Zamknij

Nieznane właściwości czosnku. Są sytuacje, w których może zaszkodzić

21.10.2021 15:32
Czosnek
fot. Shutterstock

Masz w kuchni zawieszony wianek czosnku? Lepiej go nie jedz, jeśli wierzysz w przesądy.

Czosnek posiada właściwości, o których mało kto dziś pamięta - w dawniejszych czasach był uważany za jedną z roślin magicznych. Kuchnia polska była niegdyś związana z wierzeniami medycyny ludowej. Stosowano w niej składniki, którym przypisywano cudowne działanie.

Czosnek zawdzięcza swoją popularność zarówno temu, że posiada niepowtarzalny smak, jak ochronnym własnościom, jakie mu przypisywano. Jedna z panujących niegdyś zasad przetrwała do dziś. Jeśli nie wiemy, jak się do niej stosować, może jednak wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku.

Zobacz także: Kurkuma - magiczny składnik, dzięki któremu poprawisz swoje życie seksualne. Zwiększa też szanse na zajście w ciążę

Nieznane własności czosnku. Zastosowanie w magii

"Na boleści duszy i ciała czosnek najlepiej działa" - powtarzano sobie na ziemiach polskich przez wieki. Uznawano go za przyprawę i roślinę leczniczą, która jest w stanie ochronić człowieka przed wszelkim złem. Nawet przed I wojną światową w społeczeństwie funkcjonowała tradycja noszenia przy sobie czosnku jako amuletu. Jeśli ktoś nie miał go przy sobie, ale został zaatakowany albo znajdował się w niebezpieczeństwie, krzyczał głośno: "Mam czosnek, mam czosnek!", by odstraszyć napastnika.

Długo panowało również przekonanie, że czosnku nie cierpią... wampiry. Jako istoty o wyostrzonym węchu i smaku podobno nie były w stanie wytrzymać zapachu tej byliny w stanie surowym. W legendach starosłowiańskich twierdzono także, że nie lubią go wszystkie złe duchy, chochliki czy skrzaty. Zasada mówiła bowiem: co jest dobre dla człowieka, jest złe dla demona. Prozdrowotne, wspomagające organizm własności czosnku wskazywały jasno, że to najodpowiedniejsza roślina do tego, by bronić się przed nieprzyjaznymi mocami.

Czosnek w medycynie ludowej

Najczęściej stosowaną metodą, która pomagała uchronić dom i jego mieszkańców przed niebezpieczeństwami, było wieszanie wianku czosnku przy kuchennych drzwiach. W wielu polskich domach ta tradycja przetrwała do dziś. Choć taki czosnek schnie dosyć długo i teoretycznie można go zjeść, według wierzeń ludowych absolutnie nie wolno nam tego robić.

Czosnek zawieszony w celach ochronnych po wypełnieniu swojego zadania powinien być spalony. Jeśli ktoś by się na niego skusił, mógłby mu bardzo zaszkodzić - może być skażony złymi mocami.

Jeśli chcemy spożywać czosnek w celach ochronnych, powinniśmy zjeść kilka ząbków na surowo, przygotować syrop lub wycisnąć z niego sok.

Zobacz także: Ta przyprawa ma magiczną moc. Z pewnością masz ją w swojej kuchni