duplikat osobowości podróżnika poza ciałem i każdy z nich może działać niezależnie od siebie. Między ciałem fizycznym a ciałem astralnym istnieje srebrna linia, czyli połączenie pozwalające na wymianę energii, myśli i emocji. Jeśli osoba zostanie wybudzona, straci połączenie z duplikatem astralnym i nie będzie świadoma, że przeżyła OOBE. Bruce twierdzi również, że ciało jest przez cały czas zajęte przez duszę, nie ma więc ryzyka, że zajmie je inny byt. Nie ma także możliwości, że nie uda się wrócić do ciała. Eksterioryzacji można doświadczyć nie tylko we śnie, ale i na jawie.

Zobacz także: Mudry i gesty leczące - jak korzystać z jogi dłoni?

Techniki OOBE

Jak wejść w stan OOBE? Są różne metody, które pozwalają osiągnąć ten stan. Osoby, które chcą odbywać podróże astralne, powinny wiedzieć jak to zrobić skutecznie. Jest to umiejętność, którą każdy może nabyć, ale tak jak w przypadku nauki innych rzeczy, również tutaj potrzebna jest praktyka. Jakie są techniki OOBE?

Wizualizacja

Popularna metoda, chociaż wymagająca treningu. Wymaga ona wejścia w trans, przypominający trans hipnotyczny i wyobrażenia sobie sytuacji, która poruszy ciałem astralnym. Może to być na przykład wizja bujania się na huśtawce lub wspinania się po linie. Chodzi po prostu o wizualizację sytuacji, która wiąże się z ruchem. Skupienie na tym swoich myśli pomaga w osiągnięciu eksterioryzacji.

Technika transowa

Wymaga wejścia w trans i zapomnienia o ciele. W trans można wprowadzić się przez afirmację, autohipnozę czy autosugestię. Należy wtedy skupić się tylko na wrażeniach wewnętrznych, całkowicie ignorując doświadczenia cielesne. Po pewnym czasie osiąga się stan paraliżu sennego, a w OOBE wchodzi się wtedy dość łatwo.

Technika cztery plus jeden

Technika uważana za jedną z najskuteczniejszych, choć wymagająca szczególnych warunków i na dłuższą metę powodująca niewyspanie się. Należy nastawić budzik tak, aby obudzić się po czterech godzinach snu, a następnie nie zasnąć przez godzinę i znów położyć się spać. Technika ta ma różne warianty, które różnią się czasem trwania faz - na przykład pięć plus jeden lub sześć plus dwa.

Zobacz także: Sen o demonie nie jest po prostu koszmarem. Sprawdź jego znaczenie!

Technika świadomego snu

Metoda ta polega na przejściu do OOBE ze świadomego snu i przypomina wizualizację. Najpierw należy wywołać świadomy sen, używając jednej z przeznaczonych do tego technik. Następnie trzeba wykonać we śnie jakąś czynność związaną z ruchem, na przykład zeskok czy nagłe uniesienie.

Osiągnięcie stanu OOBE, dzięki substancjom psychoaktywnym

Zażycie niektórych substancji, takich jak ketamina czy fencyklidyna, może dawać wrażenie opuszczenia ciała. Opuszczanie ciała w ten sposób może sugerować, że OOBE to stan umysłu i tylko złudzenie, choć realistyczne dla danej osoby tak jak złudzenia w schizofrenii.

Technika, która wykorzystuje indukcję fal mózgowych

Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia, ale ta metoda nie jest zbyt skuteczna i choć może wywołać szczególny stan świadomości, nie będzie to OOBE.

Zobacz także: Kamień księżycowy - właściwości, znaczenie, charakterystyka

Eksterioryzacja a nauka

Naukowcy twierdzą, że opuszczanie ciała i podróżowanie poza nim nie jest możliwe. Aby to sprawdzić, podejmowano się wielu eksperymentów. U badanych osób udało się wywołać wrażenie, że oddzielały się one od ciała i przebywały poza nim. Jedno z badań przeprowadził Henrik Ehrsson, który po eksperymencie doszedł do wniosku, że czujemy i znajdujemy się tam, gdzie są nasze oczy. Natomiast odczuwanie pobytu poza ciałem ma związek z zaburzeniami kojarzenia bodźców wzrokowych, jest też spowodowane bodźcami odbieranymi za pomocą innych zmysłów.

Podczas tych badań stosowana była aparatura do wirtualnej rzeczywistości. Za badanym znajdowały się kamery, które pokazywały mu obraz, na którym widział swoje plecy znajdujące się przed nim. Wtedy badacz dotykał klatki piersiowej uczestnika, a podobny ruch wykonywał na odbiciu klatki. Osoby poddane eksperymentowi twierdziły, że w obu przypadkach czuły dotyk. Miały więc wrażenie, że znajdują się poza swoim ciałem i oglądają swoje plecy. 

Eksperymenty związane ze zjawiskiem OOBE były też przeprowadzane przez wielu neurologów. Okazuje się, że efekty identyczne jak w eksterioryzacji są częste u osób chorych na epilepsję, a także u osób, które zażyły środki psychoaktywne, takie jak ketamina.

Zwolennicy OOBE twierdzą jednak, że naukowcy nie mogą zweryfikować wszystkich dowodów. Dotyczy to na przykład osób niewidomych od urodzenia lub tych, które po przeżyciu OOBE opisują zdarzenie, które miało miejsce w dużej odległości, więc nie miałyby jak się o nim dowiedzieć.

Zobacz także: Kalendarz księżycowy na 2021 rok. Kiedy wypadają poszczególne fazy Księżyca?

Zagrożenia związane z OOBE

Choć eksterioryzacja może się wydawać ciekawym doświadczeniem, pojawia się pytanie: czy OOBE niesie jakieś zagrożenia? Chrześcijaństwo postrzega OOBE jako rodzaj okultyzmu. Nawet jeśli na początku wprowadzanie się w taki stan może się wydawać niewinne, wszelkie ingerencje w podświadomość i otwieranie się na podróże poza ciałem, narażają na kontakt ze złymi duchami, które tylko wydają się być duchami opiekuńczymi, a tak naprawdę czekają, aby otworzyć przed nimi swoją sferę duchową. Może się to skończyć opętaniem.

Z kolei w hinduizmie i buddyzmie zjawisko eksterioryzacji jest popularyzowane. Buddyści twierdzą, że każdy człowiek odbywa świadome i nieświadome podróże astralne, na przykład podczas snu. Osiągnięcie takiego stanu ułatwia medytacja i joga tantr. Również wielu hinduskich mistrzów duchowych praktykuje podróże astralne i naucza o nich.